Bebek Oto Koltuğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

2
33382

İlk defa bebek sahibi olan anne-babalar için en önemli ihtiyaçlardan biri arabada bebek koltuğunun nasıl konumlanacağı ve bebek koltuğunun gerçekte ne işe yaradığıdır. Bebek oto koltuğu hakkında detaylı ve gerçek bilgilere ulaşmak da çok kolay olmayınca bebek koltuğu alırken epey bir karmaşa yaşanıyor.

Bebek Koltuğu ile ilgili genel sorular şöyle;

  • Bebek koltuğu almak şart mı?
  • Bebek koltuğu cezası var mı?
  • Bebek koltuğu fiyatları nasıl?
  • Bebek koltuğu arabanın neresinde olmalı?
  • Bebek koltuğu arabaya nasıl bağlanır?
  • Bebek koltuğu isofix konusu nedir?

Öncelikle bebek koltuğu 1980’lerden beri kullanılan bir malzeme. Bebek oto koltuğunun temel amacı, bebek ve çocukların araba ile seyahat ederken güvende olmalarını sağlamak.

Bebek Koltuğu Kaç Yaşına Kadar Zorunlu?

Bu konuda bebek koltuğu markaları ve bebek koltuğu satan mağazalar farklı görüşler sunabiliyor. Aslında bebek koltuğu hakkında epey bir bilgi kirliliği söz konusu. Biz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine girerek konuya dair kanun maddesini inceledik. Bu maddeye göre bebek koltuğu zorunluluğu var ama bebek ve çocuklar için oto koltukları üç farklı kategoride değerlendiriliyor.

1. Bebek Koltukları

Bu koltuk türü, doğumdan itibaren 1 yaşına kadar kullanılıyor. 8-9 kg olan bebekler için şeklinde bir sınıflandırma da var ama temelde 1 yaş esas alınıyor. Yani çocuğunuz 1 yaşından küçükse arabada bebek koltuğu kullanmanız gerekiyor. Bebek koltuğunun kullanımında yanlış anlaşılan en önemli detay ise yerleşim yönüdür.

Bebek koltuğu aracın hangi tarafına bağlanır keşmekeşine de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde net bir yanıt verilmiş. Buna göre 1 yaşına kadar olan bebeklerde bebek koltuğu arabanın arkasına bakacak şekilde konumlandırılır. Yetişkinlere göre çok daha hassas kafa ve boyun yapısına sahip olan bebeğin kaza anında en iyi böyle korunduğu kanıtlanmıştır. Yani bebek koltuğunu ortalama 1 yaşına kadar kullanıyoruz ve arabaya ters bağlıyoruz.

2. Hareketli Çocuk Koltukları

Çocuk, artık kendi başına hareket etmeye başlayınca hareketli çocuk koltuğu denilen koltuklara geçilir. Bu koltuklar da 4 yaşa kadar olan çocuklar içindir. Bu koltuklarda artık çocuk öne bakacak şekilde oturabilir. Aksi halde mide bulantısı yaşanabilir veya çocuk çevreyi göremeden seyahat etmekten rahatsız olabilir. Zira, artık baş ve boyun yapısı eskiye oranla daha fazla gelişmiştir.

3. Destek Koltukları:

Bu koltuklar da 4 yaşından büyük 8 yaşından küçük çocuklar içindir. Destek koltuğu üç noktalı kemere sistemine sahip olmalıdır.

Çocuklara Emniyet Kemeri Nasıl Takılır?

Çocukların bebek koltuğu emniyet kemeri takılırken bebeğin ya da çocuğun boyun ve yüzüne temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca mideye baskı yapmayacak şekilde kemeri ayarlamak gerekir. Kemer şeritleri, omuzlar ve kalça kemiği hizasında bulunmalıdır.

Çocukların Kucakta Seyahat Etmesi Neden Çok Tehlikeli?

Öncelikle 4-5 yaşından küçük çocukların oto koltuğu ile araçta sabitlenmesi seyahat güvenliği açısından önem taşıyor. Çünkü çocuk aracın içinde hareket etmek isteyebilir, çocuk kilidi olmayan araç kapısını ya da camını açmaya çalışabilir, sürücünün dikkatini dağıtabilir. Bir diğer yandan çarpma ya da ani fren halinde, sadece 50 km hızla ilerleyen bir araçta bile kucakta taşınan bir çocuk kucaktan fırlayarak araç içindeki kısımlara çarparak çok ağır yaralanabilir. Yapılan çarpışma testlerinin hepsi gösteriyor ki, hafif çarpmalarda bile çocuklar ön ya da arka cama fırlıyor ve süratle çarpıyor. Bu da henüz çok hassas olan boyunun kırılmasına ya da ciddi kafa travmalarına neden olabiliyor. Bebek koltukları ise çocuğu bir yere sabitleyerek oradan fırlamasına engel oluyor. Böylece çocuk, emniyet kemeri takan bir yetişkinden de daha güvenli bir biçimde seyahat etmiş oluyor.

Oto Koltuğu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

e-ticaret sitelerinin hemen hepsinin çocuk koltuğu- bebek koltuğu- oto koltuğu kategorileri var bu alanlarda bebek koltuğu seçimi hakkında bilgiler paylaşıyorlar. Ancak temelde çocuk koltuğu seçiminde aşağıdaki detayları dikkate almanız yeterli.

1. Çocuğun yaşı- ağırlı alacağınız koltukla uyumlu mu?

2. İsofix bebek koltuğu alıyorsanız aracınız isofix bağlantısı var mı?

3. Bağlama kayışı sağlam mı?

4. Koltuğun yan kısımları ani çarpa anında bebeğin gövdesini ve başını koruyacak destek malzemeler kullanılmış mı?

5. Yanmayan malzeme kullanılmış mı?

6. Kolay temizlenebilen yapıda mı?

7. Beş noktalı emniyet kemeri tercih edilmeli.

8. 45 dereceye kadar ayarlanabilir pozisyonu olmalı.

Bebek Koltuğu Fiyatları

En uygun fiyatlı bebek koltuğu arayışı yerine aracınıza ve bebeğinizin yaşına uygun ürüne odaklanmak çok daha avantajlı olacaktır. Zira, bebek koltuğu fiyatları, markaya, malzeme kalitesine, tasarıma ve genellikle de kullanılan bazı ekstra aksesuarlara göre değişir.

Bebek Koltuğu Nasıl Takılır?

Bebek koltuğunu arabanın arka koltuğuna (yolcu arkası olacak asla sürücü arkası değil) yerleştirin Ardından bebek koltuğunun arkasında bulunan isofix mandallarının aracın koltuğundaki dişlilere oturmasını sağlayın.

Bebek Koltuğunda İsofix Nedir?

Uluslararası standartlara göre belirlenmiş bir oto koltuğu montaj sistemidir. Amacı, çocuk koltuğunu arabanın koltuğuna kolay ve güvenli bir biçimde sabitlemektir. İsofix sistemlerinden önce oto koltukları emniyet kemeri ile araç koltuğuna sabitleniyordu. Ancak bu sistemde genellikle kullanıcı hatası yapılıyor, kaza anında oto koltuğu çocuğu koruyamıyordu.

İsofix sistem, çok daha konforlu ve güvenli bir kullanım sunuyor. bebek koltuğu arka koltuğa nasıl bağlanır sorusuna oldukça pratik bir çözüm üreten isofix montaj yapısı,  yeni araçların neredeyse hepsinde var. Ancak 2000 öncesi otomobillerde isofix olmayabilir. Böyle eski model bir otomobiliniz varsa isofix bağlantılı çocuk koltuğu almanıza gerek yok. Ama emniyet kemerini oto koltuğuna doğru şekilde bağlamayı öğrenmeniz gerekiyor.

Euro NCAP Çocuk Güvenliği Kuralları Değişiyor!

Bildiğinizin üzere Euro NCAP, Avrupalı bir oto güvenlik test kurumu. Aslında şu anda dünyanın en prestijli oto güvenliği test sonuçlarını sunan kurum. Bir araç, Euro NCAP’ten geçemiyorsa onun satış fiyatı bile düşebiliyor. Euro NCAP, araçları yolcu, sürücü, yaya ve çocuk güvenliği açısından değerlendiriyor. Euro NCAP çocuk yolcu güvenliği kriterleri ise emniyet kemeri, hava yastıkları, kapılardaki çocuk kilidi gibi detaylarla sınırlı. Ancak önümüzdeki yıllarda Euro NCAP bebek yolcu güvenliği kriterleri epey değişecek. Mesela artık ‘bebek ve çocuk davranışlarını dikkate alan sistemler var mı’ gibi insan odaklı detaylar da dikkate alınacak. Elbette otonom sürüş teknolojisi de bu konudan nasibini alacak.

Arabam Kaç Para >>

Trink Sat >>

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here