Gaz pedalı, otomobil veya diğer motorlu taşıtlarda aracın hızını kontrol etmek için kullanılıyor. Motorlu taşıtların en temel parçalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Manuel ya da otomatik araç olması fark etmeksizin gaz pedalının işlevi aynı diyebiliriz.

Gaz Pedalı Ne İşe Yarar?

Aracın en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilen bu parça, hız belirlemek dışında hızın stabil kalmasında da görev alıyor. Sürücü gaz pedalı sayesinde aracın hızını gaz pedalıyla uzaktan kontrol edebilir. Fakat hızlanma süresi sadece gaz pedalına uygulanan kuvvetle belirlenmez. Bu süre yol durumu, motor, lastikler ve yakıt tipi gibi pek çok farklı parametreye göre değişiklik gösterebilir.

Gaz Pedalının Gelişimi

gaz pedalı

İlk tasarlanan araçlardan günümüze kadar hızı kontrol etmek ve motor gücünü ayarlamak için gaz pedalına ihtiyaç duyuluyor. Gaz pedalının şekli de günümüze kadar pek çok kez değiştiğini söyleyelim. Ergonomik olarak da şekil değiştiren gaz pedalının mümkün olan en konforlu hali araçlarda yerini alıyor.

Dizel Otomobillerde Gaz Pedalı

dizel

Dizel motorlarda gaz pedalı farklı bir yöntemle çalışıyor. Hava akışıyla çalışan sistem dizel araçlarda yakıt miktarının ayarlanmasıyla harekete geçiyor. Fakat gaza basma hissiyatında herhangi bir değişiklik yaşanmadığını söyleyelim.

Benzinli Otomobillerde Gaz Pedalı

Benzinle çalışan motorlarda ise gaz pedalı ise yanma odasına giren havanın miktarı ile ayarlanıyor. Ayrıca bu pedal, son tasarımlarla birlikte gaz kelebeğinde bulunan ve havanın içeri girmesini sağlayan kelebek valfine d04e bağlı.

Fren Pedalı Nedir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here