Opel CDTI Motor Nedir? Kronik Sorunları Nelerdir?

0
6063

CDTI motor, Opel markasının “common rail” dizel yakıt sistemiyle çalışan motorlarına denir. “Common Diesel Turbo Injection” kısaca CDTI motorun, ilk olarak Opel Astra modellerinde kullanıldığını söyleyelim. “CDTI motor nedir?”, “CDTI motorların kronik sorunları var mı?” gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Opel CDTI Motor Nedir?

Opel CDTI, “Common Diesel Turbo Injection” teriminin kısaltmasıdır. Opel’in dizel motorlarında kullandığı bu teknoloji güçlü performans, yakıt verimliliği ve düşük emisyon gibi özelliklerle öne çıkıyor. Yüksek basınç ile Common Rail (ortak ray) hattına giden yakıt, her bir motor silindirine eşit derecede ulaşıyor. Daha sonra sprey halinde püskürtülen yakıt, bu sayede etkili bir şekilde yanarak daha güçlü bir performans ortaya çıkarıyor.

Opel CDTI Motor
Opel CDTI Motor

CDTI Motorların Dayanıklılığı Nasıldır?

Opel CDTI motorları ve diğer tüm common rail sisteme sahip motorları doğru kullanmak hayati önem taşıyor. Aracınızın periyodik motor bakımlarını da zamanında yaparsanız oluşabilecek arıza riskini en aza indirebilirsiniz. CDTI motorlar için kullanılan yakıt da çok önemli. Kötü yakıtlar aracın motorunda pompa enjektör arızası çıkarabilir. Uzun ömürlü bir kullanım için güvendiğiniz akaryakıt firmasını tercih etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde motorunuzda beklenmedik masraflar oluşabilir. Bu durum Opel CDTI motorlar için de geçerli.

Farklı motor hacmiyle üretilen Opel CDTI motorlar, bu sayede farklı performans sunabiliyor. 1.3, 1.6, 2.0 CDTI motorları ve çok daha fazla versiyonu Opel modellerinde görmek mümkün. Opel’in en düşük hacimli CTDI motorlarının yüksek Tork değerine ulaşabildiğini de hemen ekleyelim. Bu özellik tercih aşamasında olan sürücüler için Opel’in CDTI motoruna sahip modellerini bir adım öne çıkarıyor.

Opel CDTI Motor

Kronik Sorunları Nelerdir?

CDTI motorlar için doğru kullanımın ve periyodik bakımın öneminden yukarıda bahsetmiştik. Oluşabilecek kronik arıza riskini en aza indirmek için bu konulara dikkat etmelisiniz. Ancak yine de CDTI motorların birkaç kronik arızası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağ kaçırma sorunu, turbo motorlardan gelen ıslık (ötme) sesi, yağ soğutucusu problemi, ısıtma bujisi arızası, motor suyunun ve yakıt sisteminin kirlenmesi CDTI motorlarda oluşabilecek kronik sorunların başında geliyor diyebiliriz. Opel CDTI motorlu modellerin uygun fiyatlı yedek parçaları sayesinde bu sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

2. El Opel Modelleri İçin Tıklayın!

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here