Palio artık bir ‘GTI Avcısı’

Nisan 2002 tarihinde makyajlanan Palio ailesi ile birlikte tanıtılan Palio Sporting, serinin en güçlü versiyonu olarak dikkat çekiyor.

Tofaş mühendislerinin katkılarıyla yaratılan Palio Sporting gerek donanım, gerekse motor gücü açısından ciddi anlamda geliştirilmiştir. Ailenin diğer üyelerinde de kullanılan 1.6 litrelik benzinli motorun hayat verdiği Palio’nun maksimum gücüyse tam 120 HP. Tahmin edebileceğiniz gibi bu güç de onu bir GTI avcısı konumuna getiriyor.

Karoser ve iç mekan

Palio Sporting’in karoser ölçüleri Palio ailesinin diğerleri ile aynıdır. Görünümü de pek farklı olmayan Sporting’in göze çarpan en önemli farklılıklarını, aracın geneline yayılmış bulunan sportif öğeler oluşturuyor.

Fiat Palio Sporting
Fiat Palio Sporting iç mekanı

Yeni tasarımıyla eski modele göre daha güncel bir öntasarıma sahip hale gelen Palio modelleri Sporting’de de kendisini hissettiriyor. Sis farları ise bu şıklığı artıran diğer bir unsurdur. Yan tasarımı hareketlendiren marşpiyel çıtaları, arka spoyler, alaşım jantlar ve ön çamurluğun altındaki sporting yazısı ise otomobilin farklı bir Palio olduğunu kanıtlıyor.

Palio Sporting’in arka tasarımı ise sportif öğelerin çoğunun toplandığı bir kısım. Kromajlı büyük egzoz çıkışı ve kırmızı sporting yazısı arka tasarımın heyecan verici noktalarıdır. Tofaş mühendislerinin otomobilin iç mekanında yoğun bir capa harcadıklarıysa her noktadan belli oluyor. Yüksek yapılı Recaro spor koltuklar, Sparco vites topuzu ve pedal kiti Sporting’e bir GTI havası katıyor.

İşçilik ve malzeme kalitesiyse genel anlamda vasat seviyede. Krom rengindeki orta konsolunun en üstünde müzik sistemi yer alıyor. CD çalara sahip müzik sisteminin kalitesi böyle bir otomobil için düşük kalıyor. Onun altında ise havalandırma ızgaraları ve dörtlü flaşör bulunuyor. Havalandırma ızgaraları ise en alta yerleştirilmiş. Küllük ve dijital saat vites topuzunun önünde yer alıyor. Dijital saat için seçilen yer pek iyi değil. Deri kaplı direksiyon simidi tarafından perdelenmeyen gösterge tablosu için seçilen beyaz renk sportifliği vurgular nitelikte. Palio Sporting’in 280 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar asimetrik olarak katlandığında 650 litreye kadar genişletilebiliyor.

Motor ve performans

Palio Sporting’te Palio ailesinde kullanılan 1.6 litrelik103 güç üreten motorun modifiye edilmiş bir versiyonu görev yapıyor. Silindir çapı stroğu, emme manifoldu değiştirilen bu motorun işletim sistemi de yeniden programlanmış. Bu sayede motor 6000 d/d’de 120 HP güç, 4000 d/d de ise 147 Nm tork üretiyor. Alt devirlerden itibaren canlı olan motor büyük bir istekle otomobili hızlandırıyor.

Fiat Palio Motoru ve Özellikleri
Fiat Palio Motoru ve Özellikleri

Yaptığımız performans testlerinde 0’dan 100 km/s hıza 9.3 saniyede ulaştık. Palio Sporting ara hızlanma ölçümlerinde de başarılı süreler elde etti. 60-100 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 7.7 saniyede gerçekleştiren Sporting,90-120 km/s hızlanmasını ise 6.3 saniyede gerçekleştirdi. Yakıt tüketimi konusunda pekte cimri olmayan Palio Sporting, test süresince ortalama 9 litre kurşunsuz benzin tüketti. Sakin kullanımda ise bu değeri 7-8 litre civarına düşürmek mümkün. 48 litrelik benzin deposuyla 533 km’lik bir menzile ulaşabilmek mümkün.

Kullanım ve konfor

İlk ‘Türk GTI’ ı ünvanına sahip Palio Sporting sunduğu performans ile gençlerin gözdesi olmaya aday. Diğer Palio modellerine göre daha sert süspansiyona sahip olan Sporting, bunun getirisini yol tutuş konusunda gösteriyor. Virajlarda yere iyi basan otomobil çok zorlandığında önden kayıyor. Süspansiyonları sert olmasına karşın Sporting’in sunduğu konfor düzeyi spor bir otomobil için yüksek. Ancak otomobilin dış mekanının GTI olmaya aday bir otomobil için çok sade kaldığını söyleyebiliriz.

Fiat Palio Konfor ve iç mekanı
                                Fiat Palio iç mekanı

Ancak iç mekan bir GTI kadar gösterişli. Otomobilin iç mekanda yeri iyi seçilmemiş dijital saat dışında ergonomik bir sorun bulunmuyor. Testimiz süresince hassasiyetine alışmakta zorlandığımız fren sistemi yaptığımız testlerde vasat bir performans gösterdi. Palio Sporting’i 100km/s hızla giderken yaptığımız ani frenleme ile 43.5 metrede durdurabildik. Bu mesafe bu segmentteki bir otomobil için uzun. Ayrıca gücü 120 HP’ye ulaşan sportif bir otomobil için fazlası ile tehlikeli.

Testini yaptığımız Fiat Palio Sporting’in anahtar teslim fiyatı 22,095,119,740 TL.

Genel Değerlendirme
Konfor Sert süspansiyona karşın konfor yüksek.
İç mekan Arkada diz mesafesi kısıtlı.
Görüş Büyük ön koltuklar görüşü kısıtlıyor.
İşçilik İşçilik kalitesi orta düzeyde.
Yol tutuş Yol tutuşu başarılı.
Performans 120 HP’lik motor yüksek bir performans sunuyor.
Frenler Fren mesafesi segmentinin çok gerisinde.
Kabin Gürültüsü Yalıtım başarılı.
Donanım Donanım yeterli.
Tüketim Tüketim yüksek.
Fiyat Rakiplerine oranla uygunu.
Genel İlk ‘Türk GTI’ ı olarak gençlerin gözdesi olmaya aday.

Tulu DARICAN 14/06/2002

Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM
Sürücü ve yolcu hava yastığı, ABS+EBD, klima, polen filtresi, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, Sparco vites topuzu ve alüminyum pedal seti, kumaş/alkantra kaplı sportif koltuklar, sis farları, far yükseklik ayarı, elektrikli ön camlar, elektrikli ve çift açılı dış dikiz aynaları, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlığı, kazalarda yangın önleme sistemi FPS, içerden açılabilir bagaj ve depo kapağı, altı hoparlörlü radyo CD, logolu paspas, 14 inçlik alaşım jantlar
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş, 4 silindirli, üstten çift eksantrikli, 16 supaplı motor Hızlanma
Motor Hacmi: 1596 cc 0-50km/s : 3.4 sn
Çap/Strok: 80.5×78.4 mm 0-100km/s : 9.3 sn
Motor Gücü: 6000 d/d’de 120 HP 0-130km/s : 15.8 sn
Hız
Max. Tork: 4000d/d’de 147 Nm Max.hız: 200 km/s
Frenler: önde hava kanalcıklı disk, arkada kampana
Bagaj: 280 lt İç gürültü
Boyutlar: 3764/1618/1435 mm Rölanti 44 dB (A)
Ağırlık: 1045 kg 100 km/s : 68 dB (A)
Lastikler: 185/60 R14 0-100 km/s ve süresi: 43.5/3.3 (m/sn)
Test tüketimi: 9/100 (lt/km)
Depo kapasitesi: 48 lt
Menzil: 533 km

Palio Sporting Teknik Özellikleri

STANDART DONANIM
Sürücü ve yolcu hava yastığı, ABS+EBD, klima, polen filtresi, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, Sparco vites topuzu ve alüminyum pedal seti, kumaş/alkantra kaplı sportif koltuklar, sis farları, far yükseklik ayarı, elektrikli ön camlar, elektrikli ve çift açılı dış dikiz aynaları, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlığı, kazalarda yangın önleme sistemi FPS, içerden açılabilir bagaj ve depo kapağı, altı hoparlörlü radyo CD, logolu paspas, 14 inçlik alaşım jantlar
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor:

Önde enlemesine yerleştirilmiş, 4 silindirli, üstten çift eksantrikli, 16 supaplı motor

Hızlanma
Motor Hacmi: 1596cc 0-50 km/s : 3.4 sn
Çap/Strok: 80.5×78.4mm 0-100 km/s : 9.3 sn
Motor Gücü: 6000 d/d’de 120 HP 0-130 km/s : 15.8 sn
Hız
Max.Tork: 4000d/d’de 147 Nm Max.hız: 200 km/s
Frenler: önde hava kanalcıklı disk, arkada kampana
Bagaj: 280 lt İç gürültü
Boyutlar: 3764/1618/1435 mm Rölanti 44 dB(A)
Ağırlık: 1045 kg 100 km/s: 68 dB(A)
Lastikler: 185/60R14 0-100 km/s ve süresi: 43.5/3.3 (m/sn)
Test tüketimi: 9 lt / 100 km
Depo kapasitesi: 48 lt
Menzil: 533 km

Detaylar

Palio artık bir ‘GTI Avcısı’

Geçtiğimiz nisan ayında makyajlanan Palio ailesi ile birlikte tanıtılan Palio Sporting, serinin en güçlü versiyonu olarak dikkat çekiyor. Tofaş mühendislerin katkılarıyla yaratılan Palio Sporting gerek donanım, gerekse motor gücü açısından ciddi anlamda geliştirilmiş. Ailenin diğer üyelerinde de kullanılan 1.6 litrelik benzinli motorun hayat verdiği Palio’nun maksimum gücüyse tam 120 HP. Tahmin edebileceğiniz gibi bu güç de onu bir GTI avcısı konumuna getiriyor.

Fiat Palio Sporting Tasarımı

Karoser ve iç mekan Palio Sporting’in karoser ölçüleri Palio ailesinin diğerleriyle aynı. Görünümü de pek farklı olmayan Sporting’in göze çarpan en önemli farklılıklarını, aracın geneline yayılmış bulunan sportif öğeler oluşturuyor. Yeni tasarımıyla eski modele göre daha güncel bir ön tasarıma sahip hale gelen Palio modelleri Sporting’dede kendisini hissettiriyor. Sis farları ise bu şıklığı artıran diğer bir unsur. Yan tasarımı hareketlendiren marşpiyel çıtaları, arka spoyler, alaşım jantlar ve ön çamurluğun altındaki sporting yazısı ise otomobilin farklı bir Palio olduğunu kanıtlıyor. Palio Sporting’in arka tasarımı ise sportif öğelerin çoğunun toplandığı bir kısım. Kromajlı büyük egzoz çıkışı ve kırmızı sporting yazısı arka tasarımın heyecan verici noktaları.

Palio tasarımı
Fiat Palio

Tofaş mühendislerinin otomobilin iç mekanında yoğun bir capa harcadıklarıysa her noktadan belli oluyor. Yüksek yapılı Recaro spor koltuklar, Sparco vites topuzu ve pedal kiti Sporting’e bir GTI havası katıyor. İşçilik ve malzeme kalitesiyse genel anlamda vasat seviyede. Krom rengindeki orta konsolunun en üstünde müzik sistemi yer alıyor. CD çalara sahip müzik sisteminin kalitesi böyle bir otomobil için düşük kalıyor. Onun altında ise havalandırma ızgaraları ve dörtlü flaşör bulunuyor. Havalandırma ızgaraları ise en alta yerleştirilmiş. Küllük ve dijital saat vites topuzunun önünde yer alıyor. Dijital saat için seçilen yer pek iyi değil. Deri kaplı direksiyon simidi tarafından perdelenmeyen gösterge tablosu için seçilen beyaz renk sportifliği vurgular nitelikte.

Fiat Palio Sporting Motoru Ve Özellikleri

Palio Sporting’in 280 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar asimetrik olarak katlandığında 650 litreye kadar genişletilebiliyor. Motor ve performans Palio Sporting’te Palio ailesinde kullanılan 1.6 litrelik 103 güç üreten motorun modifiye edilmiş bir versiyonu görev yapıyor. Silindir çapı stroğu, emme manifoldu değiştirilen bu motorun işletim sistemi de yeniden programlanmış. Bu sayede motor 6000 d/d’de 120 HP güç, 4000 d/d’de ise 147 Nm tork üretiyor. Alt devirlerden itibaren canlı olan motor büyük bir istekle otomobili hızlandırıyor. Yaptığımız performans testlerinde 0’dan 100 km/s hıza 9.3 saniyede ulaştık. Palio Sporting ara hızlanma ölçümlerinde de başarılı süreler elde etti. 60-100 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 7.7 saniyede gerçekleştiren Sporting, 90-120 km/s hızlanmasını ise 6.3 saniyede gerçekleştirdi.

Yakıt tüketimi konusunda pekte cimri olmayan Palio Sporting, test süresince ortalama 9 litre kurşunsuz benzin tüketti. Sakin kullanımda ise bu değeri 7-8 litre civarına düşürmek mümkün. 48 litrelik benzin deposuyla 533 km’lik bir menzile ulaşabilmek mümkün. Kullanım ve konfor İlk ‘Türk GTI’ı ünvanına sahip Palio Sporting sunduğu performans ile gençlerin gözdesi olmaya aday. Diğer Palio modellerine göre daha sert süspansiyona sahip olan Sporting, bunun getirisini yol tutuş konusunda gösteriyor.

Fiat Palio Sporting
Fiat Palio Sporting 1.6 lt 16V 120 HP

Virajlarda yere iyi basan otomobil çok zorlandığında önden kayıyor. Süspansiyonları sert olmasına karşın Sporting’in sunduğu konfor düzeyi spor bir otomobil için yüksek. Ancak otomobilin dış mekanının GTI olmaya aday bir otomobil için çok sade kaldığını söyleyebiliriz. Ancak iç mekan bir GTI kadar gösterişli. Otomobilin iç mekanda yeri iyi seçilmemiş dijital saat dışında ergonomik bir sorun bulunmuyor.

Testimiz süresince hassasiyetine alışmakta zorlandığımız fren sistemi yaptığımız testlerde vasat bir performans gösterdi. Palio Sporting’i 100km/s hızla giderken yaptığımız ani frenleme ile 43.5 metrede durdurabildik. Bu mesafe bu segmentteki bir otomobil için uzun. Ayrıca gücü 120 HP’ye ulaşan sportif bir otomobil için fazlası ile tehlikeli.

Testini yaptığımız Fiat Palio Sporting’in anahtar teslim fiyatı 22,095,119,740 TL.

Son Değerlendirme

Genel Değerlendirme Konfor Sert süspansiyona karşın konfor yüksek. İç mekan Arkada diz mesafesi kısıtlı. Görüş Büyük ön koltuklar görüşü kısıtlıyor. İşçilik İşçilik kalitesi orta düzeyde. Yol tutuş başarılı. Performans 120 HP’lik motor yüksek bir performans sunuyor. Frenler Fren mesafesi segmentinin çok gerisinde. Kabin Gürültüsü Yalıtım başarılı. Donanım Donanım yeterli. Tüketim Tüketim yüksek. Fiyat Rakiplerine oranla uygundur. Genel İlk ‘Türk GTI’ ı olarak gençlerin gözdesi olmaya aday. Tulu DARICAN 14/06/2002

İkinci el Fiat ilanları

2 YORUMLAR

  1. Bende ilk sahibinden 2004 model aldim 114.500 km’de arac cok temiz kullanilmis ve hic yorulmamis.Donanim olarak o modelde bi arac icin yeterlii.Konforuna iyi deyebilirim recaro koltuklar sayesinde uzun yolda yorulmadan yolculuğun tadini cikarabilirsiniz gayet konforlu…Birde performans varkii aman Allahim arac cok düsük devirden itibaren yüksek torku ve 120 bg’lik gücü fazlasiyla hissettiriyoo..Performans severlere tavsiye ederim.Aracta 5 kisi ve bagajdakii yükle birlikte 500 kilo varken hatta klima acik oldugu halde gücü hissettiriyoo…Zaten 2002-2005 yılları arasi özel serii üretim 2012 multijetlerde bulamayacaginiz sporting’e özel 1:Yüksek manevra 2 :Savrulmayı önleyici denge kollarıı. 3 :Güclendirilmis fabrikasyon şaselere sahip.Tek eksik kullanan diger yorumcularin dedigi gibi arka davlumbaz frenler.Fren mesafesii bi hayli uzun sehir ici yada dışı önünüzdeki aracla takip mesafeniizi korumanizi dilerim.Saygılarımlaa…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here