PPF Kaplama (Paint Protection Film), yani Türkçe adıyla şeffaf boya koruma filmi son dönemde oldukça ilgi gören detaylı uygulama işlemlerinden birisi durumunda. Araç fiyatlarının böyle yüksek seyretmesi neticesinde insanlar araçlarını fazlasıyla koruma isteğindeler 🙂 Hal böyle olunca PPF hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bir içerik hazırladık. Dikkat etmeniz gereken konuları derlemeye çalıştığımız içeriğimiz, aracınıza bu kaplatmayı yapmadan önce işinize yarayacaktır.

PPF kaplama

PPF Kaplama Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu işlemi yaptırmadan önce aracınızın bir kaç işlemden geçmesi gerektiğini bilmelisiniz. Detaylı temizlik serimizde bu konu ile alakalı işlemler için içeriklerimiz mevcut. Detaylı Temizlik Serisini İncelemek İçin Tıklayın.

PPF kaplama

Ön-yıkama-demir tozu temizliği-kil hamuru uygulaması-polisaj işlemleri gibi aşamalar tamamlandıktan yani aracınızın kusursuz bir yüzeyi olduktan sonra bu koruma filmi uygulanır. Öncelikle aracınızın kaporta aksamını korunacak kadar temiz ve kusursuz bir hale getirmelisiniz. Bu işlem fazlasıyla detay ve el becerisi gerektirmesi ile birlikte, profesyonel makine ve ekipman gerektirdiğinden kendinizi yapması biraz zor ve maliyetli olacaktır.

PPF Kaplama Zararı Var mıdır?

PPF kaplama uygulaması için en önemli noktalardan birisi kullanılan malzemenin kalitesi ile alakalıdır. Aracınızda PPF olarak kullandığınız ürün onaylı, sertifikalı, garantili bir ürün olmaz ise ilerleyen dönemlerde sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Bu tarz örnekler pek sık görülmekle beraber, güneşin etkisiyle ürün üzerinde çatlamalar meydana gelebiliyor. Buna bağlı olarak söküm işlemi zorlaşıyor ve araç kaportasında kalıcı hasarlara neden olabiliyor. PPF kaplama yaptırırken ürünün kalitesine ve profesyonel işçiliğe dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Boya Koruma Filmi Hakkında Merak Edilenler

PPF kaplama

Boya koruma filmi yaptıktan sonra aracın bakımı yine normal şartlarda dikkat ettiğiniz hususlardan çokta farklı değildir. Aracınızda çizik oluşturacak şekilde fırça ile yıkama, yıkama makinesini ile yıkatma gibi detaylar konusunda titiz davranmanız ve aracınızı yıkadığınız şampuanın kimyasal değerlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ve en önemlisi çok yakından basınçlı su tutmamak gerekiyor. Boya koruma filmleri hakkında önemsenmesi gereken noktalardan birisi de, kullanılan malzemenin markası, üretim yeri yani kalitesi ve bilinirliğidir. Bu bağlamda her ne kadar garanti kapsamında ki ürünler olsa da, üretici şirketin olası sorunlarda ki geri dönüş biçimi çok önemlidir. Kullandığınız ürünün sadece garantili olmasına değil, bu garantinin şartlarına ve üretici şirketin geri dönüşlerine bakınız.

PPF kaplama

Sıfır bir araç sahibiyseniz bu uygulamalar hakkında mutlaka kurumsal olarak çalışan işletmelerden bilgi alınız. Aracınız için bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Seramik kaplama yapılmış bir aracın üzerine PPF kaplama işlemi yapılması da pek doğru bulunmayan işlemlerden. Seramik kaplama olan bir araç yüzeyi olabildiğinde pürüzsüz ve kaygan olduğundan, PPF için bir dezavantaj yaratıyor diyebiliriz.

İkinci El İlanları

Tekerinize taş değmesin.

Araç Kaplama Nedir

Pütür Atma İşlemi Nedir?

Sulu Kaplama Nedir?

1 YORUM

  1. Bu ürünlerden yaptıracaksanız kesinlikle kaliteli ürün tercih edin yoksa üzerine yapışır ve sararır çok daha kötü olur aracınız.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here