Elektrikli arabaların kullanımı giderek artıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir çok ülke elektrikli arabaların kullanımını yaygınlaştırmak için çeşitli girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Bunlara örnek olarak vergiden muaf olma durumunu ve elektrikli şarj istasyonları yatırımlarını örnek verebiliriz. Hatta geçtiğimiz günlerde elektrikli şarj istasyonları için dev bir yatırım planı bile açıklandı. Elektrikli şarj istasyonları yaygınlaşsa da satın alan ya da satın almayı planlayan kullanıcıları şarj problemi tedirgin ediyor. Özellikle yakın çevresinde halihazırda bir şarj istasyonu bulunmayan kullanıcılar “Elektrikli Arabamı Evde Nasıl Şarj Edebilirim?” diye merak ediyor. Evet, eğer elektrikli aracınızın soket tipine uygun bağlantıyı bulabilirseniz aracınızı evde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Aracımı Nasıl Şarj Edebilirim?

elektrikli araç şarj

Eğer elektrikli araca sahipseniz elektriğin bulunduğu her noktada aracınızı şarj etmeniz mümkün. Elektrikli şarj istasyonları şu an bir çok AVM, site ve benzinliklerde halihazırda konumlandırılmış durumda. İş çıkışı uğradığınız bir alışveriş merkezinde aracınızı çok rahatlıkla şarj etmek mümkün. Fakat arabanıza zarar vermemek için batarya doluluk oranını sürekli kontrol etmeniz gerekir. Doluluk oranının sınırı ise %20, eğer bu sınırın altında şarj etmeye devam ederseniz uzun vadede batarya hücrelerine ciddi zararlar verebilirsiniz. Eğer şarj istasyonuna gitmek ve aracınızı şarj etmek size zor geliyorsa evde aracınızı nasıl şarj edebilirsiniz birlikte inceleyelim.

Elektrikli Aracımı Evde Nasıl Şarj Edebilirim?

ev tipi elektrikli şarj

Elektrikli aracınızı, her gece telefonunuzu, laptopunuzu şarj ettiğiniz gibi şarja takıp sabah bataryası dolu bir şekilde kullanmaya devam etmeniz mümkün. Şu an bir çok elektrikli araç üreticisi, araçlarını satarken ücretsiz ev tipi şarj kurulumu dahi sunuyor. Bağlı veya portatif bir şarj kablosunu duvara monte edebileceğiniz kompakt bir ünite, kalifiye bir ekip tarafından kuruluyor. Fakat dışardaki şarj istasyonları ile kıyasla şarj süresi çok daha uzuyor. Örneğin evde 12 saatte şarj ettiğiniz aracınızı dışardaki kurulu şarj istasyonlarında 45 dakika gibi kısa bir sürede %80 doluluk oranında kullanmanız mümkün. Bunun nedeni ise arabaya verilen güç (kW) ile araba ekipmanlarından alınabilecek güç. Evde kendi imkanlarınızla şarj ettiğiniz süre, genellikle tek fazlı bağlantı kurulmasından dolayı uzuyor. Elektrikli şarj istasyonlarındaki akımın daha yüksek olmasından dolayı çok daha hızlı şarj oluyor. Evde şarj ettiğiniz durumda gelecek olan elektrik faturası da kullanıcıları düşündürse de şu anki petrol fiyatlarıyla kıyaslandığında ulaşım maliyeti çok daha uyguna geliyor.

Elektrikli Arabamı Evde Ne Kadar Hızlı Şarj Ederim?

evde elektrikli araç şarj

Elektrikli araçlar için şarj hızı kilovat (kW) ile ölçüldüğünden bahsetmiştik. Ev tipi şarj noktalarında aracınızı genelde 3-7 kW arasında 15 ila 50 km menzil sağlayarak şarj etmek mümkün. Aracınızın kaç kW hıza izin verdiğini öğrenerek süreyi hesaplayabilirsiniz.

Evde Elektrikli Araç Şarj Noktası Nasıl Kurabilirim?

Bir çok elektrikli araç üreticisinin aynı zamanda şarj noktası kurulumu konusunda da destek sağladığından bahsetmiştik. Eğer satın aldığınız marka bu desteği sağlamıyorsa kurulum işlemi yapan bir çok marka mevcut. Fakat şarj noktalarının gerçekten profesyonel ve kalifiye bir ekip tarafından kurulması gerekiyor. Aksi takdirde yanlış elektrik akımı veya yanlış ürünler kullanıldığında aracınızın bataryasına zarar verir. Kurulum işlemi sizin belirlediğiniz bir noktaya (duvar, garaj vb.) kurularak ve elektrik kaynağına bağlanarak yapılıyor. İşlemin kurulum süresi ise üç saat gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor.

Elektrikli Araç Şarj Soket Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli Araçların Şarj Maliyeti Ne Kadar?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here