2020 Citroen C3 1.2 PureTech EAT6 Detaylı İnceleme

0
yeni citroen c3 test sürüşü

Yeni Citroen C3 ’ü rakiplerinden ayıran en önemli özelliği renkli karakteri olabilir. Ama o sunduklarıyla da rakiplerinin arasından sıyrılıp öne çıkabilir.

Renkli karakteriyle aradan sıyrılır!

Yeni Citroen C3 Tasarım Özellikleri

Yeni Citroen C3, yenilenen ön tasarımıyla Citroen markasının tasarım dilini tamamen yeni bir noktaya taşıyor. Söz konusu yeni ön tasarım 2016 yılında Paris Otomobil Fuarında sergilenen CXPERIENCE konsept otomobilinden esintiler taşıyor. Yeni marka kimliğini yansıtan ön görünüm kaput yüksekliğini vurguluyor. Markaya ait logoyla birlikte krom bir şerit LED gündüz farları arasında boylu boyunca uzanıyor ve otomobilin genişlik algısının daha iyi görünmesini sağlıyor. Ayrıca tüm donanım seviyelerinde LED teknolojisiyle donatılan yeni ön farlar daha teknolojik bir görünüm sergiliyor. Bunun dışında alt bölümdeki renkli krom çerçeveleri yeni Citroen C3’e modern ve çekici bir görünüm kazandırıyor. 3 Boyutlu tasarıma sahip stop lambaları da modern ama aynı zamanda daha teknolojik bir görünümü beraberinde getiriyor. Bagaj kapağının ortasındaki krom çerçeveli parlak siyah marka logosu arka kısımdaki modern görünümü tamamlıyor.

İç Mekan Özellikleri

Kişiselleştirme programı, La Maison Citroen (Techwood renk teması) ve huzurlu hissetmenizi sağlayan İskandinav tarzı iç mekanda da aynı şekilde devam ediyor. Standart olarak sunulan renk teması dışında biri daha sıcak ve şık, diğeri daha dinamik olmak üzere iki renk seçeneği daha bulunuyor. Yeni C3 ön tarafta rahat ve konforlu bir iç mekan sunuyor. Kapı panellerinde ve koltuklarda kullanılan renk ve malzemelerin birbiriyle uyumu son derece iyi olmuş. Dinamik bir görünüm sergileyen kaliteli malzemelerle donatılan iç mekanda uygulanan renkli şeritler kalite hissini daha da yukarıya taşıyor. Dokunma hissi uyandıran yumuşak malzemelerin yoğun olarak kullanıldığı Techwood ambiyans açık renk ahşap uygulamalarla şık bir görünüm ve sıcaklık sunuyor. Yeni Citroen C3 kompakt boyutlarına karşın beş kişiyi rahat ettiren ferah bir iç mekana sahip. Ancak arka tarafta sunulan yaşam alanının biraz daha geniş olmasını bekledim.

Motor Özellikleri

Yenilenen Citroen C3 en önemli artılarından birini bu bölümde gösteriyor. 1.2 PureTech 110 beygir güç üreten motora 6 ileri oranlı tam otomatik bir şanzıman eşlik ediyor. Küçük sınıfta otomatik şanzımanlı ve iyi özelliklere sahip olan bir araç arayanlar için bu şanzıman belirleyici bir özellik olmasıyla ön plana çıkıyor. 5500 d/d’de 110 HP güç üreten benzinli ünite, 1750 d/d’de 205 Nm torku kullanıma sunuyor. Açıklanan fabrika verilerine göre bu kombinasyona sahip olan yeni Citroen C3 193 km/s son hıza ulaşabilirken, 0-100 km/s hızlanmasını 10 saniyede gerçekleştiriyor. Yapmış olduğum test sırasında bu verilere çok rahat bir şekilde ulaşabilecek bir araç olduğunu zorlanmadan ispatladı. Fabrika verilerinde karma yakıt tüketim verisi olarak 4.8 litre açıklanıyor. 100 km karma yol şartlarında yaptığım test sırasında bu veriye ulaşamamış olsam bile 6.2 litre gibi cep dostu tüketim sonucuna imza atabileceğini ispatladı.

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Uzunluğu 3,99 metre olan beş kapılı kompakt hatchback model son derece kıvrak ve atak sürüş özelliklerine sahip. Kompakt boyutları sayesinde onu kullandığınız ilk andan itibaren kabiliyetli bir araca sahip olduğunuzu anlıyorsunuz.  Gelişmiş süspansiyon sistemiyle sınıfında iddialı bir süspansiyon sistemi ve konfor sunuyor. Tipik Citroen sürüş özellikleri sunan C3 yolcuları dış dünyadan izole ederek bir koza etkisi yaratıyor demişler ve doğru söylemişler. Süspansiyon sisteminin kabiliyetli çalışma karakteri bu araçta en çok hoşuma giden özelliklerden biri oldu. Buna yaşam alanında sunduğu sessizlik de eklenince benim için yeni Citroen C3 sınıfının ön plana çıkan araçlarından biri oldu. Süspansiyon sistemi sadece konfor için değil yol tutuş konusunda da tatlı sert ayarlara sahip olmasıyla araca güven duymamı sağladı. Sürüş konusunda söyleyebileceğim olumsuz yanı direksiyon simidinin kalın ve araca yakışmayan direksiyon simidiyle birlikte hissiz direksiyon sistemi yer aldı.

c3 direksiyon simidi

Güvenlik Özellikleri

Yeni Citroen C3 Euro NCAP çarpışma testinden 4 yıldız alarak. Yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 88, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 83, yaya güvenliğinden yüzde 59 ve güvenlik yardımcılarından yüzde 58 aldı.

Yeni Citroen C3 Yorum

Farklı görünümü ve iddialı özellikleriyle bundan sonra benim için küçük HB sınıfında daha üst sıralara tırmanmayı başarmış bir otomobil oldu. Gerçek bir otomatik şanzıman, performansını ve tüketimini sevdiğim motor ve özellikle süspansiyon sisteminin çalışma karakterini sevdim. Yaşam alanının sessiz yapısıysa göz doldurdu.

Yeni Citroen C3 Fiyat Özellikleri

Yeni Citroen C3 ülkemizde 1.2 litre 83 HP güç üreten benzinli motor ve 5 ileri oranlı manuel şanzımana sahip versiyonuyla giriş seçeneğini kullanıcılara sunuyor. Bu seçenek kampanyalı olarak 151 bin 500 TL’ye satılıyor. Ben otomatik şanzımanlı versiyonu istiyorum ve 110 HP tercih ediyorum diyorsanız karşınıza giriş donanımında kampanyalı 204 bin TL etiket çıkıyor. Biraz daha fazla donanım isterseniz fiyat kampanyalı 214 bin TL oluyor.

Citroen C3 Teknik Özellikleri

yeni citroen c3 teknik özellikler

İkinci El Citroen C3 Fiyatları

Sıfır Km Citroen C3 Fiyatları 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here