Silecekler Birkaç Basit Adımda Nasıl Değiştirilir

Arabanızın silecek lastikleri aşınmış ve değiştirilmesi mi gerekiyor? Nasıl ve ne zaman değiştirileceğini öğrenin.

0
733
silecekler nasıl değiştirilir

Silecekler nasıl değiştirilir? Arabanızı sürerken, araç kullananların tam güvenliğini garanti etmek için mevcut tüm cihazların her zaman verimli olması çok önemlidir. Kontrol edilmesi gereken çeşitli unsurlar arasında, sürekli olarak optimum görüşe sahip olmak için silecek lastikleri asla küçümsenmemelidir. Silecek lastikleri özellikle aşınmışsa, ön cam ve arka cam yağmur durumunda kullanıldıklarında düzgün bir şekilde temizlenmeyecek ve sonuç olarak görüşten ödün verilecektir. Bu nedenle bu kılavuz, sürücünün silecekleri hızlı ve kolay bir şekilde nasıl değiştireceğini anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Silecekleri değiştirin: Ölçümleri kontrol edin

Yeni lastiklerin satın alınmasına geçmeden önce, silecek lastiklerinin ölçülerini net bir şekilde bilmek çok önemlidir. Bu araçlar, farklı araç tipine ve ön camın farklı genişliklerine göre değişiklik gösterir. Sürücü tarafı fırçasının boyutunun yolcu tarafı için ayrılan boyuttan birkaç santimetre farklı olduğu da unutulmamalıdır.

Silecek lastiklerinin ölçümleri manuel olarak veya çeşitli web sitelerinde hızlı arama yoluyla alınabilir. Tanımlandıktan sonra, yeni lastikleri satın alabilir ve silecekleri değiştirmeye devam edebilirsiniz.

Silecekler (lastikleri) nasıl değiştirilir

Satın alma işlemi yapıldıktan sonra, sıra silecek lastiklerini değiştirme zamanına geldi. Silecekleri değiştirmek, silecekleri satın aldığınız bayi tarafından yapılabilecek bir işlemdir, ancak aynı basitliği göz önüne alındığında, her şeyi tek başına da yapılabilirsiniz.

Bu durumda, her iki silecek kolu dikey konumda sabit tutularak kaldırılmalıdır. Bu esnada fırçanın kola bağlandığı noktayı bulmalısınız. Bu noktayı bulduktan sonra, bir elinizle kolu sabit tutmanız gerekirken, diğer elinizle sileceği sökmeye devam edebilirsiniz.

Silecek lastikleri nasıl çıkarılır ve yenileri nasıl takılır

Aşınmış silecek lastikleri koldan çıkarıldıktan sonra, yenileri monte edilebilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi çok kolaydır. Yeni lastikleri sadece kolun içine kaydırmak için sökme işlemine zıt bir işlem yapmak gerekli olacaktır. Ardından silecek değişiminin doğru şekilde yapıldığını gösteren bir klik sesi duyulana kadar hafifçe devam edin.

Arka silecekler nasıl değiştirilir

arka silecekler nasıl değiştirilir

Arka camdan görüşün önemi genellikle hafife alınır ve ön silecekler değiştirilirken arka silecek ihmal edilir. Bu hatayı önlemek için, bu kılavuz arka silecek lastiğinin nasıl değiştirileceğini de açıklayacaktır.

Bu durumda da fırça ölçülerinin doğru bir şekilde alınması gerekecektir. Doğru lastik elinizdeyse işlem birkaç saniye sürecektir. Kolu kaldırmanız ve ardından fırçayı bırakıp yeni ürünü takmanız gerekecek, eğer fırça birbiriyle değiştirilemezse, tüm kolu satın almanız, eskisini destekten sökmeniz ve son olarak yeni kolu vidalamanız gerekecektir.

Silecek lastikleri ne zaman değiştirilmeli

Silecek lastikleri kauçuktan yapılmıştır ve bu nedenle dışsal sebepler nedeniyle aşınmaya maruz kalırlar. Fırçaların ana düşmanlarından biri güneştir. UV ışınlarının etkisi silecek lastiklerinin ana düşmanıdır, ancak tek düşmanı değildir. Yağmur ve dumanın asitliği de fırçaların bozulmasına neden olur.

Sileceklerin ne zaman değişmesi gerektiğini anlamak için, onlardan gelen sinyallere dikkat etmeniz gerekir. Aslında yağmur durumunda kullanım anında ön cam veya arka cam düzgün temizlenmemişse ve üzerlerinde izler kalmışsa, silecek lastikleri aşınmış demektir ve değiştirilmesi gerekir.

2. El Araba İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here