JTD (Multijet), Fiat’ın bir dizel motor teknolojisidir. Tarihçesine bakacak olursak Common Rail doğrudan yakıt enjeksiyon sistemi ile donatılmış Fiat Chrysler Automobiles’in ilk nesil dizel motoru olma özelliği taşıyor. Bu teknoloji, yakıt enjeksiyonunu daha verimli hale getirmek ve daha yüksek performans sağlamak amacıyla geliştirildi.

Multijet motor olarak da bilinen JTD motorlar, dizel yakıtın daha eksiksiz bir şekilde yanmasını sağlıyor. Bu şekilde hem yakıt verimi sunarken hem de daha düşük gürültü ve titreşim yaparak çalışıyor. Doğrudan yakıt enjeksiyonlu sıralı turbo şarjlı bu motor, ilk olarak 1997’de piyasaya çıkan Alfa Romeo 156 sedan modeline kuruldu. Daha sonra Alfa Romeo’nun diğer modellerinde de kullanılırken Fiat  ve Lancia marka araçlara da bu motor eklendi. İkinci ve üçüncü nesil JTD motorlarına Multijet ve Multijet II deniliyor.

JTD Motor (Multijet) Özellikleri

JTD motorlarını önceki nesil common rail dizel motorlardan ayıran birkaç özellik mevcut. Bunlardan en önemlisi çoklu enjeksiyonlara ayrılan yakıtın silindirde daha eksiksiz ve daha sessiz bir şekilde yanması diyebiliriz.

JTD motor

Avantajları Nelerdir?

JTD (MultiJet) motorlarının yüksek devir aralığında sağladığı avantajları şunlar:

  • Daha iyi yakıt ekonomisi
  • Daha yüksek güç ve tork üretimi
  • Daha az emisyon
  • Daha sessiz ve pürüzsüz çalışma
  • Daha çabuk hızlanma

 

2. El Fiat Modellerini Buradan İnceleyebilirsiniz!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here