Kısa bir süre önce makyajlı olarak satılmaya başlanan Tourneo Connect ailesinde, 1.8 TDdi 75 HP ve 1.8 TDCi 90 HP seçeneklerinin yanına 1.8 TDCi 110 HP’lik motor seçeneği de eklendi

Ferah iç mekan

 

Tourneo Connect’in dışında yapılan değişiklikler, aracı eskisinden daha çekici hale getirmiş. Köşeli hatların aynen korunduğu araçta ilk bakışta krom kaplı radyatör ızgarası ve desensiz far camları dikkat çekiyor. İki renkli tamponlar da eskisinden farklı görünüme sahipler.

 

İç mekana geçildiğinde ferah bir kokpit sizi karşılıyor. Bazı kişiler açık renkli iç mekan kaplamalarını kolay kirlenebileceği endişesiyle yadırgayacak olsa da, bu renk döşeme ve kaplamaların iç mekanı daha aydınlık gösterdiği bir gerçek. Tavandaki eşya rafı, fileler, kokpitteki dosya koyma bölümü ve geniş kapı içi cepleriyle son derece pratik bir iç mekana sahip olan Tourneo Connect GLX’in kumandaları son derece anlaşılır. Fakat cam açma düğmeleri ve direksiyonun arkasındaki müzik sisteminin kumandasının kullanımı biraz zor.

 

İç mekan genişliği konusunda Doblo gibi rakipleri Connect’den biraz daha iyi olsa da bu Connect’in yetersiz olduğu anlamına gelmiyor.

Dinamik kullanım

 

90 HP 1.8 TDCi motorun güçlendirilmişi olan 110 HP’lik versiyonda kullanılan yeni nesil commonrail enjeksiyon sistemi sayesinde fazladan güç elde edilmiş. 110 HP güç ve 280 Nm tork üreten motor 1500 d/d’nin altında biraz ağır kalsa da bu durum fazla uzun sürmüyor. Maksimum torkunu 1700-2500 d/d aralığında üreten motor, bu devir sayısından itibaren varlığını etkin şekilde hissettiriyor. Bunu ön lastiklerin patinaj yapma isteğinden ve standart donanımda bulunan çekiş kontrol sisteminin gücü dizginleme çabasından rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Performans yönünden ticari araç sürücülerini fazlasıyla memnun edecek bu motor test şartlarında elde ettiği elde ettiği 8.0 lt/100 km tüketim değeriyle de fena sayılmaz.

 

Dik bir oturma pozisyonu sunan Connect, baldır desteği yetersiz sürücü koltuğuyla ticari kökenli bir araçta olduğunuzu hemen hissettiriyor. Geniş bir ön cama sahip araçta önde görüş sorunu bulunmazken, çapraz görüş kalın A sütunları nedeniyle kavşaklarda biraz perdelenebiliyor. Arka görüş ise büyük çiftli aynaları sayesinde çok iyi.

 

Sıkı sayılabilecek bir süspansiyon sistemine sahip Tourneo Connect, arkadaki yaprak yaylı sisteme rağmen şaşırtan bir yol tutuşa sahip. Hassas, direkt tepkiler veren direksiyon sistemi, net geçen vitesler ve istekli motor da buna eklenince ticari araçtan beklenmeyen sürüş zevki ortaya çıkıyor./Tarık Akagün

Genel Değerlendirme
İşçilik  5  Ufak tefek kusurlar olsa da ticari araç için hiç fena değil
Görüş  6  Çapraz görüş kalın A sütunları nedeniyle kavşaklarda biraz perdelenebiliyor
Performans  7  Ticari araçtan beklentileri fazlasıyla karşılıyor
Tüketim  7  Ortalama bir değer sunuyor
Konfor  7  Sıkı süspansiyon konforu biraz olumsuz etkiliyor
Frenler  4  Durma mesafesi uzun
Yalıtım  6  Gürültülü sayılmaz
Donanım 7  Son derece yeterli
Fiyat  6  Biraz yüksek
Sonuç  6.1 Tourneo Connect GLX donanım, performans ve sürüş zevki yönünden birçok rakibinin önünde. 37 bin 164,85 YTL’lik fiyat, bu sınıfta bir araç arayışı içinde olanlara fazla gelebilir.
İkinciel

Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM
 Sürücü ve yolcu hava yastıkları, ABS, çekiş kontrol sistemi, arka koltuk başlıkları, iki tarafta sürgülü kapı, tavan kaplaması, bagaj örtüsü, ayarlanabilir bagaj filesi, immobilizer, alarm, yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, arkada 12V güç çıkışı, ön koltuk arkalarında katlanabilir masalar, tavanda eşya rafı, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, klima, CD çalar, ön sis farları, 15 inç alaşım jantlar. Stil Paketi; yan hava yastıkları, 6’lı CD çalar, koyu renk camlar ve park sensörünü kapsıyor.
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Sıralı 4 silindirli, commonrail enjeksiyon, turbodizel Hızlanma
Motor Hacmi:  1753 cc 0-50 km/s :  3.8 sn
0-100 km/s :  

13.0 sn

Motor Gücü:  110 HP – 3750 d/d 0-120 km/s :  19.9 sn
Fren mesafesi
Max. Tork:  280 Nm – 1700/2500 d/d 100-0 km/s  44 m
Frenler:  Hava kanallı disk/kampana
Bagaj: Esneklik
Boyutlar:(u/g/y) 4278/1795/1824 mm 60-100 km/s (4. viteste)  8.5 sn
Ağırlık:  

1506 kg

80-120 km/s (5. viteste)  11.7 sn
Lastikler:  195/65 R15
Depo kapasitesi: 60 lt Test tüketimi  8.0 lt/100 km
Menzil:  750 km/s

 

2.EL ARABA İLANLARI

 

1 YORUM

 1. bir arabanın modeli markası tanıtılırken ..kilometresi rengi çekiş gücü ..
  arabanın yaşayacagı sıkıntılar yazılmamış benim öyle bir aracım var..
  ve gerçekten motor bölümü cok kötü yapılmış.. ford bayisi o kadar zenginki adeta..
  cimrileşmeye gitmiş.. ufak bır sarsdıntıda camlar düküyüyor..
  araç yol durumunda sağ ve soldan geçen araçları zor görüyorsunuz..bunun nedenide..
  yan demir kollar görüşünüzü engelliyor.. sürüş rahatlıgı var..yanlız cok mazot yakıyor..
  yıllık muayenesi var vergisi cok yüksek herkese tavsiye etmem ..
  satıcısı ve alıcı var o da aracın sürüm yapması ..
  daha dizaynlı bir biçimde yapılabilirdi.. : yedek lastigin bagajın alt yatafında yapılması büyük hata alçak yerde lastik sürtüyor ve kullanılmaz hale geliyor ..malesef..: ön farla belirli zamandan sonra eskiyor ..sinyal ışıkları cok hassas ..sonuc olarak cornet tam tasarlanmamış ..

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here