Dualogic şanzıman, sürücünün manuel bir vites kolunu kullanarak vites değiştirebileceği, aynı zamanda otomatik bir modda da araç kullanabileceği bir çeşit otomatik vites sistemidir. Bu vites gövdesinin üzerinde ise A (otomatik) ve M (manuel) seçenekleri bulunur. 
Dualogic şanzımanın tarihi, 1999 yılında Fiat markasının tanıttığı bir teknoloji olan Dualogic Şanzıman ilk olarak Fiat Punto modelinde kullanıldı.

Dualogic Şanzıman Nasıl Çalışır?

Dualogic; vites kutusundan, debriyajdan, fren sisteminden ve motordan veri toplayan bir bilgisayar sistemi içeriyor. Bu sayede şanzımanın vites kutusunun hareketlerini otomobilin geri kalanıyla koordine etmesini sağlıyor diyebilir. Sürücülere hem manuel hem de otomatik vitesin avantajlarını sunan bu sistem, debriyajı ve vites kolunu otomatikleştirmek için bir elektrohidrolik servo kullanıyor. Ayrıca Dualogic Şanzımanlar otomatik olarak yol eğimini algılayabilir ve en iyi performans ve yakıt ekonomisi kombinasyonunu sağlamak için vitesi de değiştirebilir.

Dualogic Şanzımanın Avantajları Nelerdir?

Dualogic bilgisayar, sürücünün sürüş tarzına ve yol koşullarına uyum sağlamak için bulanık mantık kullanılıyor. Bulanık mantığı kısaca açıklamak gerekirse; vites değişikliği kararlarını daha esnek ve optimize edilmiş bir şekilde almak için kullanılan bir teknoloji diyebiliriz. Bu teknoloji otomobilin ne zaman yavaşlayacağını ve vites küçülteceğini tahmin edebiliyor. Böylece otomobilin en verimli yakıtla sürülmesini sağlıyor diyebiliriz. Trafik sıkışıklığında veya şehir içi sürüşte vites değiştirme ihtiyacını azaltan Dualogic Şanzıman sayesinde daha rahat bir sürüş deneyimi de elde edebilirsiniz.

Dualogic Şanzımanın Dezavantajları Nelerdir?

Dualogic şanzımanlarda yaşanabilecek birkaç arıza tipi de mevcut. Bunlar arasında şanzımanın kayması, vites geçişlerinde gecikme, vites değişikliklerinde titreşim veya sarsıntı gibi sorunlar yer alabilir. Bu tür arızalar, düzenli bakım ve iyi bir servis desteği ile kolayca önleyebilirsiniz.

 

2. El Fiat modellerini Keşfetmek İçin Tıklayın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here