Coilover

Coilover Nedir?

Daha önce blog yazılarımızda süspansiyon sistemlerinin pek çok farklı türevini işlemiştik. Bugün sıra Coilover tipi süspansiyon sisteminde. Fabrika çıkışı araçlarda çok nadiren görülen, genelde araca sonradan eklenen bu sistem hakkında sorularınızın cevabını yazının devamında bulacaksınız.

Sistemi incelemeye en baştan, kelime anlamından başlayacak olursak; İngilizce’de Coil-Over kelimelerinin birleşimiyle oluşan bu yeni kelime bize sistemi de açıklıyor aslında. Sarmak, dolamak anlamına gelen coil ve üstünde,çevresinde anlamına gelen over kelimesi birleşerek coilover’ı yani “çevresini saran” kavramını doğuruyor diyebiliriz. Peki neyin çevresini saran? Sistemin ana iki parçasından birisi olan yayın, diğer ana parça olan amortisörü sarmasından bahsediyorum.

 

Coilover Nedir
Metalik gri kısımlar amortisörler Kırmızı parçalar ise yaylar.

1 Yay-1 Amortisör Fark Nerede ?

Benim arabamın süspansiyonunda da bir yay ve bir amortisör var hani bunun farkı dediğinizi duyar gibiyim. İki sistem arasındaki en temel fark şudur; Coilover yay ve amortisörü tek bir parça halinde bir araya getirirken geleneksel süspansiyonda amortisör ve yay ayrı parçalardır. Ayrıca geleneksel süspansiyonlarda yaylar çok daha büyük hacme ve çapa sahipken bu sistemde yaylar daha az yer kaplar. Bunun faydalarından ileride bahsedeceğiz.

Geleneksel Süspansiyon ve Coil Over

Bunların yanında bu gelişmiş sistemlerde yükseklik ve/veya sertlik ayarını yapmamıza olanak sağlayan parçalar da bulunur. Coilover süspansiyon sistemleri materyal yapısına bağlı kalmadan yükseklik,sertlik ayarı yapılmasına izin veren yapısı sayesinde yay amortisör değiştirmeye gerek kalmadan otomobilin karakterini değiştirebilmenizi sağlar.

Avantajları Nelerdir?

  • Yol Tutuşunda Artış: Coilover sisteminin sertlik,yükseklik ayarına izin veren yapısı sayesinde seçtiğiniz ayar oranında yol tutuşta artış elde edersiniz. Otomobil farklı yol koşullarında kullanılacağı zaman ise süspansiyon ayarını zorlanmadan bir vida düzeneği ile değiştirebilirsiniz. Bu ayar sayesinde araç yepyeni bir karaktere bürünür. Sportiflik-Konfor ayarı sizin elinizdedir.

  • Jant Lastik Seçiminde Kolaylık: Geleneksel süspansiyon sistemlerinde oldukça geniş yer kaplayan büyük çaplı yaylar yer alır. Coilover ise derli toplu yekpare bir sistemdir. Bu sayede jant lastik kombinasyonunuzu seçerken süspansiyon sistemi buna izin verir mi diye düşünmenize gerek kalmaz. Jant çapı, genişliği ve offset değerlerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

2.El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here