Citroen C5 Aircross Test Sürüş İzlenimleri

7
35797
Citroen C5 Aircross Beyaz

Murat Tosun, Citroen C5 Aircross test sürüşü yaptı. Yeni Citroen C5 Aircross testi ile aracın hem yenilenen tasarımına hem de teknik özelliklerine detaylıca baktık. Ayrıca Citroen C5 Aircross kullanıcı yorumunu da paylaştı. Sıfır Citroen C5 Aircross fiyat listesi de yazımızın içinde…

  • 188 km/s son hıza ulaşan, kompakt sınıfın en yeni modeli: Citroen C5 Aircross

Murat Tosun’la Citroen C5 Aircross Test Sürüşü

“Farklı tarzı onu lider bile yapabilir”

Citroen C5 Aircross, Kompakt SUV sınıfının en yenisi ve en farklı görüneni. Onu kullandıktan sonra bu sınıfın lideri bile olabilir diyorsunuz. Önce biraz Citroén C5 Aircross görsellerine bakalım…

Citroén C5 Aircross Görselleri

Citroén C5 Aircross fotoğrafları arıyorsanız galerimize bakın. Citroén C5 Aircross fotoğraflarını büyük olarak görüntülemek için galerinin üzerine tıklayın!

Citroen C5 Aircross tasarım özellikleri

Albenisi olan tasarım diye işte tam buna diyoruz. Kompakt SUV sınıfının birbirinin aynısı gibi görünen tasarımlarından sıkılanlar için Citroen C5 Aircross ön plana çıkan bir model olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu aracın özellikle yüz tasarımı alışkın olduğumuz Kompakt SUV sınıfının çizgilerine meydan okuyor. Farklı olmayı her zaman seven Fransız üretici Citroen bu kez yine işini yapmış ve bambaşka bir tasarım ortaya koymuş. Kısık gözle bakar gibi görünen aydınlatma elemanları bile başlı başına aracın karakterine farklılık katmış. Profil hatlarında düz olmayı bir kenara bırakın kaliteli görünmeyi başaran bir yapısı var. Arka tasarımda da yüzünde de olduğu gibi farklılık hakim. Yani öz olarak konuşacak olursak: Kompakt SUV sınıfında farklı bir tasarım ve kaliteli görünüm arıyorsanız gözünüzü Citroen C5 Aircross’a doğru çevirmenizde yarar var.

Citroen C5 Aircross iç mekan özellikleri

İşte bu bölümde kardeşi Peugeot 3008 ile o kadar çok aynı detaylar kullanılmış ki kendinizi C5 Aircross yerine 3008’in yaşam alanında yolculuk yapıyor gibi hissedebilirsiniz. Elbette Groupe PSA bu konuda bazı rakipleri gibi değil. Yani iki aracın yaşam alanı tamamen aynı değil. Bu farklılaşma bu grubun neden son dönemlerde ön plana çıktığının en önemli ispatlarından biri gibi. Örneğin 3008’de kullanılan şalter tipi kumandalar yerine Citroen C5 Aircross tamamen kendine ait kumanda elemanlarını kullanıyor. Direksiyon simidinin tasarımı ve kullanımı tamamen farklı. Kullanılan malzemelerin kalitesinde bile önemli bir değişim söz konusu. Geniş ve kullanışlı yaşam alanında hem ön hem arka tarafta oturanlar son derece rahat yolculuklar yapıyor. Açılabilen cam tavanın artısı kardeşinde olduğu gibi bu araçta da fazlasıyla rahatlık ve ferahlık sağlıyor. Kullanım açısından önemli bir sıkıntı yaşamadığımız yaşam alanında görüş açıları konusunda da sorun yaşamadık. Vites kolunun farklı tasarımı ilk etapta alışkanlık istiyor. Direksiyon simidinin üzerinde yer alan kumandalara sürüş sırasında eller temas edebiliyor.

Sıfır km Citroén C5 fiyat listesi için buraya tıklayın!

Citroen C5 Aircross motor özellikleri

Citroen C5 Aircross Vites GorseliGroupe PSA tarafından yeni kullanılmaya başlayan 1.5 litre hacimli dizel ünite bu araçta görev yapıyor. 1499 cc hacmindeki dizel ünite 3750 d/d’de 130 HP güç üretiyor. Yüksek güç üretmesinin yanında dizel ünite 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. Matematiksel olarak baktığımız zaman bile son derece iyi veriler. Yola yansıma sonuçlarına göz attığımız zaman fabrika verilerine göre 188 km/s son hıza ulaşıyor. Ani hızlanma sonuçlarında yine fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması için 10.6 saniye yeterli. Yaptığımız test sürüşleri sırasında bu verilere ulaşma konusunda oldukça istekli olduğunu gördük. Tam otomatik 8 ileri oranlı otomatik şanzımanın bu değerleri ulaşma konusunda büyük bir destek verdiğini de belirtmek isteriz. Şanzımanın vites geçişlerinin yaşam alanında beklediğimizden biraz fazla hissediliyor olması test aracına özgü bir durum olabilir. Yakıt tüketimi sonuçlarında fabrika verilerine baktığımız zaman 100 km ortalama tüketim sonucu 4.2 litre olarak açıklanıyor. Yaptığımız test tüketim testinde 6.8 litre gibi bir değer elde ettik.

Citroen C5 Aircross konfor ve yol tutuş özellikleri

Citroen C5 Aircross KonsolCitroen’in geçmişinden gelen konforlu arabalar üretir unvanı bu araçta da aynen karşımıza çıktı. İstanbul’un çukurlu yollarında bile konfordan ödün vermedi. Süspansiyon sistemi reklamlarında da vurguladıkları gibi darbe emiş konusunda son derece iyi. Progressive Hydraulic Cushions süspansiyon sistemi, Advanced Comfort koltuklar gerçekten de konfor konusunda çok işe yaramış.

Citroen C5 Aircross Kapi icleriKendinizi sürekli olarak evinizin konforunda yolculuk ediyormuş gibi hissediyorsunuz. Sürüş güvenliği konusunda Peugeot 3008 ile birlikte başlayan iddialı karakter aynı şekilde Citroen C5 Aircross’da da devam ediyor. Her zaman kullandığımız bol virajlı test yolumuzda güvenlikten ödün vermeyen bir karakter ortaya koydu. Virajları ortalama hızlarda yaptığımız testler sırasında sanki birer düzlükmüş gibi geride bırakırken, güven vermeyi de başardı. Yüksek yapısı otoyol kullanımları sırasında sert rüzgarlardan ve tır geçişlerinden biraz etkilense bile tehlikeli olmayacak boyutlarda kalmayı başarıyor. En çok dikkatimizi çeken konulardan biri motor gürültüsü oldu. Özellikle direksiyon simidinin alt tarafından beklemediğimiz bir şekilde yaşam alanına motor gürültüsü alıyor.

2. El Citroen C5 Aircross Fiyat Listesi

Citroen C5 Aircross güvenlik özellikleri

EuroNCAP çarpışma testlerinde 4 yıldız aldı. Bu sonucu alırken çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86, yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 87 ve yaya yolcu güvenliğinden yüzde 58 puan almış. Güvenlik yardımcılarından aldığı puansa yüzde 75.

Citroen C5 Aircross Yorumları

Murat Tosun’un Citroen C5 Aircross ile ilgili yorumları şöyle: Kardeşinin aynısı olarak karşıma çıkacağını düşünmüştüm ama ters köşe oldum. Önemli özellikleriyle kardeşinden ayrılıyor ve adını farklı bir yere yazıyor. Örneğin tasarım konusunda bildik çizgilerin dışına çıkmak istiyorsanız kesinlikle Citroen C5 Aircross’a bakmanızı tavsiye ederim.

Citroen C5 Aircross Fiyat özellikleri

Citroen C5 Aircross, 1.5 litrelik motor seçeneğine sahip olmasının avantajını fiyat listesine de yansıtıyor. Dizel otomatik kombinasyonuna 193 bin TL etiketle ulaşılmasını sağlıyor. En üst dizel otomatik fiyatıysa 257 bin TL olarak açıklanıyor. 180 beygir güç üreten benzinli motor ve otomatik şanzımanla satın almak isterseniz yine 257 bin TL ödemeniz gerekiyor.

Citroen C5 Aircross Teknik Özellikleri

Motor: 1.5 lt /Motor Hacmi: 1499 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 130 HP/Maksimum Tork: 300 Nm

Citroen C5 Aircross Modelinin Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 10.6 sn / Maksimum Hız: 188 km/s

Citroen C5 Aircross Frenleri

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Hava kanallı disk

Citroen C5 Aircross Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Dizel Şehir İçi: 4.5 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.0 lt/100 km /Karma: 4.0 lt/100 km / Test: 6.8 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 108 gr/km

Citroen C5 Aircross Boyutlar

Uzunluk: 4500 mm / Genişlik: 1859 mm / Yükseklik: 1695 mm / Dingil Mesafesi: 2730 mm

Citroen C5 Aircross Bagaj kapasitesi

580 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 53 lt /Boş Ağırlık: 1505 kg Lastik Boyutu: 235/55 R18

 

 

7 YORUMLAR

  1. Ben de citroen fanatiği kullanıcıyım. Her modeli için söyleyemem ancak PSA grubu özelikle Peugeot araçları yaygın olduğu için parçası ucuz. Nissan showroom una gidince satışçılar şunu söyler, evet araçlarımız ucuz ve yedek parçadan para kazanma amacımız da var. Yani arıza çıkarır araçlar. Toyota , Honda gibi sorunsuz araçlar değil yani. Bu durum Renault ve PSA grubu arabalar için de böyle. Arıza sorun çıkarmasın derseniz Peugeot , citroen almayın. ama uygun fiyata alıyorsanız bazı şeyleri görmezden gelmek lazım. Bu arabanın muadili sayılabilecek Honda HRV, Toyota CHR ne kadar ona bakın.
    O açıdan şayet az yakan, kaskosu, trafik sigortası işletme giderleri az ve farklı araba istiyorsanız Türkiye’de karşılığı Citroendir. Daha da farklı arabalara bineyim derseniz kaskosu, sigortası , yedek parçası can yakar. Bir de garantisi bitince mutlaka yetkili servisten uzak kaçın. Citroen arabadan anlayan özel servis bulmanızı tavsiye ederim. Zira Citroen yetkili bayileri şu an ana müşteri kitleleri Elysee ve minibüs , ticari filoları. Binek müşterisini çok el üstünde tutmuyorlar, parça arızası olunca da garanti dışı bedelli size fatura etmeye çalışıyorlar.

  2. Kasım ayında feel adventure modelini aldım. Hayatta Citroen almam demiştim. Ama şimdi iyimi almışım diyorum. Eminimki test sürüşü yapan mutlaka alacaktır. Yakıt konusuna gelirsek , şehir içi 5.9 , uzun yol denemem 4.4. ( ortalama hız 68 km/ hız sabitleme kullandım/ 100 u geçmedim / inişli ve çıkışlı 159 km li bir yol idi) araç 2300 km de.
    Birde bir fun club olusturabilirsek ( yada var ise ben bilmiyorum) bu tip paylasimlari , tecrübeleri bir birimize iletmiş oluruz.
    Bir arkadaşım 3008 aldı. Keşke Aircross alsaydım dedi. Sırf ikinci el piyasası olur mu endişesi ile almamış.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here