Chevrolet Spark 1.0 SX: İşlevine Bakmalı!

-Süper mini sınıfın popülaritesi yıllar geçtikçe git gide artıyor. Spark bu sınıfta Chevrolet adına mücadele veriyor.

-1998 yılında Daewoo logosuyla sergilenen Matiz’in platformunu alan Spark, Güney Kore’de üretiliyor.

-Spark, Türkiye’de 0.8 ve 1.0 litrelik iki farklı motor seçeneğiyle satılıyor. 0.8 litrelik versiyonda S ve SE donanımları, 1.0 litrelik versiyondaysa SE ve SX donanım opsiyonları bulunuyor.

-Avrupa pazarlarında sadece manuel şanzımanla satılan Spark’ın Güney Kore’de CVT şanzıman taşıyan versiyonları da bulunuyor.

 

Chevrolet Spark için Konfor, İşlevsellik ve Donanım

-İç mekanda kullanılan malzeme kalitesinin çok yüksek olmadığını söylemek gerekiyor. Ancak orta konsoldaki metalik kaplama şık bir görünüm yaratmış.

-İşçilik genel anlamda başarılı olsa da kokpit elemanlarından gelen gıcırtılar bunun sadece görünümde kaldığını hissettiriyor.

-Müzik sistemi sökülebilir bir yapıya sahip. Üzerindeki butonlar ufak olmasına karşın kullanımı sorunsuz.

-Koltuklar yumuşak bir dolguya sahip. Bu sebeple uzun yolculuklarda bir miktar yorgunluk yaratıyor.

chevrolet spark

Sürüş İzlenimi

Spark yeni bir platform kullanmamasına karşın tasarımıyla yeterince modern bir otomobil. Matiz’in yuvarlak farları daha köşeli hale getirilerek sinyallerle bütünleşik bir ön aydınlatma grubu kullanılmış. Yandan incelendiğinde otomobilin kısa motor kaputu dikkat çekiyor. Arka kısımsa ön bölümün tersine tamamen yuvarlak bir tasarıma sahip. 3495 mm uzunluğa sahip olan Spark en büyük rakibi olan Fiat Panda’dan (3538 mm) kısa.

Spark mini boyutlarına karşın iç mekanında dört kişi için tatminkar düzeyde yer sunuyor. Beşinci kişi içinse yer bulunmuyor. Önde diz mesafesi yeterli fakat arkada aynı rahatlık söz konusu değil. Bunun yanında önde oturanların kolları birbirine sıkça çarpıyor. Otomobilin 170 litrelik bagaj hacmi ufak. Ancak arka koltukların yatırılmasıyla hacim 845 litreye kadar artırılabiliyor. Zaten ufak olan Spark’ın hiçbir görüş problemi bulunmuyor.

Test otomobilimizde 1.0 litre hacminde dört silindirli bir motor görev yapıyordu. S-TEC ismi verilen sekiz supaplı motor supap sayısıyla modern bir motor olmadığını gösteriyor. Ancak 5400 d/d’de 66 HP güç, 4200 d/d’de 91 Nm tork çıkışı sunan motor alt devirlerde yeterli canlılığı gösteriyor. Bu canlılık düşük yalıtımla birleştiğinde otomobili olduğundan daha hızlı hissetmek mümkün. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 15 saniyede ulaştık. Genel anlamda şehir içi kullanım amacıyla tasarlanan otomobil bu görevini başarıyla yerine getiriyor. En büyük avantajınıysa akaryakıt istasyonunda yaşatıyor. Testimiz süresince ortalama 5.8 litre kurşunsuz benzin tüketen Spark’ın 35 litrelik deposuyla menzili 603 km. Orta sertlikteki süspansiyonun sunduğu konfor yeterli. Spark’ın yol tutuş limitleri sınırlı. Yüksek yapı, kısa aks mesafesiyle birleştiğinden riskli kullanım tehlike yaratabilir. Test otomobilimizde standart olarak sunulan ABS güvenli bir duruş performansı yaşamamızı sağlamadı. 100 km/s hızdan durmak için harcadığımız 43 metre bir hayli uzun.

Genel Değerlendirme

İşçilik 6 Plastik aksamdan ses geliyor
Görüş 8 Sorunsuz
Performans 6 Şehir içinde yeterli
Tüketim 9 En başarılı olduğu disiplin
Konfor 7 Tatmin ediyor
Frenler 5 Duruş mesafesi uzun
Yalıtım 5 Zayıf, gürültülü
Donanım 7 Yeterli seviyede
Fiyat 9 Albenisini artırıyor
19.000 YTL
Sonuç: Şehir içinde pratik kullanım özellikleri arayan kullanıcıların tercih edebileceği bir otomobil. Uzun seyahatler hem onun hem de sizin için yorucu olabilir. Düşük fiyatı ve yakıt tüketimi satış rakamlarını artırabilir.

 

STANDART DONANIM

ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrikli ön camlar, klima, polen filtresi, hidrolik direksiyon, radyo-CD çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlıkları, bardaklık, far yükseklik ayarı, içerden açılabilen depo kapağı, makyaj aynalı güneşlikler, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ayarlı emniyet kemeri, dijital saat, içerden açılan bagaj kapağı, ön yolcu koltuk arka ve yan cebi, gözlük kabı.

 

Yazar: Tulu DARICAN

İkinci el satılık Chevrolet Spark ilanları

Chevrolet Alınır mı Alınmaz mı?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here