İhale araçları şimdi yayında!
Hemen inceleyin kar etme fırsatını kaçırmayın!
https://arbimg1.mncdn.com/assets2/dist/img/buy-now/cars2.png?v=20201130113514
Lütfen bekleyiniz...

Direksiyon Nedir?

Direksiyon Nedir?

 

Bir motorlu taşıtta olmazsa olmaz parçalardan biridir direksiyon. Hatta motorsuz taşıtların pek çoğunda da direksiyon bulunur. Peki, net bir tanımla direksiyon nedir?

 

Direksiyonu en basit şekilde bir yönelteç olarak tanımlayabiliriz. Zira direksiyon, aracı istenen yöne çevirmeye yardımcı olan bir dizi parçanın oluşturduğu sistemi yöneten araçtır.

 

Genellikle basit bir çember görünümdeki direksiyon, günümüzde ses sistemi, araç sinyalizasyon sistemi gibi kısımları da yönetecek butonlar içerebiliyor.

 

Tekerleklerle direksiyon arasındaki iletişim bir mil ile sağlanır.Direksiyon mili üzerinde dişli bir çubuk bulunur. Bu çubuk ya da milin hareketi ile dişli çark döner, dişli çarkın hareketi de tekerlekleri yönlendirir.

 

Direksiyonun parçaları nelerdir?

direksiyon simidi, direksiyon mili, direksiyon dişli kutusu, direksiyon amortisörü, rotlar ve rot başları, eğer hidrolik direksiyonsa hidrolik pompası, direksiyon mafsalı ve avere kol gibi parçalardan oluşur.

 

Rot ayarı ve direksiyon ilişkisi

Sıklıkla duyulan rot ayarı aslında direksiyonun tekerlekleri doğru açıyla çevirmesi ile ilgilidir.  Dönüş esnasında iç tekerleklerin daha dar ve dış tekerleklerin daha geniş bir açıyla dönmelerini sağlayacak bir düzenek gerekir. Bu düzen bozulursa aracın rot ayarının yapılması gerekir. Çünkü bu durumda, direksiyonun tekerleklere ilettiği enerji akışında bir sorun var demektir.

 

Hidrolik direksiyon nedir?

Son yıllarda hidrolik direksiyon sayısı arttı. Hidrolik direksiyonların popülaritesinin altında özellikle viraj alırken hissedilen hafiflik duygusudur. Zira, hidrolik sistem, direksiyonu sürücüyü yormadan çevirmeye yardım eder. Bu sistemde yağ pompalanarak tahrik sistemine etki eder.