2005 Chevrolet Evanda Amerikan gibi duruyor!

Türkiye’deki ilk yılında yüksek satış rakamlarına ulaşan Chevrolet‘nin Evanda modelini daha önce test etmiştik. Orta sınıfta mücadele eden otomobile yeni yılla birlikte otomatik şanzıman seçeneği eklendi. 2005 Chevrolet Evanda, Türkiye’ye 2.0 litre 131 HP benzinli motorla ithal ediliyor.

Otomatik vites konforu

Chevrolet’nin Türkiye’deki ürün portföyü tasarımları itibarıyla menşesinden izler taşımaması nedeniyle eleştiri alıyordu. Evanda ise boyutları ve konfor donanımıyla Amerikan otomobillerini aratmıyor. Evanda İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiaro’nun elinden çıkmış. Giugiaro hatırlanacağı gibi Lacetti Hatchback modelini de tasarlayan kişiydi.
Evanda’da Lacetti’deki yuvarlak hatlara rastlanmıyor. Köşeli tasarlanan ön bölümde farlar sportif duruyor. Krom kaplı radyatör çıtası diğer Chevrolet modelleriyle aynı. Motor kaputunun üzerindeki çizgiler kaslı bir görünüm oluşturmuş. 4770 mm uzunluğa sahip olan Evanda en büyük rakibi olan Hyundai Sonata’dan (4747) uzun. Evanda’nın genişliği ve yüksekliğiyse sırasıyla 1815 ve 1440 mm.

2005 chevrolet evanda veriler

Yaşlı iç mekan

Evanda’nın iç mekanı dijital klima gibi teknolojik öğelerle donatılmasına karşın ’90’lı yılların sonunu anımsatıyor. Malzeme kalitesi vasatı aşamıyor. Orta konsolun en üstüne dijital saat konumlandırılmış. Klima kumandaları ve havalandırma ızgaralarıysa daha altta bulunuyor. Müzik sistemi ve CD değiştiricinin bulunduğu bölümden kolçağın bulunduğu yere kadar orta konsol ahşap görünümlü plastikle kaplanmış. Büyük boyutlarının etkisiyle Evanda önde ve arkada rahat yolculuk vadediyor. Evanda’nın 435 litrelik bagaj hacmi sınıfı için ufak.

Güçtörpülenmiş

Evanda’da 1998 cc hacminde üstten çift eksantrikli, 4 silindirli bir motor kullanılıyor. Bu motor 5400 d/d’de 131 HP güç, 4200 d/d’de181 Nm tork üretiyor. Düz vitesli versiyonda 1422 kg’lik ağırlık sebebiyle otomobilin performansını vasat bulmuştuk. Otomatik vitesli test otomobilimizin bu disiplindeki performansıysa şaşırtacak kadar etkileyici. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 12 saniyede ulaştık. Son hızınıysa 190 km/s olarak ölçtük. Modern özellikleri olmayan otomatik şanzıman yakıt tüketiminde de başarılı olamadı. Test süresince100 km’de tükettiğimiz 11 litre bunun kanıtı. 65 litrelik deposuyla Evanda 590 km’lik menzil sunuyor.

 

Genel Değerlendirme
İç mekan Malzeme kalitesi tatmin etmiyor
Görüş Büyük aynaların da etkisiyle problemsiz
İşçilik Yeterli
Performans Otomatik vites kısıtlıyor
Tüketim Bir hayli yüksek
Yol tutuş Virajda yatma eğilimi gösteriyor
Frenler Duruş mesafesi sınırda
Süspansiyon Beklenenin üzerinde
Yalıtım Sürücüsünü tatmin ediyor
Donanım En güçlü olduğu disiplin
Fiyat Rakiplerinden ucuz
Sonuç Evanda’nın en büyük avantajı düşük fiyatı. Ancak iç mekanı yaşlılık sinyali veriyor. Büyük ve konforlu bir otomobil kullanmak isteyenlere önerilir.

Avantajı fiyatı

Evanda, geniş iç mekanı ve konforlu yapısıyla ilgi çekiyor. Yumuşak süspansiyonların kullanıldığı otomobilin darbe emiş performansı başarılı. Ancak bu süspansiyonlar sebebiyle otomobil yana yatıyor. Özellikle hızlı dönülen virajlarda yatma eğilimi tedirginlik yaratabiliyor. Çok zorlandığında önden kayan otomobilin direksiyon sistemi yeterli hassasiyete sahip. ABS destekli Evanda’yı 100 km/s hızla giderken40 metrede durdurabildik. Evanda 2.0 CDX Otomatik’in anahtar teslim satış fiyatı 42.570 YTL.

İkinci El Otomobil İlanları

Tulu DARICAN 19/03/2005

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here