TOGG’un Teknik Özellikleri Açıklandı!

0
245
TOGG
Uzun zamandır merakla beklenen yerli otomobil TOGG hakkında önemli gelişmeler var. Otomobilin teknik özellikleri açıklandı! Gelin birlikte bakalım.

TOGG

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG için çalışmalar hızla ediyor. Projenin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Samsun E-Dergi’nin TEKNOFEST özel sayısı için bir röportaj verdi. CEO Karakaş, söz konusu röportajda oldukça önemli açıklamalar yaptı.

TOGG CEO’Su Mehmet Gürcan Karakaş, tanıtıldığı günden bu yana heyecanla beklediğimiz yerli elektrikli otomobilin teknik özelliklerini açıkladı. Ayrıca Karakaş, otomobilin ülkemizde ve Avrupa’da ne zaman satışa çıkacağını da söyledi.
TOGG
Röportajda söyledikleri şu şekilde:

Bir Otomobilden Daha Fazlası

TOGG’un “bir otomobilden daha fazlası” sloganını açıklayan Karakaş, “Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor. Mobilite exosystemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek. Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

TOGG

TOGG adına küresel bir ticari marka tescili de yaptırdıklarını belirten Karakaş, “Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekledik. Çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi ‘USE-CASE Mobility’ olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı TOGG adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik.” diye konuştu.

togg arka

18 Ay Sonra Avrupa’ya Çıkıyor!

TOGG CEO’su Karakaş, ilk akıllı otomobilin 2023 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde satışta olacağını söyledi. Ancak Avrupa’da ise 18 ay sonrasında satışta olacak.

Karakaş, 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak.

Otomobillerin 0-100 km hızlanması ise

  • 200 beygirlik versiyonda 7,6 saniyede
  • 400 BG’lik versiyonda ise 4,8 saniyede gerçekleşecek.

Bir diğer yandan bataryası hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuştur. Üstelik bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi.

CEO Karakaş ayrıca TOGG için talebi karşılamak için Gemlik tesislerinde 175 bin araç kapasitesine sahip olduklarını da söyledi.

Sıfır Km Otomobil Modelleri

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here