Citroen Xsara 2 1.6 16V 2002 İnceleme

0
3097
Citroen Xsara 2 2002 inceleme

Kompakt segmentin sessiz üyesi… Citroen Xsara 2

İlk kez 1997 yılında yollara çıkan Citroen’in kompakt segmentteki temsilcisi Xsara 2, 2000 yılının ortasında geçirdiği makyajla güncel görüntüsüne sahip oldu. Ülkemize 1.6 ile 2.0 litre iki adet benzinli ve 2.0 litre dizel olmak üzere toplam üç farklı motor seçeneğiyle ithal edilen Xsara’da otomatik vites seçeneği sadece 1.6 litrelik versiyonda opsiyonel olarak alınabiliyor.

Citroen Xsara 2 Karoser ve İç Mekan

Makyajlandıktan sonra köşeli hatlarından kurtulup daha modern çizgilere sahip olan Xsara’nın önden incelendiğinde en dikkat çeken unsuru büyük Citroen amblemi oluyor.Bunun dışından sis farlarını bünyesinde barındıran büyük farlar da ön tasarımın şık unsurları arasında yer alıyor. Xsara’nın yan tasarımı ise ön tasarımına göre sade ve monoton çizgilerden oluşuyor. Ancak gövde rengi koruyucu bantlar ve aynalar hoş duruyor. Otomobilin sade çizgileriarka tasarımda da devam ediyor. Bagaj kapağı ile birleşen arka far grubu tek renkten imal edilmiş. Bagaj kapağının üzerinde yer alan üçüncü stop lambasıysa güvenliği artırıyor. Xsara’nın iç tasarımı dışı kadar sade. Vasat kalitedeki plastik malzemeler ile imal edilen ön panel, koyu renklerden oluşmuş.

Otomobilin orta konsolunun en üst bölümüne havalandırma ızgaraları ve dörtlü flaşör düğmeleri yerleştirilmiş.Bunun altında ise Peugeot 307 modelinde de kullanılan yol bilgisayarı ve radyo-teyp bilgi ekranı yer alıyor.Ekranın hemen altına ise radyo-teyp ve klima kumandaları yerleştirilmiş. En altta cam kumandaları, küllük veçakmak yer alıyor. Yoldan gözü ayırarak ulaşılabilen cam kumanda butonları sürücünün dikkatini dağıtıyor.Sade ve büyük tasarlanan gösterge tablosu okunaklı vedireksiyon tarafından perdelenmiyor. Japon otomobillerini anımsatan ve direksiyonun soluna yerleştirilen ayna kumandalarının yeri ergonomik değil. Müzik sisteminin direksiyon üzerinden kontrol edilebiliyor olması güvenlik açısından önemli bir ayrıntı. Orta konsolda yer alan yol bilgisayarı silecek kolu üzerinde yer alan düğme aracılığıyla çalıştırılıyor. Otomobilin kapı kolçaklarında yer alan gözler ufak eşyaları koymak için yararlı. 408 litre bagaj hacmine sahip Xsara, bu alanda segmentinin liderleri arasında yer alıyor. Ayrıca arka koltukların yatırılmasıyla bu hacim 1190 litreye kadar yükseltilebiliyor.

Citroen Xsara 2 iç mekan

Motor ve Performans

Citroen Xsara’da PSA grubunun geçtiğimiz yıl kullanmaya başladığı 1.6 litrelik 16V’lik motor görev yapıyor. Peugeot 206, 307 modellerinde de kullanılan bu motor performansı ile göz dolduruyor. 1587 cc hacmindeki motor 5750 d/d’da 110 HP güç, 4000 d/d’da ise 147 Nm tork üretiyor. İlk 3000 devirde her 16 supaplı motor gibicansız kalan motor bu devirden sonra gerçek gücünü sergiliyor.Yaptığımız testlerde Xsara ile 0’dan 100 km/s hıza 9.9 saniyede ulaştık. Bu değer ile Xsara segmenti içinde en yüksek performansa sahip modeller arasında yer alıyor.Performans için devirli kullanılması gereken Xsara’nın iç mekanındaki motor sesi de bir hayli fazla. Citroen Xsara 2 yakıt tüketimi konusunda da cimri olduğunu test süresince gösterdi. 100 km’de ortalama 8.5 litre kurşunsuz benzin tüketen Xsara, 54 litrelik yakıt deposuyla 635 km’lik menzile sahip.

Kullanım ve Konfor

Şık dış görünümü ile kompakt segmentteki rakiplerine iyi bir alternatif olan Xsara’nın iç mekanı ise artık yaşlanma sinyalleri veriyor. Her ne kadar Fransız üretici ürününü modern teknolojilerle donatsa da Xsara’nın tamamen yenilenme zamanın geldiği unutulmamalı. Xsara’nın cam açma-kapama düğmeleri ergonomik bir sorun olarak göze çarpıyor. Ön görüş açısı problemsiz Xsara’nın arka görüşü için aynı şeyler söylenemez. Makyajdan önce de büyük eleştiriler alan yüksek bagaj yapısı ve küçük cam nedeniyle Xsara’nın arka görüşü sorunlu. Orta sertlikteki süspansiyonlarıyla hem konfor, hem de başarılı yol tutuş özelliklerini bir arada sunan Xsara, çok zorlandığında hafif hafif arkasını bırakıyor. Xsara’yı yeniden yoluna döndürmekse kolay. Xsara’nın elektronik fren dağıtıcılı ve ABS destekli fren sistemi testimiz süresince makul bir performans gösterdi. 100 km/s hızla giderken yaptığımız ani frenlemeyle otomobili 41 metrede savrulmadan durdurabildik. Bu değer segmentinde sınır olarak kabul ediliyor.

citroenxsara 2002

GenelDeğerlendirme
Konfor Orta sertlikteki süspansiyonlar başarılı.
İç mekan Dar ve kasvetli.
Görüş Arka cam ufak görüş problemli.
İşçilik Segmenti için makul.
Yol tutuş Orta sert süspansiyonlar başarılı.
Performans Sınıfı için yüksek seviyede.
Frenler Sınıfı sınırlarında.
Kabin Gürültüsü Sınıfı için düşük seviyede.
Donanım Sınıfı için makul düzeyde.
Tüketim Tüketim makul seviyede.
Fiyat Özelliklerine göre uygun.
Genel Uygun fiyatı ile kompakt sınıfta alternatif bir tercih olabilir.

 

Citroen Xsara 2

İkinci El Otomobil Fiyatları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here