Distribütör Kapağı Arızası ve Belirtileri

0
405

Günümüzde otomobiller gelişen teknolojiye çok yakından uyum sağlamaktadır. Öyleki her geçen gün yeni bir otomobil teknolojisi ortaya çıkmaktadır. Günümüzde benzinli otomobiller ateşleme sıralamasını ECU ve sensörler aracılığı ile elektronik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ancak genelde 2000 yılı ve öncesi araçlarda mekanik ateşleme sistemi olan distribütör kullanılmıştı. Distribütörlü araçlarda distribütör kapağı vasıtasıyla oluşturulan akım bujilere verilir. Ancak distribütör kapağı zamanla eski ve işlevini yerine getirememeye başlar. Bu yazımızda Distribütör kapağı arızası ve bu arızaların belirtilerinden bahsedeceğiz.

Distribütör Kapağı Arızası ve Belirtileri

 Araç Başlatılamıyor

Distribütör Kapağı Arızası

Arabayı çalıştırmak için işlevsel bir distribütör kapağına ve tevzi makarasına ihtiyacınız var. Yanma odasındaki o elektrik kıvılcımı olmadan motor çalışmayacaktır.

İlk başta sadece aracınızı çalıştırmakta zorluk çekebilirsiniz, ancak daha sonra araç, hiç çalıştıramayacağınız bir noktaya gelecektir.

Motor Gürültüleri

Distribütör Kapağı Arızası

Arabanızı çalıştırdıktan sonra gıcırtı sesleri duymaya başlarsanız, o zaman kirli bir distribütör kapağına sahip olabilirsiniz. Bir püskürtme, dokunma veya tıklama sesi duyarsanız, o zaman ya kapağınız ya da rotorunuz bozulmuştur. Bu seslere gereğinden fazla tolerans göstermeyin.

Motor Işığını Kontrol Edin

Distribütör Kapağı Arızası

Kötü bir distribütör kapağı ve rotor motorun içten yanma sürecini etkilediği için Check Engine uyarı ışığının yanması normaldir. Motor kontrol ünitesi, silindirlerde uygun olmayan yanma olduğunda bunu tespit edebilir.

Bu tahsis edilir edilmez, gösterge panelinizdeki Check Engine ışığı yanacaktır. Tek başına uyarı ışığı, kötü bir distribütör kapağına ve rotoruna sahip olduğunuzu göstermeye yetmeyecektir.

Distribütörlü ve obd 2 sisteme sahip bir aracınız varsa işiniz bir hayli zordur. Bu araçlar 1996 öncesi olduğu için kod okuyucu bulmak zor olacaktır.

Sallamak

Aracınızı çalıştırdığınızda veya vites değiştirdiğinizde yoğun sarsıntı olabilir. Bu sarsıntı, bir sebepten dolayı motor problemleri yaşadığınızın bir işaretidir. Titreşimleri koltuklarda dahi hissedebilirsiniz. Bu normalde distribütör kapağınızın kötüleştiğinin işaretlerinden biridir, ancak başka sorunları da gösterebilir .

Motorun Durdurulması

Hatalı bir distribütör kapağı motorunuzun durmasına neden olabilir. Motorun çalışmaya devam etmesi için dönen dağıtıcı rotor tarafından voltaj üretilmelidir.

Rotor düzgün şekilde dönmezse, siz sürmeye çalışırken motor güç kaybeder ve durur. Sorunun bir an önce çözülmesi gerekir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here