2005 Fiat Palio Daha mı Kaliteli?

‘ Brezilya’da üretimine 1996 yılında başlanan Palio, Fiat ailesinin Punto’dan sonra mini sınıfta temsil eden ikinci üyesi. 2005 Fiat Palio da bu ailenin bir parçası.
‘ 1998 yılında Türk tüketicisinin beğenisine sunulan otomobil geçtiğimiz aylarda küçük bir makyaj operasyonuna tabi tutuldu.
‘ Active ve Dynamic olmak üzere iki farklı donanım seçeneğine sahip otomobilde, 1.2 litre 8V 60 HP, 1.2 litre 16V 80 HP benzinli ve 1.3 litre 70 HP dizel motor opsiyonları sunuluyor.
‘ CVT teknolojili Speedgear ismindeki otomatik şanzıman sadece1.2 litre 16V’lik versiyonda isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Genel Değerlendirme
İşçilik Tatminkar seviyede
Görüş Sürüş güvenliğini tehlikeye düşürmüyor
Performans Motor hacmine göre tatminkar
Tüketim Makul, menzil uzun
Konfor Süspansiyon darbeleri emiyor
Frenler Duruş mesafesi sınırda
Yalıtım Yüksek hızlarda motor sesi sızıyor
Donanım Sınıf standartlarında
Sonuç Fiat mühendisleri minik bir operasyonla Palio’yu baştan yaratmış. Otomobilin albenisi ve kalitesi ciddi anlamda artış göstermiş. Ekonomik motoruyla dizel severleri bile etkileyecek değerlere imza atıyor.
İkinci el Türk tüketicisinin mini sınıfta en çok rağbet gösterdiği otomobillerden birisi. İkinci el performansı değerini koruduğunu kanıtlıyor. Fiyat avantajı sayesinde kısa süre içinde sonuç buluyor.

 

Konfor, İşlevsellik ve donanım

‘ Albea ile aynı iç mekana sahip otomobilin ön konsolu sade tasarlanmış. Malzeme kalitesi selefine nazaran yükselmiş.
‘ Kokpitin üst bölümündeki müzik sistemi büyük butonlarıyla kolay kullanılıyor. Ancak yine de direksiyondan kontrolün eksikliği hissediliyor.
‘ Direksiyonun kalınlığı ideal ölçülerde. Önde ve arkada sunulan diz genişliği tatmin ediyor.

İzlenim

Geçirdiği operasyonunun ardından selefinden daha modern bir yüze kavuşan otomobilin ön kısmı sedan kardeşi Albea ile benzerlik taşıyor. Yan ve arka kısım önceki neslinden aynen aktarılmış. Otomobilin iç mekanı önemli yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Artan malzeme kalitesiyle birlikte ergonomik kusurlar büyük ölçüde giderilmiş. Otomobilin ön ve arkada görüş problemi bulunmuyor. Yan aynaların çift açılı oluşuysa kör nokta sorununu ortadan kaldırıyor. 2005 Fiat Palio iç mekan genişliği konusunda sınıf standartları seviyesinde. Önde diz mesafesi yeterliyken, arka kısımda uzun boylular sıkıntı yaşayabilir. Palio’nun 280 litrelik bagaj hacmi rakipleri Opel Corsa (260 lt),Peugeot 206 (245 lt), Renault Clio’dan (255 lt) daha büyük.

2005 fiat palio
Test otomobilimizde Fiat’ın ‘Fire’ (Fully Integrated Robotic Engine)olarak isimlendirdiği modern bir motor görev yapıyordu. Punto ve Panda modellerinde de görev yapan bu motor 5000 d/d’de 80 HP güç üretiyor. Motorun 4000 d/d’de ürettiği torksa 114 Nm. Alt devrilerden itibaren canlılığıyla dikkatimizi çeken motor hacmine göre gösterdiği performansla beğenimizi kazandı. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 13.5 saniyede ulaştık. Son hızınıysa 175 km/s olarak ölçtük. Üst devrilere çıkıldıkça gürültüsü artan motor genel olarak şehir içi kullanımda sessiz bir karakter gösterdi. Palio 1.2 testimiz süresince ekonomik olduğunu kanıtladı. Elde ettiğimiz 6 litrelik tüketim değeri dizel motorlarla yarışacak kadar başarılı. 48 litrelik deposuyla menzili 800 km. Palio, Albea ile aynı süspansiyon yapısını paylaşıyor. Bu nedenle Albea’ya yönelik eleştirilerimizi Palio içinde tekrarlamamız gerekiyor. Yumuşak yapıdaki süspansiyon sistemi yeterli konforu sunarken, hızlı girilen virajlarda otomobilin fazlasıyla yana yatmasına sebep oluyor. Bunda yerden yüksekliğin artırılmış olmasının da katkısı bulunuyor. Yana yatmaya rağmen otomobilin genel anlamda yere iyi tutunduğunu söylememiz gerekiyor. Çok zorlandığındaysa önden kayma gerçekleşiyor. Palio’nun ABS destekli frenleri yaptığımız testte 40.5 metrelik duruş mesafesine imza attı.

Tulu DARICAN 10/07/2005

İkinci El Fiat İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here