Fiat Multijet Motor Nedir? Kronik Sorunları Nelerdir?

0
95
1.3 multijet

Fiat markasının günümüzde bu kadar tercih edilmesini sağlayan motor şüphesiz 1.3 multijettir. 1.3 litrelik 16 valf turbo beslemeli dizel motor ile oldukça düşük yakıt tüketirken yüksek tork değeri ile tatmin edici bir performans sergiliyor. Bu yazımızda sizler için Fiat Multijet Motor Nedir? Kronik Sorunları Nelerdir? sorularını cevaplayacağız.

Fiat Multijet Motor Nedir?

Multijet, motor tiplerinden biridir. Art arda beş yakıt püskürtmesini tek devirde yapabilen enjeksiyon sistemine sahip olan motorlara Multijet motor denir. Fiat markası tarafından geliştirilen Multijet motorler, bugün farklı otomotiv markaları tarafından da kullanılmaktadır. 1.3, 1.6, 1.9, 2.0, 2.3 şeklinde Multijet motor hacimleri vardır. En çok bulunan ve efsaneleşmiş olan motor ise 1.3 multijettir. 1.3 Multijet motorlu araçlar çok fazla tercih edildiği için yedek parça fiyatları diğer markalara nazaran daha uygun fiyatlıdır.

Fiat Multijet
1.3 Multijet Lancia

 

 Multijet’in Avantajı Nedir?

Yakıt tüketimini minimize edebilen Fiat Multijet motorlar, daha sessiz çalışırlar. Ayrıca az yakıt tüketimi sayesinde oldukça çevrecidirler. Aracın devri düştükçe performansın azaldığı yönünde eksiklikleri olsa da son yıllarda multijet teknolojisi, giderek daha çok gelişmektedir.

 Nasıl çalışıyor?

Klasik püskürtme sistemlerinden farklı olarak yakıt rail adı verilen alanda sıkıştırıldıktan sonra belirli bir basınca ulaşıyor. Ardından motor devir gücüne göre ECU’dan enjektörlere sinyal gidiyor. Birbirine yakın aralıklarla enjeksiyon yapılıyor.

Fiat Multijet
FCA Grup 1.3 multijet

1.3 Multijet Kronik Sorunları Nelerdir?

1.3 Fiat Multijet motorlar 75 hp, 80 hp ve 95 hp güçlerde üretilmiştir. Bu motorun kayda değer bir kronik sorunu olmasa da sık rastlanan bazı arızalardan bahsedelim.

  • Yüksek km’lere ulaşan multijet motorlar yağ kaçırır.
  • Motor devri arttıkça turbo ötme sesi (ıslık) çıkar.
  • Yağ soğutucusu delinebilir, bu durumda yağ soğutucusu değişir. Ancak motor suyunun da temizlenmesi gerekir.
  • Yakıt sisteminin kirlenmesi gibi sebeplerden siyah duman atabilir.
  • Isıtma bujisi arızası oluşabilir. Yedek parça fiyatları diğer araçlara göre çok daha uygundur.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here