Lastik Hava Basıncı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2
1924

Lastik Basıncının Önemi

Günümüzde birçok insan otomobillerini günlük olarak kullanmaktadır. Ancak bu kişilerin birçoğu araçlarının lastik basıncı nı kontrol etmeden yola çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere lastik basıncının öneminden bahsedeceğiz.

Doğru Lastik hava basıncı neden önemli?

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik,lastik sağlığı ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha az veya daha fazla olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken,

 

Bu durum ciddi kazalara sebep olabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastikler:

  • Yol tutuş kabiliyetini azaltır.
  • Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur.
  • Islak zeminde fren mesafesini uzatır
  • Aşırı ısınacağından patlama riski artar

Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.

Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Düşük basınçlı lastikler, ıslak zeminde ise lastiğin yolla temasını yitirmesi sebebiyle daha ciddi sorunlara yol açıyor. Araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açan düşük hava basınçlı lastikler yollar için büyük tehlike yaratıyor.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir ?

Lastik basıncı, otomobil lastiklerinde bulunan siboptan ölçülür. Herhangi bir yakıt istasyonundan ölçebileceğiniz gibi. Aksesuarcılardan cüzzi bir miktara alabileceğiniz kalem şeklindeki hava basınç ölçerle de ölçebilirsiniz.

Lastik Basıncı Değeri Nerede Yazar ?

Otomobillerin Lastiklerinin büyüklük değerleri vardır. Misal veriyorum 205/45/17 bu noktada 205 lasitğin taban genişliği, 45 yanak genişliği, 17 ise jantın büyüklüğünü belirtir. Yakıt istasyonlarının hava basma yerlerinde genel olarak tablo bulunur. Bu tablodan aracınızın lastik ebatlarına göre ne kadar hava basacağınızı görebileceğiniz gibi internet üzerinden de bu bilgiye erişebilirsiniz.

Lastiklerde Nitrojen Kullanımı

Lastik içerisinde yer alan oksijen gazı yerine tercih edilecek olan nitrojen gazının oldukça çok faydası var. Bu gaz lastik içerisinde normal hava gibi nem oluşturmuyor. Bu sayede lastik içinde ve jantta korozyon meydana gelmiyor.

Uzun Ömürlü Mü ?

Lastik içerisinde kullanılan bu gaz uzun ömürlü bir lastik sağlar. Lastiklere nitrojen gazı eklenince nem oluşumunun engellenmesi lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşakları, çember telleri, jantı ve supapların kullanım ömrünü uzatır.

Nitrojen Gazı Farklı Etkiler Ortaya Çıkarır mı?

Bu gazın lastik içerisinde oluşturduğu belli başlı etkiler var. Ancak bu etkilerin tamamı olumlu yönde. Hava gibi ısınmayan nitrojen sayesinde fren yaptığınızda daha yüksek bir verim alırsınız. Lastik içerisinde herhangi bir oksitlenme yapmayan bu gaz sayesinde bütün riskleri en aza indirmiş olacaksınız. Ortaya çıkardığı en büyük etki ise uzun ömürlü sağlam lastik kullanımı.

Nasıl Doldurulur?

Lastik nitrojen dolumu esnasında öncelikli olan lastik içerisinde yer alan oksijen tamamen boşaltılır ve ilk nitrojen gazı basılır. Bu işlemin ardından az da olsa lastik içerisinde oksijen kalacaktır. Doldur boşalt işlemi ikinci kez yapılır ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.

Yakıt Tasarrufu 

Akıllara yer alan sorulardan birisi ise kaliteli sürüş sunan bu gazı yakıt tasarrufu noktasındaki tutumu. Lastiklerin nitrojen ile şişirmek lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır. Bu gaz yaklaşık olarak %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar. Güvenlik ve uzun süreli lastik kullanımı için nitrojen önemli bir ayrıntı

2.El Otomobil İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here