Debriyaj, otomobil motoru ile tekerlekler arasındaki bağlantıyı kontrol etmeyi sağlayan sisteme denir. Manuel vitesli bir aracın sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlayan debriyaj sistemi, vites değişikliği yaparken veya aracını durdururken kullanılıyor.

Debriyajın Görevi Nedir?

Debriyaj nedir

Otomobillerin harekete geçmesi için motorda oluşan dönme kuvvetinin tekerlere ulaşması debriyajın temel görevi diyebiliriz. Fakat bu hızlanma süreci bir anda gerçekleşmez, aşamalı olarak vites yükseltilerek gerçekleşir. Vites arttırmadan aracı zorlayarak yüksek hızlara ulaşmaya çalışmak, aracınızın fazla devir çevirmesine ve motorunuzun yıpranmasına neden olur. Otomobillerin hızlanması için gerekli olan vites artışı debriyaj sistemi sayesinde gerçekleşir. Ayrıca debriyaj sistemi, vites değiştirme sırasında motordan vites kutusuna olan hareket aktarımını ve gerekli olan durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağlantıyı keserek daha kolay bir sürüş sağlayabiliyor.

Debriyaj Sistemi Nasıl Çalışır?

Debriyaj nedir

Debriyaj Sistemi Nasıl Çalışır?

Motor ile tekerlekler arasındaki bağlantıyı geçici olarak kesen debriyaj sisteminin çalışma prensibini genel olarak 5 adımda inceleyebiliriz:

1) Debriyaj Pedalına Basma:

Sürücü, aracı hareket ettirmek veya vites değiştirmek istediğinde debriyaj pedalına basar. Bu pedal, genellikle sürücülerin sol ayak kısımda yer alır.

2) Debriyaj Diski Ayrılması:

Debriyaj pedalına basıldığında, bir mekanizma aracılığıyla debriyaj diskini ve volanı birbirinden ayırır. Diskinin ayrılması ile motorun tekerleklere güç iletimini geçici olarak keser.

3) Güç Bağlantısının Kesilmesi:

Debriyaj diskinin ayrılması, motorun gücünü tekerleklere ileten şanzımanı (vites kutusu) serbest bırakıyor. Böylece aracı hareket ettirebilir veya vites değiştirebilirsiniz.

4) Vites Değiştirme veya Durma:

Debriyaj pedalına basarken vites değiştirebilir veya aracı durdurabilirsiniz. Vites değiştirme işlemi tamamlandığında veya araç durduğunda, debriyaj pedalından ayağınızı çekebilirsiniz.

5) Debriyaj Diski ve Volanın Birleşmesi:

Debriyaj pedalı bırakıldığında, debriyaj diskini ve volanı birbirine yaklaştıran bir yay devreye giriyor. Bu sayede tekrar güç iletimini sağlanır ve aracın motoru tekerleklere güç aktarmaya devam eder.

Debriyaj Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Debriyaj Pedalı Nedir?

Olası kazaların önüne geçmek ve sorunsuz vites değişikliği için debriyajınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Her parçada olduğu gibi debriyaj sistemi de zaman içinde yıpranabilir.

Özellikle balatanın, çeşitli aşınmalara uğrayarak kavrama gücünü kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların önüne geçebilmek adına belirli zaman aralıklarıyla debriyaj bakımınızı yaptırmanız gerekiyor. Düzenli araç bakımı yaptırmak aracınızın ve sizin güvenliğiniz için büyük önem taşıyor.

Debriyaj Balatasının İnceldiğini Nasıl Anlayabiliriz?

Aracınızın debriyaj balatasının inceldiğini anlamak aslında çok kolay. Debriyaj balatası bittiği nasıl anlaşılır? Bunun için aşağıdaki işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor. 

 • Debriyajın daha yukarıda kavramaya başlaması
 • Debriyaj pedalının sertleşmeye başlamış olması
 • Aracın performansında yaşanan azalma
 • İlk kalkış anında hissedilen aşırı titreme
 • Aracın vites geçişlerinin sert olması
 • Dişlilerden gelen sürtünme sesi

Debriyaj Sisteminin Ömrünü Nasıl Uzatırız?

Doğru kullanım, debriyaj sisteminin ömrünü uzatmak için çok önemli. Debriyaj sistemini yumuşak ve kontrollü bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Uzun ömürlü bir kullanım için yapmanız gerekenler:

 • Ani kalkışlardan kaçınmak
 • Debriyaj pedalının ayarını doğru yapmak
 • Debriyaj bakımını düzenli yapmak
 • Sert kalkışlardan uzak durmak
 • Vites değişikliğini tam devrinde gerçekleştirmek

Şanzıman Nedir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here