Peugeot 3008 Testi

18
28788
Peugeot 3008

Murat Tosun, Peugeot 3008 testi yaptı. 2019 Peugeot 3008 modelini teknik açıdan ve sürüş dinamikleri ile inceledi. Peki, Peugeot 3008 gerçekten konforlu mu? Peugeot 3008 ne kadar yakıyor ve Peugeot 3008 kaç para?

Peugeot 3008 GT-Line Test Sürüş İzlenimleri

Murat Tosun, Peugeot 3008 GT-Line testi ile aracın teknik özelliklerine, donanımına, fiyatına ve konfor odaklı iş mekan detaylarına baktı. “Peki, Peugeot 3008 GT-Line yorumları nasıl” diyorsanız Peugeot 3008 kullanıcı yorumu da var. Peugeot 3008 GT-Line hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin…

“Peugeot 3008 tasarımıyla iddialı oldu”

Murat Tosun’un ilk yorumu: Dizel Otomatik Peugeot 3008 ekonomik tüketiyor, şeklinde. Önce biraz Peugeot 3008 görsellerine bakalım ve sonra da 3008 teknik özelliklerini inceleyelim.

Peugeot 3008 Görselleri

Peugeot 3008 GT-Line görselleri için galerinin üzerine tıklayın. Böylece Peugeot 3008 fotoğraflarını daha büyük olarak görüntüleyebilirsiniz.

Peugeot 3008 GT-Line Testi

 • Peugeot 3008 GT-Line 120 HP dizel motor ile ön planda.
 • Euro NCAP Testinden Peugeot 3008 5 yıldız aldı.
 • Peugeot 3008 0-100 km/s hızlanması 11.6 saniye.

Yeni Peugeot 3008 GT-Line rakip tanır mı?

Murat Tosun da yaptığı test sonunda Peugeot 3008 GT-Line’ın en çok satan Kompakt SUV olma mücadelesine hak verdi. “Sunduğu özellikleri onu zirve yolculuğunda destekliyor” dedi.

Kompakt SUV Peugeot 3008 sunduklarıyla bu sınıfta yıllardır var olan rakiplerinin büyük bir bölümünün koşar adım önüne geçti.

İkinci El Peugeot 3008 Fiyat Listesi için buraya tıklayın!

Yeni Peugeot 3008’in Tasarımı Nasıl?

Peugeot bu aracı yenilerken son derece radikal bir karar aldı. Aradan geçen süre içinde de aldığı bu kararın ne kadar doğru olduğunun haklı gururunu yaşıyor. Peugeot bu modeli MPV seçeneklerin arasından çekip aldı kompakt SUV modellerin arasına yerleştirdi. Risk almadan bazen güzel işler ortaya çıkmıyor. Tasarım açısından son derece iddialı görünen bu kompakt SUV aramıza katılalı daha çok kısa bir süre olmuş olmasına rağmen rakiplerinin korkulu rüyası oldu. Özellikle bu bazı modeller için riskli olabilen bu renkler altında ve GT-Line donanım paketiyle bu araca sahip olacak şanslılardan biriyseniz hayatınıza oldukça mutlu bir şekilde devam edeceksiniz demektir. Peugeot’nun son dönemdeki araçlarında kullanılmaya başlanan far yapısı, büyük ızgara, şişkin çamurluklar gibi detaylarla 3008 güçlü görünmeyi başarıyor. Arka kısmında da bu güçlü görünümü devam ettirmek için koyu renkli plastikle krom görünümün birlikteliğinden faydalanılmış ve ortaya da şık ancak arazi kimliğini de öne çıkartan bir tasarım çıkmış. Bütününe bakıldığında kaliteli ve atletik görünüyor olması onun kompakt SUV sınıfında bu kadar iddialı olmasının en önemli nedeni.

Yeni Peugeot 3008 GT-Line iç mekan özellikleri

Yaşam alanı bildiğimiz tüm araçlardan farklı. Peugeot burada da ciddi bir değişim yaptı ve yaşam alanını bildiğimiz araba formundan çıkardı. Daha küçük bir direksiyon simidi, daha farklı kumanda elemanları, daha farklı bir sürüş ve görüş pozisyonu gibi radikal değişimler getirdi. Yaşam alanına kapıyı açıp ilk girdiğiniz anda kalite seviyesinin oldukça yüksek olduğunu görüyorsunuz. Abartı yapmadan söylediğimizi belirtelim yaşam alanı tasarımı Premium modellere bile kafa tutabilecek durumda. Ancak söz ettiğimiz bu değişik forma adapte olmak gerçekten de ilk etapta çor zor olabiliyor. Peugeot modellerinde görmeye başladığımız i-Cockpit isimli yeni yeni tasarım bu araçta da görev yapıyor. Sürücü odaklı hazırlanan bu kokpit tasarımında sürücüye dönük tasarım sayesinde kullanım esnasında ergonomi ön plana alınmış.

Orta konsolun merkezinde büyük bir ekrana yer verilirken buradan sürüşle ilgili tüm bilgileri görmek mümkün. Yeni bir vites topuzunu da barındıran kokpitte yine küçük tasarımlı ve sportif bir direksiyon kullanılmış ve bu da aracın arazi dışı kullanımlarında büyük kolaylık sağlıyor.

Yeni 3008’de yaşam alanı önceki nesle kıyasla önemli değişiklikler göstermiş. Örneğin ilk nesilde yüksekte konumlandırılan koltuklar nedeniyle daha ferah bir alan sizi karşılarken yeni nesilde artırılan diz mesafesi ile daha fazla yaşam alanı sunulur olmuş. Üstelik araçtaki panoramik cam tavan sayesinde de ferahlık konusunda en ufak bir eksiklik hissedilmiyor. Cam tavanın açılabiliyor olması da önemli bir artı. Bu arada heybetli kokpit tasarımının bazı sürücü ve yolcular için ilk etapta kalabalıkmış hissi yaşattığını da notlarımız arasına ekleyelim.

Yeni Peugeot 3008 GT-Line motor özellikleri

Peugeot 3008 motor seçenekleri konusunda oldukça şanslı. Araçta her ihtiyaca cevap verebilen bir motor seçeneği bulmak mümkün. Peugeot 3008 GT-Line dizel otomatik seçeneğiyle Türkiye beklentilerine de rahatlıkla cevap veriyor. 1560 cc’lik motorundan 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten motor, tam otomatik 6 ileri vites kutusu ile kombine edilmiş. Alt devirlerden itibaren özellikle torkun kullanımda olması sayesinde 3008 kullanıcısına ihtiyaç duyduğu anda güç sağlama konusunda eksiklik yaşatmıyor. 3008’in otomatiğinde tam otomatik vites kutusu ile büyük uyum içinde olan motor sürat arttıkça özellikle ani hızlanmalar sırasında performansı ile beğeni kazanıyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.4 litre yakıta ihtiyaç duyan 3008, günlük hayatta yaptığımız sürüşlerde ise 6,2 litre yakıta gereksinim duyduğunu ortaya koydu. Bu değer de aracın özelliklerini düşündüğümüzde yüksek değil. 53 litrelik yakıt deposunun da etkisiyle özellikle uzun yolculuklarda 800 km’lik menzile ulaşmak hiç de zor değil. Peugeot 3008’in motor özellikleri konusunda şunu söyleyebiliriz: sınıfını zorlanmadan geçiyor ve hatta artı puanları da cebine dolduruyor.

Konfor ve yol tutuş özellikleri

Artık bir arazi aracı olarak yoluna devam eden 3008, yaşadığı bu değişimi yol tutuşunda da ortaya koyuyor. İlk neslinde özellikle yan rüzgarlardan etkilenen model artık bu sorunundan kurtulmuş. Yandan sert esen rüzgarlara artık rahat bir şekilde kafa tutuyor ve yola daha sağlam basıyor. Bu sırada eskisine göre son derece sessiz kalmayı başaran yaşam alanıyla yalıtım konusunda da iddialı olduğunu ortaya koyuyor.

Önde McPherson tipi bağımsız, arkada ise yarı bağımsız süspansiyona sahip olan 3008, direkt direksiyon sistemine sahip. Küçük yapısıyla ele tam oturan direksiyon simidi aynı zamanda iddialı bir görünüme de sahip. Ancak alışmak kesinlikle zaman alıyor. Özellikle başka bir araçtan inip onu kullanmaya başladığınız zaman şaşkınlık yaşıyorsunuz.

Yerden 219 mm yüksekliğe sahip olan 3008, 20 derecelik yaklaşma ve 29 derecelik uzaklaşma açılarına sahip. Aslında bu değerler bir arazi aracı için çok da iyi değil. Ayrıca orta konsolda herhangi bir kilit de olmamasından ötürü arazide 3008 ile yapabilecekleriniz sınırlı. Bu nedenle de onu yerden yüksek bir Crossover olarak görmek daha doğru olacaktır. Zaten Peugeot yönetimi de bunun aksini iddia etmiyor.

Orta konsolun hemen altında yer alan kumanda elemanı ile aracın sürüş karakteri değiştirilirken, hafif arazi şartları ile kolay mücadele etmesini de sağlıyorsunuz.

Peugeot 3008 Olumsuz Yorumlar

 • Sürüş konusunda ona yönelteceğimiz bir iki eleştiriden biri gerinin ilerde, ilerinin geride konumlandırıldığı vites kolu olacak. Buna alışkanlık kazanmak zaman istiyor.
 • Ayrıca cam açma kumandaları da kollarımızın alışkın olduğundan biraz ilerde yer alıyor.

Yeni Peugeot 3008 Euro NCAP’ten Kaç Aldı?

EuroNCAP çarpışma testinde Peugeot 3008 5 yıldız alarak güvenlik konusunda eksiği olmadığını da kanıtladı. Özellikle aracın sahip olduğu elektronik yardımcılar yüksek puan almasına yardımcı olmuş.

 • Peugeot 3008 çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 85,
 • yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 86,
 • yaya yolcu güvenliğinden yüzde 67 puan almış.

Yeni Peugeot 3008 GT-Line Yorumları

Murat Tosun’un Yeni Peugeot 3008 yorumları şöyle: Bir test editörlerinin karşısına çıktığı ilk andan itibaren onun iyi işler yapacağını tahmin ediyorduk. Satışta olduğu zaman haklı olduğumuzu ortaya koydu ve Peugeot 3008, Türkiye’de en çok satan SUV olmak için mücadelesine devam ediyor. İddialı tasarımıyla bu sınıfta beklenin bir boşluğu tamamlamış oldu.

Sıfır Peugeot Fiyat Listesi için buraya tıklayın!

2019 Peugeot 3008 GT-Line Fiyat Özellikleri

Tüm özelliklerinde olduğu gibi fiyat konusunda da kendine güveniyor. Beklediğimizden daha yüksek bir fiyat etiketi var. Benzinli otomatik seçeneğiyle 232 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip olan araç, GT-Line ve dizel otomatik olduğu zaman 287 bin TL gibi bir etikete ulaşıyor.

Yeni Peugeot 3008 GT-Line Teknik Özellikleri

Motor: 1.6 lt /Motor Hacmi: 1560 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 120 HP/Maksimum Tork: 300 Nm

Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 11.6 sn / Maksimum Hız: 185 km/s

Frenleri

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Benzin Şehir İçi: 4.9 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.1 lt/100 km /Karma: 4.4 lt/100 km / Test: 6.2 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 114 gr/km

Boyutlar

Uzunluk: 4447 mm /Genişlik: 1841 mm /Yükseklik: 1620 mm /Dingil Mesafesi: 2675 mm

Bagaj kapasitesi

Peugeot 3008’in bagajı pek çok aile için mükemmel. Peki, 3008’in bagaj hacmi ne? Peugeot 3008 bagaj kapasitesi 520 lt.

Yakıt Depo Kapasitesi: 53 lt /Boş Ağırlık: 1315 kg Lastik Boyutu: 225/55 R18

 

 

18 YORUMLAR

 1. Patronumda var 3008. bir keresine kullanma şansım olmuştu o sıralarda bu tarz bir bir araba almayı düşünüyordum ama bir türlü bütçem rahatlamadı. Ancak ilk görüşte bendev verdiği izlenim çok iyiydi. Hem konforlu hem geniş hem de az yakıyor. Hele şehir içi kullanım için çok iyi sürücüyü yormuyor.

 2. 2017 model Peugeot 2008 kullanıcısıyısım. Aracı satın aldığımda çekirdek bir ailemiz vardı. Ancak aileye yeni üyeler katılınca biraz daha büyük bir araç almamız gerekiyor. Bu kısımda Peugoet 3008 GT-Line’ı düşünüyorum her yönüyle tam aile aracı geniş ve ferah olması beni çok etkiledi. Ayrıca Peugeot’un SUV konforunu çok seviyorum. Verdiğin paranın hakkını sonuna kadar veriyor desem yalan olmaz. sizde ön yargınız var ise yıkın derim. Bende öyle düşünüyordum ancak bir kere o Peugeot’un konforunu ve sürüş keyfini aldınmı bırakamıyorsun.

 3. Şu zamana kadar kullandığım en iyi SUV modellerden birisi diyebilirim Peugeot 3008 için. Valla adamlar çok kaliteli bir araba yapmışlar tüm övgüleri hak ediyorlar

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here