FSI Motor Nedir? Kronik Sorunları Nelerdir?

0
9391
FSI Motor Nedir

“Fuel Stratified Injection”ın kısaltması olan FSI, benzinli içten yanmalı motorlara denir. Bu teknoloji, yakıtın daha verimli bir şekilde yanmasını sağlamak için yakıt enjeksiyonunun doğrudan yanma odasına püskürtülmesiyle çalışıyor. FSI teknolojisi ilk olarak Alman otomobil üreticisi Volkswagen tarafından kullanıldı. 2000 yılında tanıtılan VW Golf FSI modeli, FSI teknolojisinin ticari olarak kullanılmaya başlandığı ilk otomobillerden biriydi diyebiliriz. Daha sonra diğer otomobil üreticileri de bu teknolojiyi kullanmaya başladı.

FSI Motor Nedir

VAG grubunun kullandığı atmosferik benzinli motor seçeneği olan FSI motor kullanılmadan önce 1.6 litrelik çok noktadan enjeksiyonlu MPI motorlar oldukça yaygındı. Daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleri yakalamak için geliştirilen bu motor, az tüketim yaparak daha fazla güç ve tork üretebilir.

FSI Motor Nasıl Çalışır? Farkı Nedir?

 4 noktadan enjeksiyonlu olarak tasarlanan atmosferik motorlar, önce benzini yüksek bir basınçla sıkıştırıyor. Oluşan bu basınç, benzinin enjektörler tarafından yanma odasına doğru püskürtülmesini sağlıyor (FSI motorların geleneksel port enjeksiyon sistemlerinden farkı burada ortaya çıkıyor diyebiliriz). Daha sonra hava, emme manifoldu ve gaz kelebeği gibi bileşenler aracılığıyla silindirlere giriş yapıyor. Motorun pistonları yukarı hareket ederken sıkışan hava, yakıtın yanması için daha iyi bir ortam oluşturuyor. Buji ateşleme sistemi ile tetiklenen bu karışım, yanma odasında patladıktan sonra yakıtın daha homojen olmasına yardımcı olur ve böylece yanma sürecini daha verimli hale getirir. Yanma sonucu oluşan gazlar, pistonları aşağı doğru iterek, FSI motorun daha az yakıt tüketimi ile performans vermesini sağlıyor.
FSI motorlar değişken subap zamanlaması ile çalışıyor. Değişken subap zamanlaması ile birlikte yanma çok daha verimli oluyor. FSI’ın ülkemizde çok fazla tercih edilen bir motor tipi olmadığını ekleyelim. Bunun sebeplerin biri de yakıt sistemi. Çünkü bu motor tipine sahip modeller LPG kullanımını desteklemiyor.

FSI Motor Kronik Sorunları Nelerdir?

  • EGR valfi yüzünden arıza ışığı sıklıkla yanabilir. Arıza ışığını cihaza bağlayıp silseniz de bir süre sonra tekrar yanabilir. Parça değişimi ile sorun uzun bir süre çözülebilir. Ama ilerleyen zamanlarda arıza ışığı tekrar yanabilir.
  • Motor içi tesisatı sorun çıkarabilir. Özellikle önden kaza yapmış araçlarda motor tesisatı zarar görür. Çok iyi bir şekilde onarılmazsa kronik bir sorun yaşanabilir.
  • Sesli çalışan bir motordur. Üst devirlerde yakıt tüketimi ve motor sesi artar.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here