ÖTV indirimi uzatıldı mı?

0
10761
ÖTV İndirimi

ÖTV indirimi uzatıldı mı? ÖTV için indirimler ne zamana kadar devam edecekÖTV indiriminde son tarih nedir? ÖTV indiriminden yararlanmak isteyenlerin merak ettiği soruların yanıtları şöyle…

ÖTV indirimi uzatıldı mı?

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Bakan Berat Albayrak’ın ÖTV açıklamasına dair bir haber yapmıştık. Buna göre beyaz eşya, mobilya, otomobil başta olmak üzere bazı sektörlerde oldukça belirgin bir ÖTV indirimi yapılmıştı. Ancak indirimin sadece yıl sonuna kadar yani 2019 1 Ocak tarihine kadar devam edeceği duyurulmuştu. O zaman pek çok ekonomi uzmanı, “ÖTV indirimleri bir süre daha devam eder” demişti ve görüyoruz ki öyle de oldu.

Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında başlayan ÖTV ve KDV indirimleri, yılın son iki ayında biraz olsun piyasayı hareketlendirdi. Bundan yola çıkan Bakanlık, indirimlerin kategoriye göre değişen rakamlar ve tarihlerle birlikte ortalama 3 ay daha uzamasına karar verdi. Ancak tüm indirimler için son tarih de verildi: 30 Eylül!

ÖTV ve KDV indirimi devam mı?

ÖTV ve KDV indirimlerinin sürüp sürmeyeceğine ilişkin son noktayı Bakanlık koydu ve açıklama yapıldı. Buna göre indirim devam edecek. Beyaz eşyada sıfır olan ÖTV rakamı %2 olacak, bilgisayar ve mobilya kategorisindeki %8’lik indirim ise 30 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek.

Otomobildeki ÖTV İndirimi Devam Ediyor mu?

1600 cc’ye kadar otomobillerdeki ÖTV indirimi, azaltılarak devam edecek.

Yük taşımaya mahsus üstü kapalı ticari araçlardaki ÖTV ise 15 Haziran’a kadar yüzde 1, 30 Eylül’e kadar da yüzde 3 olacak.

ÖTV için indirimler ne zamana kadar devam edecek sorunun yanıtı kapsamına giren çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar ve kamyonlarda durum şöyle: yüzde 4′ten yüzde 1′e indirilen ÖTV oranı 30 Eylül’e kadar aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Minibüslerde yüzde 9′dan yüzde 2′ye indirilen ÖTV, 30 Eylül’e kadar yüzde 4 olarak uygulanacak.

ÖTV için indirimler ne zamana kadar devam edecek sorusunun en fazla sorulduğu alanlardan biri de motosikletler. Motor hacmi 250 cm3′ün altında olan motorsikletler için yüzde 22′den yüzde 11′e indirilen ÖTV, 30 Eylül’e kadar yüzde 16 olarak uygulanacak.

Bu habere istinaden Vergi İndirimi Araba Fiyatlarına Nasıl Yansır konulu bir araştırmamız da olmuştu.

ÖTV indirimi son tarih nedir?

Bu bilgiler ışığında 30 Eylül 2019 tarihinin şimdilik ÖTV indiriminde son tarih olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here