Honda Civic 1.6 I-VTEC Eco Elegance CVT İnceleme

1
10408

Mütevazi Samuray Ruhu

FC 5 kodlu uzun kasası ile ülkemizde büyük rağbet gören yeni Honda Civic Eco Elegance, 1,6 litrelik 125 beygirlik atmosferik motoru ile konuğumuz. Orta paket olan Eco Elegance, fabrika çıkışlı LPGli olarak piyasaya sürülüyor. LPG ile olan uyumluluğu, akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğu ülkemizde, her türden alıcının imdadına yetişiyor. Büyüklerimiz doğru demiş. Honda hayat onda.

Sportif tasarımı gençlerin ilgisini çekiyor.

Motor ve Şanzıman

Ülkemizde bir dönem düz vites kombinasyonuyla da alınabilen Honda Civic 1.6 I-VTEC, bu sefer CVT şanzıman ile test konuğumuz. Şehir içinde oldukça konforlu ve sessiz olan benzinli motor, kullanıcısına 125 beygir güç ve 152 Nm tork değeri sunmakta. Şehir içinde bu kadar konforlu ve sessiz olan 1,6 litrelik I-VTEC ünite, atmosferik olması ve üstüne üstlük CVT şanzımandan ötürü sollamalarda ve şehirler arası yolculuklarda insanı yorabiliyor. Zira sahip olduğu düşük tork değeri insanı devir çevirmeye yöneltiyor ve buda sürekli bir yarım debriyaj hissi yaratabiliyor. Mühendisliği gereği bu şekilde tasarlanan şanzımana alışılınca ortada bir problem kalmıyor. 125 beygir gücündeki motorun atmosferik yapıda olduğu için üst devirlerin yeterli ancak bir o kadarda sesli olduğunu belirtmem gerekiyor. Ancak motor aksamı ile ilgili FC 5 I-VTEC kullanıcıları ile yaptığım görüşmelerde herhangi bir kronik soruna rastlanmadığını ve motorun uzun ömürlü bir yapıya sahip olduğunu da ek olarak söylemeliyim.

Atmosferik ruhu ile sorunsuz bir motora sahip Honda Civic FC-5.

Kokpit ve Multimedya

İç mekânında sert ve yumuşak plastiklerin beraber kullanıldığı Honda Civic 1.6 I-VTEC gerçekten bu konuda başarılı bir iş ortaya koymuş. Parçalar o kadar güzel oturtulmuş ki, bastırınca kesinlikle bir çıtırtı duymuyorsunuz. Direksiyonun oldukça hisli olduğu Honda Civic Eco Elegance’ın direksiyonu üzerinde bulunan multimedya tuşlarının tasarımı çok hoşuma gitmese de zevkler ve renkler diyorum. Gösterge paneli gayet basit, renkli ve anlaşılır şekilde tasarlanmış. Multimedyada standart olarak Apple Car Play ve Android Auto’nun olmaması Honda’nın elini zayıflatsa dahi aux desteği ile kullanıcılarına yetmeyi biliyor Honda.

İç mekanı oldukça kullanıcı dostu.

İç Mekân ve Bagaj Hacmi

Ön ve arka koltuklarda sunduğu konfor seviyesi ve diz mesafesi rakibi Toyota Corolla ve Skoda Octavia’nın önünde. Sahip olduğu 519 litrelik bagajı ile rakibi Skoda Octavia’ya göz kırpsa dahi göz kırptığı ile yetiniyor. Şaka bir yana c segmentinin genelinden ve hatta bazı d segmenti araçlardan fazla bir bagaj hacmi sunan Honda Civic’i bu konuda tebrik etmemiz gerekiyor. Kumaş koltuklarla gelen Eco Elegance paket Honda Civic, uzun dönem kullanım yorumlarından sonra dahi herhangi bir yıpranma şikâyeti ile karşı karşıya kalmamış. Kumaş koltuklar oldukça kaliteli. Ayrıca ısıtma özellikleri de mevcut.

Peki ya Göçük Sorunu?

Honda 2017’den itibaren göçük sorununun çözüldüğünü ve yeni üretim araçlarda bulunmadığını ifade etmiştir. Defolu araçlar ise Honda’nın iyi niyet çerçevesi altında mini onarıma girmiştir. Test aracımız 2017 model olup göçük problemi bulunmamaktaydı.

Göçük sorunu bulunmamakta.

 

Honda Civic FC-5 Yakıt Tüketimi

Fabrika verisi şehir içi yakıt tüketimi 8.6 lt/100km olan Honda Civic, uzun yolda 5.4-5.5 litrelere kadar düşebiliyor. Ayrıca şehir içi LPG yakıt tüketiminin 9 litre gibi bir rakama denk geldiğini belirtmemizde fayda var.

Aslan besleyen yemini düşünmez.

Kim Almalı?

Honda Civic Eco Elegance 1.6 I-VTEC dizelin bakım masraflarını düşünmek istemeyen, ekonomi hedefleyen aile babalarının tercihi olabilecek bir seçenek. Ayrıca spor görünüşü ile gençlere yönelik bir araç olduğunu söylemek zorundayım. Honda göçük sorunu olmasına rağmen ülkemizde Civic ile iyi bir satış ivmesi yakaladı. Bakalım yeni kasasında da bu ivmeyi sürdürebilecek mi ?

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here