2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD

0
3658
2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD

Off-road severler için her zaman özel bir yeri olan Jeep markası, ülkemizde de bu sınıfa markasıyla isim veren bir firma olma özelliğini taşıyor. Gencinden yaşlısına herkesin dilinde olan bu markanın en ikonik otomobili de kuşkusuz Grand Cherokee. 2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD ülkemize geldiği ilk günlerde yapılan testler, onun rakiplerinden hiç de geri kalmadığını gösteriyordu. İşte 2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD detayları!

2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD Ekonomisi İle Göz Dolduruyor

  • ’90’lı yılların başında tanıtılan Grand Cherokee, Jeep markasını lüks arazi aracı sınıfında temsil ediyor. Avrupa pazarlarında da ilgi gören otomobil Türk tüketicisinin sevdiği modellerden birisi.
  • Yeni jenerasyonu geçtiğimiz yıl tanıtılan otomobil, Türkiye’ye4.7 litre 234 HP, 5.7 litre 329 HP HEMI benzinli, 3.0 litre 218HP dizel motor seçenekleriyle ithal ediliyor.
    Laredo ve Limited olarak isimlendirilen iki donanım seçeneğine sahip olan Grand Cherokee’nin tüm motor versiyonlarında beş kademeli otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor.

İşlevsellik ve donanım

2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD

  • Otomobilin büyük yapısı iç mekanda da hissediliyor. Koltukların sertlikleri ve yanal destekleri konforlu yolculuk sağlıyor.
  • Orta konsolda kullanılan malzemelerin kalitesi bu sınıftakibir araç için düşük kalıyor. Ancak işçilik kusuruna rastlamadık.
  • Müzik sistemi Jeep ailesinin diğer üyeleri gibi direksiyonun arka kısmındaki butonlarla kontrol edilebiliyor. Ayrıca sistemin bilgilendirme ekranı yeterli büyüklükte ve okunaklı.
  • Çakmak haricinde 12V’luk ikinci bir çıkışın kokpite entegre edilmesi iyi düşünülmüş bir detay.

Sürüş İzlenim

Grand Cherokee tamamen yenilenmiş olmasına karşın klasik hatlarını muhafaza etmiş. En büyük değişim selefinin yuvarlak tasarımının terk edilmesi olmuş. Eski modele göre boyu 139 mm büyüyen otomobilin köşeli tasarımı daha da iri görünmesini sağlıyor. Ön bölümde Mercedes modellerini anımsatan iç içe geçmiş yuvarlak farlar dikkat çekiyor. Jeep markasının patentli tasarımı olan radyatör ızgarasıysa kromajla güçlendirilmiş. Yandan bakıldığında otomobilin kutuyu andıran tasarımı iyice belirginleşiyor. Eğimli arka camın ardından tampona kadar düz sert bir iniş var. Aynı şekilde stop grubu da köşeli tasarlanmış.

İç mekanda yine köşeli bir tasarım hakim. Malzeme kalitesini beğenmememize karşın işçilik düzeyi başarılı. Elektrikli koltukların oturma alanıyla paralel genişliği otomobilin menşeisini belli ediyor. Yanal desteklerse arazi koşullarında yolcuların stabilitesini sağlıyor. Aracın 978litrelik bagaj kapasitesi yeterli düzeyde. Ayrıca arka koltukların yatırılmasıyla bu hacim 1909 litreye kadar ulaşıyor.

Motor

Test otomobilimizde Chrysler’in yeni geliştirdiği 3.0 litre hacminde common-rail teknolojili bir motor görev yapıyordu. Değişken geometrili turbo (VGT) sistemine sahip olan bu motor 3800 d/d’de 218 HP güç,1600 d/d’de 510 Nm tork üretiyor. Aracın 2 tonu bulan ağırlığı performansta bir miktar düşüşe yol açsa da yüksek torkun etkisi ön plana çıkıyor ve etkileyici bir hızlanmayla karşılaşılıyor. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 9.2 saniyede ulaştık. Autostick ismi verilen tiptronik özellikli şanzımanın vites değişimleri hızlı ve sarsıntısız.Test otomobilimizin en etkileyici özelliklerinden birisi hiç kuşkusuz yakıt tüketimi. Bu sınıftaki araçların genelde 15 litrenin altında tüketmediği bir gerçek. Grand Cherokee testimiz süresince 10 litre motorin tüketti. 78 litrelik deposuyla menzili 780 km.

2006 Model Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD

Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip araç asfalt kullanımında sorunsuz. Ancak yerden yüksek yapısı sebebiyle virajlarda binek otomobil performansı beklemek haksızlık olur. Quadra Drive II ismi verilen çekiş kontrol sistemi iç mekandan kontrol edilebiliyor. Bir tuşa basarak diferansiyel kilidini devreye almak mümkün. Arazideki tek sınır aracın yaklaşma ve uzaklaşma açıları olabilir. Grand Cherokee ile kolay kolay yolda kalmayacağınızı garanti edebiliriz. Aracın yüksek ağırlığı ani duruşlarda fren sistemi üzerine ciddi bir yük getiriyor. 100 km/s hızdan durmak içinse 40 metreye ihtiyaç duyduk.

Genel Değerlendirme

İşçilik: Tatminkar düzeyde – 8/10

Görüş: Sorunsuz, park sensörleri yardımcı – 8/10

Performans: Arazi ve asfaltta yeterli – 8/10

Tüketim: Sınıfına göre ekonomik – 8/10

Konfor: Amerikan menşeisini hissettiriyor – 7/10

Frenler: Duruş mesafesi sınırda – 7/10

Yalıtım: Tatminkar seviyede – 7/10

Donanım: Eksikleri var – 6/10

Sonuç: Grand Cherokee’nin üçüncü jenerasyonu oldukça etkileyici tasarım özellikleri sunuyor. Güçlendirilen şasi yapısıyla titreşin engellenmiş. Ailenin yeni dizel motoru ekonominin yanı sıra performans bekleyenlerin beğenisini kazanacak. İç mekanın kalite düzeyiyse eleştiri alabilir.*

*Tulu DARICAN 27/11/2005

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD Donanım ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM: ABS,ESP, dijital klima, sürücü, yolcu, perde ve yan hava yastıkları,alt koruma, deri kaplı direksiyon simidi, deri döşeme, direksiyondankumandalı müzik sistemi, elektrik kumandalı camlar, elektrik kumandalıısıtmalı aynalar, otomatik kararan iç ayna, elektrik kumandalı,ısıtmalı ve hafızalı ön koltuklar, yol bilgisayarı, ahşap kaplamalar,hız sabitleme sistemi, yağmur sensörü, hıza duyarlı yükseklik ayarlıdireksiyon simidi, immobilizer, alarm, elektrik kumandalı pedalyükseklik ayarı, park sensörü, 17 inçlik alaşım jantlar, asimetrikkatlanabilen arka koltuk sırtlıkları, Boston Acoustics müzik sistemi,6’lı CD değiştirici, MP3 çalar, arka cama entegre radyo anteni,elektrikli açılır tavan, uzaktan kumandalı merkezi kilit, sis farları.

Motor: Önde dikine konumlandırılmış 2987cc V6

Motor Gücü: 218 HP / 510 Nm

0-100 Hızlanması: 9.2 saniye

Test Yakıt Tüketimi: 10 lt/100 km

Ağırlık: 2142 kg

Lastik Ölçüleri: 235/65 R17

İkinci El Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here