A2 Ehliyet Nedir ? Kaç CC ?

0
420
a2 ehliyet kaç cc kullanır
Motosiklet Ehliyeti Nedir, motor ehliyeti ne kadar 2018, motor ehliyeti ne kadar 2019, motor ehliyeti fiyat 2018, motor ehliyeti sınavı, motor ehliyeti sınavı 2018, motosiklet ehliyeti fiyatları 2018, motor ehliyeti almak ne kadar sürer, motor ehliyeti kaç yaşında alınır 2018

A2 Sınıfı Ehliyet Nedir ?

Motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyet türüne A2 sınıfı ehliyet denmektedir. Aynı zamanda 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosiklet kullanıcılarına da bu ehliyet türü verilmektedir. A sınıfı ehliyet, motor gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli ve motor gücü 35 kilovatı geçen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyet türüdür. Bir diğer ehliyet türü olan A1 sınıfı ehliyet ise iki ve üç tekerlekli, silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyet türüdür. Peki A2 ehliyet kaç cc motor kullanır ?

a2 ehliyet kaç cc kullanır

Burada belirtmemiz gereken hususlar aşağıdaki şekildedir:

  • A1  sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için 16 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.
  • Bu ehliyet türünü almak isteyen sürücü adayları da 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Aynı zamanda motosiklet ehliyeti almak isteyen sürücü adayları için en az ilkokul mezuniyeti şartı da arananlar arasındadır.
  • A sınıfı ehliyet almak için ise sürücünün en az 24 yaşında olması veya 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.

A2 EHLİYET KAÇ CC MOTOR KULLANIR ?

A2 sınıf sürücü belgesi sürücüye, 2 tekerlekli motosikletlerde 35 kW, 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15 kW aşmayacak şekilde araç kullanma yetkisi veriyor. Ayrıca 2 tekerlekli motosikletlerde kW/kg oranının 0,2’yi geçmemesi gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi A2 ehliyette yaş sınırı 18’dir. Bu şekilde A2 ehliyet kaç cc motor kullanır sorusuna da cevap vermiş oluyoruz.

Eskiden motosiklet grubu yalnızca A1 ve A2 idi. Ancak günümüzde bu durum M, A1, A2 ve A ehliyet sınıfları olarak değiştirilip genişlemiştir. A2 sınıfı ehliyetini A1 sınıfı ehliyetinden ayıran en büyük farkın motor silindir hacminde herhangi bir kısıtlamanın bulunmuyor olması diyebiliriz. 2 veya 3 tekerli olduğu fark etmeksizin silindir hacminde herhangi bir limit bulunmuyor. A2 sınıfı ehliyetin kullanabildiği araçlar 35 KW’e kadar 2 veya 3 tekerlekli motosikletler diyebiliriz.

motosiklet

A2 EHLİYET KAÇ CC ? 

A2 sınıfı ehliyet, motor gücü 35 kw yani 47 heygire kadar olan 2 tekerli motosikletleri kullanma hakkı tanıyor. Bu da 600 cc’ye kadar bir hacme karşılık geliyor. 3 tekerlekli olan motosikletler için 12 kw / 16 beygir güç sınırını aşmayacak olanlar için A2 sınıf ehliyet alınıyor. Başvuruda bulunurken belirlenen yaş sınırının 18 olmasının dışında, eğer A2 sınıf ehliyet sahibi iseniz A1 ve M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilme hakkınız oluyor.

A2 EHLİYET ALMA YAŞI KAÇTIR?

Günümüzde çeşitli araçların kullanımı için alınan pek çok ehliyet türü bulunmaktadır. B ehliyetler araçların türüne göre değişmektedir. A2 ehliyet türü A sınıfı ehliyet türünün bir çeşididir. Motosiklet kullanımı için alınan bir ehliyet olmaktadır. A2 sınıfı ehliyetin alınabilmesi için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını dolduran kişiler A2 sınıfı ehliyeti için başvurularını artık gerçekleştirebilirler.

A2 EHLİYET ALMA ŞARTLARI

Her ehliyet türünde arandığı gibi A2 sınıfı ehliyeti alabilmek için de bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Bu ehliyete sahip olmak için herhangi bir silindir hacmi sınırı bulunmamaktadır.
  • A2 sınıfı ehliyetini alabilmek için B sınıfı ehliyette de olduğu gibi sürücünün 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Bu ehliyet türünde A1 sınıfı ehliyette olduğu gibi deneyim şartı aranmamaktadır.
  • A2 sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi alındığı yıldan itibaren 10 yıldır.

A2 sınıfı ehliyetin kapsadığı araçlar M ve A1 sınıfı araçlardır.

motosiklet

A2 SINIF EHLİYET HARCI NE KADAR ? A2 Ehliyet Kaç CC Motor Kullanır ?

2021 yılında A2 sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için ödenmesi gereken harç 272 TL olarak belirlenmiştir.

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Gerekli Olan Başvuru Evrakları

Daha önce ehliyet almamış ilk kez motosiklet ehliyeti alacak sürücü adaylarının MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvuru yaparken bazı belgeleri eksiksiz olarak teslim etmesi gerekiyor. Bu belgeler ise aşağıdaki gibidir:

•Kimlik fotokopisi (nüfus cüzdanı, avukatlık kartı veya pasaport)
•Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi fotokopisi (aslı ile birlikte)
•Adli sicil kaydı (en fazla ehliyet almasına engel teşkil etmeyen suçları içermiş olması gerekmektedir)
•Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu (aile hekimi raporu da kabul olabilir)
•Herhangi bir sürücü belgesi varsa fotokopisi
•Son altı ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf
•18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakat namesi

İkinci El Motosiklet İlanlarını Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here