Kadran, otomobillerde genel olarak direksiyon simidinin arkasında bulunan ekranlara deniyor. Bu ekranda aracın o anki kilometresi, hızı, aldığı yol ve fren yaptığında hangi hıza düştüğü gibi bilgilere kadar anlık olarak izlenebilir.

Ek olarak bir aracın kaç kilometre hızla ilerlediğini, hızın düşüş seviyesini ya da yükseliş grafiğini kadrandan anlık olarak okuyabilirsiniz. Eski nesil araçlarda kadran dişliler ve kablolar ile birlikte çalışır. Yeni nesil araçlarda ise hız sensorleri tarafından bilgisayar aracın  beynine iletilir ve ardından kadrana yansıtır. Ayrıca kadranın bulunduğu gösterge panelinde motor devir hızını, motor yağ basıncı, hararet göstergesi, yakıt, far göstergesi gibi bir çok parametre de gösterilir. Kadranın bulunduğu gösterge paneli nedir ve ne işe yarar birlikte inceleyelim.

Gösterge Paneli Nedir?

araç gösterge paneli

Ön panel göstergesi sayesinde sürücü araç hakkında hemen hemen her bilgiye kolayca ulaşabilir. Kadranın bulunduğu gösterge paneli, içerisindeki ışıklar ve işaretler ile birlikte araçta ters giden şeyler hakkında bilgi verdiği için hayati öneme sahip diyebiliriz. Özellikle gösterge ekranındaki sorun aracınızla ilgili önemli sorunların ilk işaretçisidir. Ayrıca gösterge paneli, yeni araç kullanmaya başlayan kişiler tarafından çokça karıştırılır. Son olarak en önemli göstergeler şu şekildedir;

  • Lastik Basıncı Göstergesi
  • Akü Göstergesi
  • Motor Kontrol Lambası Göstergesi
  • Soğutma Sistemi / Hararet Göstergesi
  • Yağ Basıncı Göstergesi
  • Fren Sistemi Göstergesi

Araba Göstergeleri ve Araba Arıza İşaretleri Nelerdir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here