Düz Vites Nedir?

0
1990
Düz Vites Nedir?

Düz vitesi kısaca otomobillerde sürücünün vites değişikliklerini manuel yapabildiği bir şanzıman tipi olarak tanımlayabiliriz. Düz vitesli şanzımanlar, sürücülere daha fazla kontrol ve vites değiştirme esnekliği sağlar, özellikle performanslı sürüşlerde veya yokuş yukarı çıkarken çok daha kullanışlıdır diyebiliriz.

Manuel Vites Topuzunda Bulunan Sayılar Ne Anlama Gelir?

düz vites nedir

Düz vitesin topuzunda yer alan sayılar araçta kaç vites olduğunu gösterir. Örneğin bir arabada 4 ileri 1 geri vites varken başka bir arabada 6 ileri 1 geri vites bulunabilir. Yani vites sayısının araçtan araca değişebileceğini hemen ekleyelim. Buradaki ileri vites arabanın düz bir şekilde ileri gitmesi anlamına gelir. Diğer yandan geri vites de adından anlaşılacağı gibi aracın geri gideceği anlamına gelir. Bu nedenle geri manevralarda kullanılır.

Düz Vites Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Düz Vites Nedir?

Manuel vitesli araçlarda tüm hakimiyet genel olarak sürücülerde diyebiliriz. Bu da birçok sürücü için yolculukları çok daha zor bir hale getirebiliyor. Özellikle trafikte sürekli dur kalk yapmak belli bir süreden sonra ayağınızı yorabilir. İyi bir düz vites kullanıcı olmak istiyorsanız, fren ve debriyaj pedalına sürekli hakim olmanız gerekiyor. Ama bu sisteme alıştıktan sonra araba kullanmak sizin için çok daha keyifli bir hale gelebilir. Düz vites araçların sağladığı birkaç avantaj da bulunuyor. Daha az aşınma ve yakıt tasarrufu gibi avantajlar sunan düz vites modeller, otomatik araçlara göre daha kısa bir sürede  hızlanabiliyor. Bu da yol konforunuzu daha çok artırabilir. Ayrıca fiyat olarak düz vitesli araçların otomatik vitesli araçlara göre uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Otomatik Vites Nedir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here