1998 yılının Ekim ayında Avrupa’da ilk kez yollara çıkan Focus , Ford’u kompakt sınıfta temsil ediyor. Ford Focus Ghia paket ve 1.6 litrelik 16 valf motoru ile inceleme konumuz oluyor.

Ford Focus Ghia Karoser 

Dış görünümünde ciddi farklılıklar içermeyen makyajlı Ford Focus Ghia yenilikleri bir anlamda detaylarına gizlenmiş. Hatta aracın ön tasarımı üzerinde yoğunlaşmış da denilebilir. Tamponda yer alan sinyal lambaları ön far grubuna taşınırken, radyatör ızgarası da tamamen yenilenmiş. Ayrıca ön ve arka tamponlara yerleştirilen siyah koruma bantlarıyla küçük sürtünmelere karşı tampon ve boyanın zarar görmesi engellenmek istenmiş. Ford Focus’un yan tasarımında ise eski versiyona göre tek fark marşpiyel ve kapı kollarının gövde rengine boyanmış olması. Aracın arka tasarımında ise tamamen gövde renginde olan ve koruyucu bant eklenen tampon dışında bir fark bulunmuyor. Tavana yakın yerleştirilen stop lambaları arkadan gelen sürücüleri için daha görünür bir noktada ve bu güvenlik açısından faydalı. Ancak arka sis farının ve geri vites lambasının tamponun alt köşesine yerleştirilmiş olması geri park manevralarında bir çarpma anında kolay zarar görmesine neden olabilir.

Focus Ghia 1
Makyaj ile beraber ön sinyaller farların içine taşınmış.

İç Mekan

Makyajlı Focus’un iç mekanında tasarım açısından bir değişiklik göz çarpmıyor. Fakat özellikle konfora yönelik donanımın zenginleştirilmiş olması Focus’un rakipleri karşısındaki en önemli silahı olacak. Focus Ghia’da artık otomatik klima, yol bilgisayarı ve CD çalarlı radyo-teyp standart olarak sunuluyor. Ford Focus’un ‘New Edge’ tasarım anlayışıyla yaratılan ön konsolu kompakt sınıftaki rakiplerinden farklı bir havaya sahip.Orta konsolun en üzerine havalandırma ızgaraları yerleştirilirken bunun hemen altında CD-çalar, dijital saat, çakmak ve küllük bulunuyor. Orta konsolun en altındaysa otomatik klima ekranı ve kumandaları yerleştirilmiş. Focus’un göstergeleri sade ve okunaklı tasarlanmış. Gösterge ekranının yan bölümüne konumlandırılan yol bilgisayarının verilerine sinyal kolunun üzerindeki buton ile ulaşabilmek mümkün. Focus’un far düğmeleri ise hemen hemen tüm Alman menşeli otomobillerinde olduğu gibi direksiyonun solunda yer alıyor.

Focus Ghia iç
Sigara içiyorsanız eğer kullanışlı bir küllük ile geliyor model.

Ford Focus Ghia Performans Olarak Ne Vaat Ediyor?

Test ettiğimiz Ford Focus Ghia 1.6’da bir önceki versiyonda olduğu gibi Zetec SE ailesine mensup 1.6 litrelik motor bulunuyor. Tamamı alüminyumdan üretilen, sıralı çok noktadan enjeksiyonlu, üstten çift eksantrikli, 16 supaplı,1596 cc hacmindeki bu motor 6000 d/d’da 100 HP güç,4000 d/d’da ise 145 Nm tork üretiyor. 2500 devire kadar cansız görünen motor bu devirden sonra gerçek gücünü göstermeye başlıyor. Hırçın olmayan motor istikrarlı bir biçimde devirleniyor. Yaptığımız performans testlerinde 0’dan 100 km/s hıza 10.6 saniyede ulaşan Focus 1.6,performansıyla pek çok rakibinden üstün olduğunu kanıtlıyor. Focus yakıt konusunda da müsrif değil. Testimiz süresince 100 km’de 8 litre benzin tüketen Focus 55 litrelik deposu ile 687 km’lik menzile sahip.

setec motor
1.6 litrelik Setec imzalı 16 subaplı motor 100 hp güç üretiyor.

Kullanım ve Konfor

Arttırılan donanım ve modernleştirilen çehresi ile Ford Focus Ghia, kompakt C segmentinde iyi bir tercih olarak göze çarpıyor. Focus’ta yol tutuşu artırmak amacıyla arkada bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Orta sertlikteki süspansiyonu ile başarılı bir yol tutuş ve konfor sunan Ford Focus Ghia çok zorlandığında önden kayıyor. Tepkileri biraz gecikmeli olan direksiyon sistemi nedeniyle otomobili yeni denizine döndürmekse pek kolay değil. Genelde kaliteli malzemelerden imal edilen iç mekanı ile göz dolduran Focus’ta gözümüze çarpan tek olumsuzluk vites topuzunun malzemesinin kalitesiz oluşuydu. Testimiz süresince güven veren fren sistemi yaptığımız testlerde de bunu kanıtladı. 100 km/s hızla giderken yapılan ani frende Focus’u 39 metrede güvenli şekilde durdurabilmek mümkün…

2. El Ford Focus Ghia İlanları

Focus Ghia makyajsız
Makyajsız model daha bir albenili sanki.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here