Mazda CX-5 Test Sürüş İzlenimleri

0
13797
Mazda CX5

Murat Tosun, Mazda CX-5 testi ile aracın teknik özelliklerine ve tasarım özelliklerine detaylı olarak baktı. 2020 Mazda CX-5 test sürüşü arayanlar için keyifli bir izlenim içeriği oldu. Mazda CX-5 hakkında detaylar şöyle…

Mazda CX-5 Test Sürüş İzlenimleri

Murat Tosun Mazda CX-5 testinin ardından vergilendirme sistemi farklı olmuş olsa en çok satanlar listesinde yer alacak bir arabayı test ettim dedi.

Japon Mimarisinin en iyi örneklerinden

Mazda CX-5 Hakkında Öne Çıkan Özellikler

 • Yüksek performans düşük tüketim.
 • 163 beygir güç üreten motor.
 • SUV Tasarımlarının en iyilerinden.
 • Yol tutuşu HB otomobiller gibi.
 • Zaman geçse bile yaşlanmıyor.
 • Euro NCAP Testinde çok yüksek puanlar.

Emisyona dayalı vergilendirme sistemi olmadığı için Mazda modelleri yüksek hacimli motorlar yüzünden üst vergi diliminde yer alıyor ve fiyatları el yakıyor. Bu nedenle Mazda CX-5 daha maça çıkarken 1-0 yenik başlıyor. Şimdi, Mazda CX5’in tasarım, iç mekan, teknik özelliklerine bakalım…

2019 Model Mazda CX-5 testine de bakın!

1. Mazda CX-5 tasarım özellikleri

SUV sınıfının en iyi görünen modellerinden biri olduğu kesin. Mazda tasarımcıları keskin detayları kaliteli duruşla harmanlamayı çok iyi başardı. Mazda CX-5’de geriye doğru uzanmış farlar ona ilk baktığım andan itibaren gözüme çarpıyor.

Bir arabanın en önemli ifadesi benim için yüz tasarımı ve Mazda CX-5 bana iddialı bakan bir yüz tasarımına sahip. Yeni Mazda 3 ile birlikte Mazda tasarım anlayışını çok daha ileriye taşıyor. Bu nedenle SUV ailesinde yaşanacak değişikleri merak etmeden duramıyoruz. Kaput üzerinden ön ızgaraya uzanan hatlar otomobilin dinamik bir duruşa kavuşmasını sağlıyor.

2. El Mazda CX-5 Fiyat Listesi

Büyük bir arma şeklinde kullanıla ızgara ortaya tam gerektiği gibi konumlandırılmış. Bu ızgarayı büyük marka logosu ve ince bir çizgi halinde ızgaranın alt kısmını saran krom çıta süslüyor.

Tamponun alt bölümü gövdeden farklı renkte olan bir detayla süslenmiş. Bu plastik detay tekerlek kemerlerinden kapı altlarına kadar uzanarak bütünlük sağlamış. Yan bölümde ağırlıklı olarak oval hatlar göze çarpıyor. Su dalgasını andıran tasarım detayları akıcı bir görselin oluşmasını sağlamış.

2. Mazda CX-5 iç mekan özellikleri

CX-5 tüm yeni Mazda modellerinde rastlamaya alıştığımız bir kokpit tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Bu yaşam alanıyla ilgili eklemek istediğim bazı konular var. Kilometreleri teker teker geride bıraktığınız zamanlarda bile yaşam alanı kalitesinden ödün vermiyor.

Bazı araçlarda 30 bin km sonrasında kullanılan malzemelerin kalitesi düşerken, Mazda CX- 5 diriliğini korumayı başarıyor. Uzun soluklu araba kullananlar için yaşam alanı formunun bu kadar etkin bir şekilde korunabiliyor olması son derece olumlu bir özellik olacaktır. Derli toplu yaşam alanı eşya gözlerinin sayısı, sessizlik, kullanım kolaylığı, genişlik ve ferahlık gibi konularda oldukça iyi.

Sizlerin kararını bilemeyiz elbette ama açık renkli koltuklar çok iyi görünüyor olsa bile çok tercih edilecek bir renk seçeneği değil. Oysa bu şekilde satın alınsa yaşam alanındaki ferahlık hissinin ne kadar iyi olduğu anında fark edilecektir.

3. Mazda CX-5 motor özellikleri

Mazda CX5 motoruİşte bu bölüm Mazda CX-5’in fiyatının el yakmasının nedeni. 2.0 litre hacmindeki motoru nedeniyle yüksek vergi dilimine giriyor ve fiyatı yüksek seviyelerde kalıyor. 2 litrelik motorlar emisyon kurallarına göre vergilendirilse Mazda CX-5 ülkemizin en çok satan SUV modellerinden biri olacaktır.

Üzerinden geçen zamana rağmen motorun performansı konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Japon anlayışı burada tam olarak kendini ortaya koyuyor. Dayanıklılık ve sorunsuzluk ilkesi ile araba üreten Japonlar, Mazda CX-5’de de üzerinden geçen zamana rağmen performansından ödün vermeyen bir motor seçeneği sunuyor. Mazda CX-5, 2.0 litre Skyactiv-G motora sahip. Bu motorun en önemli özelliği yüksek sıkıştırma oranına sahip olması. Yüksek sıkıştırmayla birlikte daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek bir performans hedeflemişler. Bunda da başarılı olmuşlar.

 • Mazda CX-5 bu motor seçeneğiyle 6000 d/d’de 165 HP güç, 4000 d/d’de ise 213 Nm tork üretiyor.
 • Sürekli dört tekerlekten çekişli olan Mazda CX-5, 0-100 km/s hızlanmasını 10.3 saniyede tamamlarken maksimum 188 km/s hıza ulaşıyor.
 • 100 kilometre karma yol parkurunda yaptığımız yakıt tüketimi testinde 7.1 litrelik sonuca imza attı. Biraz performanslı kullanmak istiyorum dediğiniz zamanlarda da yakıt tüketimi konusunda aşırıya kaçmıyor.

4. Konfor ve yol tutuş özellikleri

Mazda CX5Türkiye’de yol şartlarının çukurlu olması, arabaların ilk günlerdeki süspansiyon sistemini koruyamaması üzerinden biraz zaman geçince konfor konusunda düşüş yaşanmasının nedeni.

Mazda CX-5 bu açıdan da geçen zamana çok rahat bir şekilde karşı koyacağını ve daima genç kalacağını net bir şekilde ortaya koyuyor. Burada da Japon araç mimarisi gerçekten de övgüyü hak ediyor. Yere sağlam basmasının yanında, konfordan ödün vermiyor ve bu durumu uzun bir süre korumayı başarıyor. Yüksek yapılı bir araç olmasına rağmen her türlü kullanım sırasında ona bir SUV değil de HB gövde tipinde bir araç kullanıyormuş gibi yaklaşıyorsunuz. Arka arkaya girdiğimiz performanslı viraj testlerinde hem burulma yaşamadı hem de salınım açısından neredeyse hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Virajlara evindeymiş gibi tepki veren araçlardan biri. Yaşam alanını sessiz tutmayı da başaran Mazda CX-5, direksiyon tepkileri konusunda da sevdiğimiz SUV modellerden biri oldu.

5. Mazda CX-5 EuroNCAP

2017 yılında girdiği EuroNCAP çarpışma testinden Mazda CX-5 en yüksek puan olan 5 yıldız almayı başardı. Bunu yaparken;

 • yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 95 gibi son derece iddialı bir puan aldı.
 • Mazda CX-5 çocuk güvenliğinden yüzde 80
 • yaya güvenliğinden yüzde 78
 • güvenlik yardımcılarından yüzde 59 aldı.

Mazda CX-5 Yorumları Nasıl?

Murat Tosun’un Mazda CX-5 yorumları şöyle: Bizler otomobilleri diri halleriyle test ediyoruz. Sonrasında ikinci el kullanımında bulabildiğimiz araçları test edebiliyoruz. Mazda CX-5 ilk günkü hali neyse üzerinden geçen zamana hiç aldırış etmeden bunu korumayı başaran araçlardan biri. Zaten Japon üreticilerin önemli bir bölümü araçlarını sanki bir tane üretiyormuş gibi düşünüyor ve o şekilde üretip satıyor. Bu da onları piyasada farklı kılan üreticiler yapıyor.

Mazda CX-5 Fiyatı Nasıl?

Emisyon vergilendirme dilimine geçtiğimiz zaman Türkiye’nin en çok satan SUV modellerinden biri olacaktır. Ancak hacimsel vergilendirme sisteminin kullanıldığı günümüzde 362 bin 935 TL fiyat etiketine sahip olarak karşımıza çıkıyor. 400 bin TL sınırına yakın gezinen fiyatı nedeniyle gözler doğal olarak farklı modellere dönebiliyor.

Mazda CX-5 Teknik Özellikleri

 • Motor: 2.0 lt /Motor Hacmi: 1998 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 165 HP/Maksimum Tork: 213 Nm
 • Performans Verileri: 0-100 km/s Hızlanma: 10.3 sn / Maksimum Hız: 188 km/s
 • Frenleri: Önde Hava kanallı Disk /Arkada Hava kanallı Disk
 • Mazda CX-5 Yakıt Tüketimi Miktarı: Test ettiğimiz araç benzinli. Şehir içi: 7.0 lt/100 km/ Şehir dışı: 6.1 lt/100 km /Karma: 6.6 lt/100 km / Test: 7.1 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 188 gr/km

Mazda CX-5 Boyutlar

 • Uzunluk: 4550 mm
 • Genişlik: 1840 mm
 • Yükseklik: 1680 mm
 • Dingil Mesafesi: 2700 mm

Mazda CX-5 Bagaj kapasitesi

 • 506 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 58 lt
 • Boş Ağırlık: 1561 kg
 • Lastik Boyutu: 225/55 R17

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here