çizik giderme

Otomobillerde özellikle arazi, kötü hava ve yol koşullarında karşılaştığımız sorunlardan biri de cam çizikleri. Yoldaki kamyon lastiklerindeki çakıl taşları, otomobil camlarına sürtünen nesneler ve fırtınalarda zorluklar gibi birçok faktör cam çiziklerine neden olabilir. Cam çizikleri yalnızca kozmetik bir sorun değildir, zamanla cam çiziği açılarak genişleme yapabilir veya ilerleyerek daha ciddi çatlaklar haline gelebilir. Bu da camın bütünlüğü ve haliyle can güvenliğiniz için problem yaratabilir. Peki çam çiziği giderilir mi ? Cam çizik giderme konusu zannettiğiniz kadar zor değil.

Şunu bilmenizde de fayda var çizikler derinliği, çatlağın büyüklüğü ve sizin becerinize göre değişiklik gösterebilir. Bakalım çizik giderme işlemi nasıl yapılır ?

Öncelik Camın Temizlenmesi

İlk aşamada  aracınızın camı iyice temizlemelidir. Mikrofiber bez veya gazete kağıdı ile iyice sildiğiniz camın tamamen kurumasını bekleyin.

Değişik Uygulamalar Kullanılabilir

Tırnak cilası uygularsanız çizik üzerine sürdüğünüz bir miktar cilayı cama uygulayın. Yaklaşık bir saat boyunca kuruttuktan sonra, kuruyan cilayı çıkartmak için makyaj pamuğuna aseton sürerek ovalayın. Sonra da nemli bir bezle iyice silerek camı temizleyin.

Diş macunu uygularsanız karbonatlı veya partiküllü diş macunu tercih edin. Tertemiz bir beze sürdüğünüz diş macunu ile çiziği iyice ovalayın. Birkaç kez daha tekrar ederek çiziği çıkarmaya çalışabilirsiniz. Dairesel hareketlerle iyice temizleyerek ovaladığınız camı durulayın.

Karbonat ile çıkartmak isterseniz bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırarak macun yapmanız gerekli. Aynı diş macununda olduğu gibi bu karışımı temiz bir bez ile bolca ovalayarak uygulayabilirsiniz.

Diğer bir yol ise alışveriş sitelerinde veya oto aksesuarcılarda bulabileceğiniz reçineler ile de cam çatlak izleri kapatılabilir.

Metal cilası ile cam çizik giderme için içeriğinde seryum oksit bulunan araba metal cilalarından edinebilirsiniz. Bu malzeme araba camı konusunda en iyi sonuç veren malzemelerden bir tanesidir. Araç bakımı yapan ve çizik gideren firmalar içinde seryum oksit bulunduran bu metal cilasından kullanmaktalardır. Bu cila oldukça hızlı etki etmesi ile de işe yaramaktadır.

Cam Çiziklerini Önlemenin Yolu Var Mı?

Aracınızla çok fazla çakıllı veya bozuk satıhlı yollarda kullanmamanız taş gelme olasılığını düşürür. Sileceklerin zamanına göre bakımlarının yapılması, değiştirme zamanı geldiğinde değiştirilmesi ve periyodik olarak temizlenmesi camların çizilmesini önler. Aracınızın park halinde ise branda ile korunması da çiziklere karşı aracınızı korur.

2. El Satılık Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here