Fiat Grande Punto Sınıfını Zorluyor

İlk kez 1993’te Uno modelinin yerine satışa sunulan Punto üretildiği ilk dönemde büyük ilgi gördü. Altı ileri vitesli ve spor şanzımana sahip bu otomobil dönemin standartlarını zorluyordu.
İkinci nesil Punto ilk nesil kadar ilgi görmeyince Fiat kurmayları geçtiğimiz yıl adından başlayarak tepeden tırnağa yenilenen ve yeni nesil Corsa platformu üzerinden yükselen Grande Punto’yu tanıttılar.
Maserati’den izler taşıyan Fiat Grande Punto Türkiye’de 1.4 lt 77 HP,1.4 litre 95 HP benzinli, 1.3 litre 75 HP, 1.3 litre 90 HP dizel motor seçenekleri ve üç ve beş kapılı gövde versiyonlarıyla satılıyor.

grande punto

Konfor, İşlevsellik ve Donanım

  • Grande Punto’nun iç mekanı adından da anlaşılacağı üzerine selefine oranla büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor.
  • Geniş ön ve yan camları ile çift açılı dikiz aynaları sayesinde görüş problemsiz. Özellikle basık tavan ve A sütununun eğimi önde kelebek camlarını zorunlu kılmış. Bu da aracın iyi bir görüş alanı sunmasına katkı sağlıyor.
  • Beş kademeli düz vitesin geçişleri yumuşak ve direksiyonun tepkisi çok başarılı. Araç bu sayede seri manevraya imkan tanıyor.
  • İç mekanda ergonomik bir sorun bulunmuyor.
  • Grande Punto’nun 275 litrelik bagajı arka koltuklar katlandığında 1030 litreye kadar artırılabiliyor.

fiat grande punto

Fiat Grande Punto ‘nun Sürüş İzlenimi

Maserati’den izler taşıyan yüzüyle dikkat çeken Grande Punto, ince uzun far camları ve bunların altındaki büyük far yuvaları, uzun burun ve eğik ön camıyla dinamik bir görünüme sahip.

Eğik ön cam nedeniyle ön kapının önüne kelebek camları yerleştirilmek zorunda kalınmış. Bu da eğik ön cam yapısı ve kalın A sütununun dönüşlerde çevre görüşünü kısıtlamasını engelliyor. Arkada bölümde tavana kadar C sütununu kaplayan stop farları ise klasik Punto tasarımını vurguluyor.

Otomobilde bagaj kapağının sadece içeriden veya anahtar yardımıyla açılabilmesi güvenlik açısından iyi düşünülmüş. Ancak koltukta ve direksiyonda yükseklik ayarı olmasına rağmen emniyet kemerinde yükseklik ayarının bulunmaması önemli bir eksiklik.

İç mekan selefine oranla önemli oranda büyümüş ve test ettiğimiz üç kapılı modelde bile arka bölümde yeterli diz mesafesi bulunuyor. Sade bir tasarıma sahip olan ön konsol ve gösterge paneli kolay anlaşılır yapısıyla son derece pratik kullanım imkanı sunuyor. Direksiyondan kumandalı müzik sistemi konforlu sürüş imkanı verirken, geniş ön ve yan camlar net bir görüş alanı sunuyor. Aracın 275 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar katlandığında 1030 litreye kadar artırılabiliyor.

Test ettiğimiz modelde kullanılan 1.4 litrelik benzinli motor 6000d/d’de 77 HP güç ve 3000 d/d’de 115 Nm tork sağlıyor. Alt devirlerde cansız kalan motor devir yükseldikçe gücünü hissettirmeye başlıyor. Ara hızlanmalarda ağır kalan otomobil performanstan daha çok yakıt tüketimi düşünülerek geliştirilmiş. Yine de 1368 cc hacmindeki motor 1025 kilogramlık otomobili çekmekte zorlanmıyor.

Yaptığımız testlerde 0’dan 100 km/s hıza 14.3 saniyede ulaşırken, son hızı 161 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km’de ortalama 6.2 litre yakıt tüketen Grande Punto 1.4 Fire’da bu oran agresif kullanımda artış gösterebiliyor. 45 litrelik deposuyla 725 km’lik menzil sunan otomobilin yol tutuşu ise sertliği iyi ayarlanan süspansiyon sistemi sayesinde başarılı.

Yan rüzgarlardan etkilenen otomobil sert girilen virajlarda tedirginlik yaratıyor ancak oldukça başarılı tepki veren direksiyon sayesinde araç kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor.

Grande Punto 1.4 Fire 100 km/s hızla giderken yapılan ani frende 41 metrede durmayı başardı. Bu değer güvenlik sınırları içerisinde?

punto 1.4

Fiat Grande Punto ve Güvenlik

Grande Punto kullanım karakteriyle sürücüsünü etkilemeyi başarıyor. Beş ileri oranlı şanzımanın geçişleri net vites aralıkları iyi seçilmiş. İç mekan gürültüsü kabul edilecek düzeyde. Süspansiyon sistemi oldukça konforlu. Yüksek süratte sürücüsüne güven veren otomobil, başarıyı bir yol tutuş performansı gösteriyor. Bunun yanı sıra Euro NCAP testlerinden aldığı beş yıldızlık sonuçla güvenlik kriterindeki iddiasını da yineliyor. Grande Punto’nun fren sistemi testimiz süresince güven verdi.

Genel Değerlendirme

İşçilik 7 Sınıfına göre makul
Görüş 8 Sorunsuz
Performans 6 Ara hızlanmalarda ağır kalıyor
Tüketim 7 Tatminkar
Konfor 7 Sınıf standartlarında
Frenler 8 Güvenlik sınırları içinde
Yalıtım 6 Motorun sesi iç mekana yansıyor
Donanım 8 Sınıfına göre başarılı
Sonuç: Fiat’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı Grande Punto modeli selefi olan Punto’ya göre büyüyen boyutları ve artan konforuyla dikkat çekiyor. Kompakt sınıftaki araçlara yakın konfor sunan Grande Punto başarılı direksiyon sistemi sayesinde güven ve keyif veriyor.
İkinci el : Fiyatına göre zengin donanımının etkisiyle eski kasalarda ikinci el performansı başarılıydı. Grande Punto’nun da selefinin izinden gideceği tahmin ediliyor. Rakiplerinde daha cazip fiyatı ve ABS ile klimanın standart donanımda yer alması otomobilin ikinci el performansını artıracak etkenler arasında.

 

STANDART DONANIM

Gövde rengi tamponlar, chrome shadow boyalı ön ızgara, immobilizer, elektrikli ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, kabin içinden elektrik kumandalı açılabilen bagaj kapağı, follow me home farlar, ön okuma lambası, bagaj içi aydınlatması, bardaklıklar, yol bilgisayarı, iki adet arka koltuk baş dayanakları, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ayarlı ön ve arka kafalıklar, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, dualdrive elektro hidrolik direksiyon (CITY Fonksiyonu),ABS+EBD, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, kontrollü deforme olabilen ön bölüm, çift fazlı çelikten yapılmış gövde, kaza anında katlanabilen pedal grubu, FPS (yangın önleme sistemi), far yükseklik ayarı, ön gergili emniyet kemerleri, anti submarining ön ve arka koltuklar, ISOFIX çocuk koltuğu kancaları, çocuk emniyet kilidi (5 kapılı otomobillerde),yolcu ön hava yastığı devre dışı bırakma sistemi, 3 noktalı arka emniyet kemerleri, direksiyondan kumandalı müzik sistemi

Yazar: Önder CANÖZER

Satılık ikinci el Fiat Punto ilanları

Fiat Albea 1.2 Speedgear 2002 İnceleme

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here