ABS Nedir? ABS Nasıl Çalışır?

3
1621

ABS nedir ve nasıl çalışıyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Ve neden arabalarda güvenlik ekipmanları kategorisine giriyor? Hadi bulalım.

ABS Nedir?

abs nedir

Adından da anlaşılacağı gibi ABS(Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi), frenlerin kilitlenmesini önleyen bir cihazdır. Bu da düşük kavrama yüzeylerinde sert fren yapıldığında aracın kontrolsüz kaymasını önler. Ayrıca, panik frenleme senaryoları altında aracın direksiyonunun kontrol edilmesini sağlar.

Tarih

ABS kavramı 1900’lerin başına kadar uzanmaktadır. Uçak ve demiryolundaki birçok öncü, frenleme sırasında lastiklerin kaymasını önlemek için çeşitli teknikler kullandı.Bununla birlikte, bugün bildiğimiz modern ABS, Chrysler tarafından 1971 yılında tanıtıldı. Amerikan otomobil üreticisi buna “Sure-Track” sistemi diyordu. Ford, bu sistemi Lincoln Continental’de de kullandı. Ve General Motors, onu çeşitli Cadillac modellerinde isteğe bağlı bir donanım olarak sundu.

Abs Nedir

Aynı yıl Nissan , Japon şirketi Denso tarafından geliştirilen bir EAL’yi (Elektro Kilitlenme Önleme Sistemi) President Sedan’da bir seçenek olarak sundu. Bu, Japonya’nın ilk elektronik ABS’si oldu. 1976’da ticari araçlar için ABS, WABCO tarafından geliştiriliyordu. Bu, Bosch kaynaklı elektronik dört tekerlekli çok kanallı kilitlenme önleyici fren sistemini kullanan ilk seri üretim otomobil olan 1978’de Mercedes-Benz W116 idi. Bundan yaklaşık 10 yıl sonra ABS, tüm Mercedes-Benz araçlarında standart hale geldi. Bu arada BMW , 1988 yılında motosikletlerde ABS’yi ilk kez piyasaya sürdü.

ABS nasıl çalışır?

Öncelikle ABS’siz bir araçta karlı veya ıslak yollarda olduğu gibi düşük yol tutuş koşullarında sert fren yapmaya çalıştığınızda ne olduğunu anlayalım. Fren pedalına yaptığınız giriş tekerleklere frenleme etkisi uygulayacaktır, ancak yol yüzeyiyle temas eden lastiklerin çekişi / tutuşu olmadığından, otomobil hareket halindeyken bile tekerlekler dönmeyi tamamen durduracaktır. Buna tekerleklerin kilitlenmesi denir. Ve tekerlekler kilitlendiğinde, aracın önünde bir engel olması durumunda yönlendirmek imkansızdır.

ABS, ‘eşik frenleme’ prensibine göre çalışır. Eşik frenleme, motor yarışlarında en yaygın olarak kullanılan bir sürüş tekniğidir. Bu teknik, sürücünün frenleme kuvvetini en üst düzeye çıkarmak için fren pedalı basıncını değiştirmesini içerir. En uygun fren kuvveti miktarı, tekerleğin kaymaya başladığı noktada geliştirilir. Bu noktanın ötesinde frenleme lastiğin kaymasına neden olduğundan, lastikler kayma noktasına ulaştığında fren pedalı bırakılır. Modern elektronik ABS ile bu, sensörler ve hidrolik aktüatörlerin kullanımıyla otomatik olarak yapılır.

ABS’nin yaptığı şey, sağ ayağınızı dibine kadar basarak fren yapsanız bile, tekerleklerin ani yavaşlamasını algılamasıdır. Tek seferde (tekerlekleri kilitleyeceğini bildiğimiz) tekerlekleri frenlemek yerine aralıklı olarak frenliyor. Basit bir ifadeyle, panik frenleme nedeniyle fren pedalına tamamen basılsa bile, frenler – açma-kapama-açma-kapama-açma-kapama vb.

ABS nedir

Bu, bir saniyede yüzlerce kez gerçekleşebilir ve bu nedenle, ABS çalışırken, fren pedalında ‘titreşimli’ bir his alırsınız. Dolayısıyla, bu aralıklı frenlemeyi yaparak, ABS tekerleklerin kilitlenmesini doğrudan önler. Ayrıca ABS ile kilitlenmenin önlenmesi sayesinde, frenleme sırasında aracı herhangi bir engelden uzaklaştırabilirsiniz.

ABS Mekanizması:

Tipik bir ABS ünitesi dört bileşenden / parçadan oluşur – hız sensörleri, valfler, ana silindir ve bir ECU (elektronik olarak kontrol edilen ünite). Hız sensörleri, tekerleklerin hızlanması ve frenlenmesi hakkında sürekli olarak ECU’ya bilgi gönderen dönen tekerlekler üzerine yerleştirilmiştir. ECU, sert frenlemede herhangi bir düzensizlik tespit ettiğinde, valflere bir sinyal gönderir. Valfler daha sonra buna göre açılır ve kapanır, böylece fren sıvısını ana silindirden frenlere giden fren sıvısı kontrol eder. ABS, tekerlekleri ve sensör sayısını ayrı ayrı kontrol eden valflerin sayısı olan kanal sayısına göre sınıflandırılır.

ABS ve EBD Arasındaki Fark Nedir?

EBD, frenlerle ilgili başka bir güvenlik özelliğidir. EBD, Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı anlamına gelir ve adından da anlaşılacağı gibi, her bir fren ve tekerleği izler. Frenleme sırasında EBD, mevcut çekiş, tekerlek açısı, araç ağırlığı ve daha fazlası gibi koşullara bağlı olarak hangi tekerleğin daha fazla ve hangisinin daha az fren yapacağına karar verir. Çoğu durumda, ön kısım (ön motorlu bir araçta) aracın arkasından daha ağır olduğu için fren kuvveti öne dağıtılır. Birkaç gelişmiş sistemde, frenlemenin hemen ardından, ağırlık aktarımının etkileri ortaya çıkmadan önce arka frenlere daha fazla basınç uygulanır ve ardından fren kuvveti yeniden dağıtılır.

Bu nedenle, tıpkı ABS gibi, EBD de çeşitli sürüş koşullarında tekerleğin kilitlenmesini önler. Ancak EBD bunu, ABS’deki gibi her tekerleği aralıklı olarak frenlemek yerine dört tekerleğin tamamında fren basıncını düzenleyerek yapıyor.

Viraj ABS Nedir?

Motosiklette ABS önemi

Şu anda yalnızca motosikletlerde kullanılan viraj ABS’si, ABS’nin devrim niteliğindeki teknolojilerinden biridir. Motosiklet bir köşeye tamamen eğildiğinde panik frenleme durumunda yardımcı olur. Tüm alışılagelmiş donanımlardan faydalanan viraj ABS’si ayrıca IMU (atalet ölçüm birimi) adı verilen bir şey kullanılır. Viraj ABS’sinin kullanılmasıyla, sürücü orta ölçekteki bir virajda fren kolunu sonuna kadar çekebilir, ancak akıllı sistem tüm fren parametrelerini kontrol eder ve sürücü, çekişi kaybetmeden veya motosikleti kilitlemeden virajdan çıkabilir. tekerlekler.

Fren Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here