Araç Klimasının Zararları Nelerdir?

0
536

Sıcak havalarda kurtarıcımız olan araç klimasının zararlarını biliyor muydunuz? Yaz aylarının gelmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte sürücülerin kurtarıcısı araç klimaları gibi gözüküyor. Fakat sıcak havalarda bir nebze olsun serinlemek için kullandığımız araç klimaları kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bilinçsizce kullanılan araç klimalarının sürücülerde ve yolcularda hastalıklara yol açma olasılıkları bulunmakta.  Bu yazımızla beraber siz değerli okuyucularımızı araç klimasının zararları ve kullanımı hakkında bilinçlendirmek istiyoruz.

Araç Klimasının Zararları Tahmin Edilemez

Sıcak yaz günlerinde ani hava değişimleri vücudumuzun direncini düşürür. Bu durum viral enfeksiyonların görülme olasılığını oldukça arttırır. Özellikle araç klimalarımızda bilmediğimiz zararlı bakteriler birikebilirler. Bu birikme sonucunda araç klimasını ilk çalıştırdığımızda bu bakteriler havaya saçılırlar ve enfeksiyona neden olabilirler. Bu enfeksiyonlar zatürre veya çeşitli hastalıklara yol açabilirler. Ayrıca araç klimasının bilinçsiz kullanımı çocuklar ve yaşlılar üzerinde daha büyük tehlikeler yaratmaktadır. Çünkü bu gruba dahil insanların genel olarak vücut dirençleri düşüktür ve havaya saçılan bakteriler daha hızlı bir şekilde etki edebilirler.

Şimdi sizlerle araç klimasının zararları hakkında madde madde ilerlemek istiyoruz.

araç klimasının zararları

1- Lejyoner Hastalığı

Hastalığa “Legionella pneumophila” bakterisi neden olmaktadır. Bu bakteriler akciğere yerleşirler ve bunun sonucunda zatürreye yol açabilirler. Klimaların bakterilerle ilişkisi ise nemli ortama sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Nemli ortam sayesinde bu bakteriler araç klimanızın içerisine yerleşebilirler ve orada çoğalabilirler. Bu nedenle araç klimalarınızın filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Diğer yandan ise filtrelerin orijinal parça olması da önem arz etmektedir.

2- Kas Ağrıları ve Tutulmalar

Aşırı sıcak havaları yaşadığımız yaz günlerinde terlediğimizden dolayı kaslarımız gevşemektedir. Bu durumda iken araca bindiğimizde ve klimamızı çalıştırdığımızda aniden gelecek olan soğuk hava dalgası vücudumuzda şiddetli kas ağrılarına ve tutulmalara neden olabilirler. Ayrıca bunlara ek olarak araç klimalarımızın direkt olarak yüzümüze vurmasının farklı tatsız sonuçları da olabilir. Bunları ise hapşırma, geniz akıntısı, gözlerde sulanma-yaşarma, kuru öksürük olarak sayabiliriz. Bu sebepten dolayı araç klimalarımızın direk olarak yüzümüze veya vücudumuza üfleyecek şekilde ayarlanmaması gerekmektedir.

3- Araç Kliması Yüz Felcine Neden Olabilir

Araç klimasının kullanımı esnasında direkt olarak yüzümüze ayarlanmasının bahsettiğimiz sonuçlarından farklı olarak başka kötü sonuçları da olabilmektedir. Bu tip kullanım, göz ve beyin iltihabı, bademcik iltihabı ve bazı kas hastalıklarına da sebep olabilir. Ayrıca çok nadiren de olsa yüze çok fazla temas eden araç kliması yüz felcine de yol açabilir.

4- Aracınızda Oluşacak Benzen Birikimi

Aracımızı park edip bıraktığımızda, aracımızın içerisinde benzen birikimi gerçekleşebilir. Benzen, kansere yol açan zehirli bir maddedir. Camları kapalı bir şekilde gölgede park edilen bir araçta günde 400-800 mg seviyesinde benzen birikebilir. Fakat aracınızı 16 dereceden yüksek bir hava sıcaklığında güneşe koyduysanız, kabinde biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar yükselebilir. Bu seviye ise insan vücudunun zarar görmeyeceği seviyenin tam olarak 40 katıdır. Bunun sonucunda camları kapalı bir şekilde arabaya binen ve klimayı çalıştıran kişiler benzen solumaya başlarlar. Bu toksin ise böbrekleri, kemik dokusunu ve karaciğeri oldukça kötü etkilemektedir. Benzenin vücuttan atılımı ise oldukça yavaş ve zordur. Bu sebepten dolayı araca ilk bindiğimizde mutlaka aracın içerisini havalandırmamız gerekmektedir.

araç klimasının zararları

Araç Klimasının Zararlarından Nasıl Korunabiliriz

  • Araca ilk bindiğinizde mutlaka aracınızı minimum 2-3 dakika havalandırın. Bu, aracın içerisinde biriken benzenli havayı temizlemenizi sağlayacaktır.
  • Aracın klimasının derecesini çok düşürmeyin. Ortamın soğutması ani değil tutarlı gerçekleşmelidir. Ortamda aniden soğutma yaparsınız tutulma gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Aracınızın klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesini veya değişimini sağlayın. Bu sayede araç klimanızda biriken toz, kir veya bakterilerle temas etmekten kurtulabilirsiniz.
  • Ayrıca değişimlerde orijinal ve kaliteli parçalar satın alın.
  • Klimadan gelen havayı doğrudan yüzünüze veya vücudunuza yönlendirmeyin. Bu sayede klimanın sebep olabileceği birçok rahatsızlığın önüne geçmiş olursunuz.
  • Klimanızı çalıştırırken aracınızın camlarını mutlaka az da olsa açık bırakın. Çünkü klima aracın içerisinde bulunan havayı kurutmaktadır. Bu da solunum yollarımıza zarar vermektedir. Klimayı kullanırken camlarınızı az da olsa açık bırakırsanız içerideki hava kurumayacaktır.

Bu gibi önlemlerle araç klimasının zararlarından kendinizi ve yolcularınızı korumanız mümkün olacaktır. Unutmayalım ki sağlığımız her şeyden öncelikli olmalıdır. Ayrıca arabada klima kullanırken yapılan hataları daha detaylı bir şekilde öğrenmek için sizleri bekliyoruz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here