Rölanti Valfi Nedir? Ne İşe Yarar?

0
5262
rölanti valfi

Enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip olan otomobillerin hepsinde Rölanti Valfi adında küçük ama işlevi büyük bir parça bulunmaktadır. Arabaların motorlarında birbiriyle uyum halinde çalışan yüzlerce parça bulunmaktadır. Aracımızın motoru çalışmak için yakıt kadar havaya da ihtiyaç duyar. Motora giren hava ise gaz kelebeğinden geçer. Ayağınızı gaza bastığınız anda kapalı olan gaz kelebeği, sizin basmanız oranında açılır ve motora hava çekilir. Ancak araç rölantide çalışırken gaz kelebeği kapalı durumdadır. Peki ya rölantide çalışırken arabanın motoruna hava nasıl girer.

Rölanti Valfi Nedir?

Aracınızı çalıştırdınız ve ayağınızı gaza basmadan bekliyorunuz. Araba 700 ile 900 devir/dakika aralığında çalışacaktır. Hiç gaz vermeden çalışan bu duruma “Rölanti” adı verilir. Ancak arabanın motorunun çalışabilmesi için hava ve yakıta ihtiyacı vardır. İşte arabanın rölanti pozisyonunda düzgün bir şekilde çalışması için gereken havayı sağlayan parçaya “Rölanti Valfi (IAC)” adı verilir.

Görevi Nedir?

Aslında görevlerini saymakla bitiremeyiz. Rölanti kontrol valfinin diğer bir görevi ise klima kompresörünün motora verdiği yükü dengeleyen bir parça olmasıdır. Aracınız rölanti durumundayken, klima çalışırsa normal şartlarda motora fazladan yük biner ve motor stop ederdi. Ancak aracın kliması açıksa, bilgisayar tarafından rölanti kontrol valfine daha fazla hava göndermesi için komut gönderilir. Klima açıkken rölantinin yükselmesinin sebebi budur. Rölanti Kontrol Valfi Çalışma Presibi çok basittir. Arkasındaki sensör vasıtasıyla aracın ECU’sundan aldığı komutlarla ucundaki pistonu iter veya çeker. Böylelikle motora giren havanın debisi ayarlanmış olur.

Arıza Belirtileri Nelerdir?

  • Aracınız rölantideyken, devir saatinin yukarı aşağıya hareket edebilir. Buna rölanti dalgalanması adı verilir.
  • Rölanti kontrol valfinin arkasında bir sensör vardır. Eğer valfi arıza yaparsa, bu sensör vasıtasıyla arıza olduğu aracın bilgisayarına bildirilir. Aracın ECU’su da size bir arıza olduğunu bildirmek için gösterge panelinde motor arıza lambasını yakar.
  • Rölanti kontrol valfinin pistonu eğer açık şekilde kalırsa, motora hava girişi olamaz. Bu durumda aracınız rölantide kalmaz ve stop eder.
  • Siz gaza bastığınız anda gaz kelebeği açılır ve rölanti kontrol valfi hava kanalı kapatır. Ancak açık durumda kalırsa motora hem gaz kelebeğinden hem de rölanti kontrl valfinden hava girişi olur. Bu durumda aracınız hem fazla yakacaktır. Hem de motor yüksek devirde çalışacaktır.

2. El Satılık Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here