Grande Punto 2007: Rahat ettiriyor

1
5148
grande punto

Küçük otomobiller sıkışık trafikte saatlerce kalmanıza engel olmasalar da, şehiriçinde kolaylık sağladıkları bir gerçek. Buna bir de dizel ekonomisi ve vites değiştirme zahmetinden kurtaran bir şanzıman eklenince, sürücüleri rahatlatan reçete ortaya çıkmış oluyor. Fakat bu reçetenin satın alma aşamasında biraz pahalıya gelmesi can sıkıcı olabilir. Dynamic donanım seviyesindeki 5 kapılı 1.3 Multijet 90 HP Grande Punto ’nun başlangıç fiyatı 33 bin 240 YTL olarak açıklanırken, aynı motor en üst donanım seviyesi Emotion ile alındığında fiyat 36 bin 250 YTL’ye çıkıyor. Eğer buna test aracımızda da bulunan Dualogic şanzımanın rahatlığını (2000 YTL) ve Skydome panoramik tavanın ferahlığını eklemek isterseniz ödenmesi gereken tutar 40 bin 550 YTL’ye çıkıyor. Test aracımızda bu iki donanıma ek olarak Spor Paket de (spoyler, marşpiyeler ve Hi-Fi ses sistemi) (600 YTL) bulunuyordu.

Grande Punto Şık Bir Tasarım Sunuyor

Grande Punto’nun en beğenilen yönü kuşkusuz ki tasarımı. Birçok kişi tarafından küçük Maserati olarak tanımlanan otomobil Italdesign-Giugiaro ve Fiat Tasarım Merkezi’nin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkmış. Son dönemde otomobil dünyasında hemen hemen her sınıfta görülen boyutlarda büyüme eğilimi, uzunluğu 4 metreyi aşan Grande Punto’da da net şekilde görülebiliyor. İç mekanı sınıfı için geniş sayılabilecek otomobilde opsiyonel olarak sunulan Skydome cam tavan arka koltuktaki baş mesafesini biraz azaltmış. İç mekandaki kumandalar kalabalık hissi verse de kullanımları kolay. İç mekanda eleştirilecek noktalar eşya gözlerinin yetersizliği ve ucuz bir his veren plastik kaplamalar olarak sıralanabilir.

Tanıdık motor

Fiat’ın 1.3 Multijet’i bir çok otomobilsever tarafından iyi bilinen bir motor. 75 ve 90 HP’lik iki versiyonu olan bu motor her iki seçenekte de ekonomik ve yeterince sessiz. Tek kusuru alt devirlerde biraz cansız olması. Test aracımızda görev yapan 90 HP’lik 1.3 Multijet, Dualogic adı verilen 6 ileri otomatikleştirilmiş şanzımanla kombine edilmiş.  Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar hem üretim maliyetlerini, hem de yakıt tüketim maliyetlerini azalttıkları için son yıllarda gittikçe popülerleşiyor. Bu şanzımanlardaki en büyük şikayetler olan vites değiştirme sırasında yaşanan yığılmalar Dualogic’te, benzer şanzımanlara göre daha az. Bu tip yığılmalar şanzıman Eco konumundaysa ilk üç viteste düşük hızlarda biraz hissediliyor. Manuel kullanıma da olanak veren şanzıman bu durumda kumandayı tamamen sürücüde bırakarak motor devri üst sınıra gelse bile vites büyütmüyor. Ölçümlerimize göre 0-100 km/s hızlanmasını 14.5 saniyede tamamlayan otomobilin atak olduğunu söylemek zor. Fakat ara hızlanmalarda tork ve uygun vitesin otomatik seçilmesiyle fena olmayan değerler elde edildi. Dualogic’in en ilginç yanı fabrika verilerine göre manuel şanzımandan 100 km’de ortalama 0.1 lt az yakıt tüketmesi.

Eğimli burun yapısı ve A sütunu nedeniyle görüş sorunu yaşatan otomobilin şehiriçi için en büyük sürprizi direksiyon sisteminin “city” fonksiyonu. Orta konsoldaki bir düğmeye basıldığında aktif hale gelen sistem sayesinde yumuşayan direksiyonu çevirmek ve park manevrası yapmak kolaylaşıyor. Süspansiyon sistemi bozuk yollarda biraz gürültülü olan otomobilin yol tutuşu başarılı. Durma mesafesi tatminkar olan otomobilin fren pedalı hassas olduğundan alışkanlık gerektiriyor.

Tarık Akagün

İkinci El Punto İlanları

1 YORUM

  1. 12.20.2016 tarihi itibari ile bu aracın 2007 model dinamik dizel otomatik versiyonunu aldım. Araç 92.000km de. Aracı sadece 100km kulanma imkanım oldu. İlk izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Bende daha önce manuel vitesi vardı. Performans olarak aralarında çok afaki bir fark yok. Vites geçişlerinde ufak bir yığılma oluyor ama bu çok rahatsız edici bir durum değil. 1.6 DSG gibi olması beklenemez zaten ama toyota 1.4 dizel otomatikten çok daha başarılı. Ben kullanırken zevk aldım. İstanbul içi sıkışık trafikten sizi kurtarır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here