2006 Hyundai Accent Era İncelemesi

1
4689

Hyundai Accent modelleri, geçmişten bugüne müşteri ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmazken, dönemin teknoloji ve güvenlik donanımlarını da sunmayı başarmıştır.

Hyundai Accent Era modelinin incelemesini yaptık. Bugünün şartlarında olsa alınır mı? Karar sizin…

1Kullanışlı İç Mekan

Eski nesil Accent’e göre boyutları büyüyen Accent Era’da iç mekana geçildiğinde bu sınıf bir otomobil için kaliteli bir his veren kokpitle karşılaşılıyor.

Kokpitte sert malzemeler kullanılmış olsa da, bu genel kalite hissini pek etkilemiyor. Aynı şey işçilik için de geçerli ve birleşim yerleri muntazam gözüküyor.

Hyundai Accent

 Orta konsolda müzik sisteminin altında bulunan gözün yanı sıra, klima kumandalarının altında kapaklı bir göz ve kül tablasının yanında da bir eşya gözü bulunuyor.

Bunun dışında hem arka hem ön koltuklar için bardaklıklar unutulmamış.

Diz ve baş mesafesi ortalama olarak değerlendirilebilecek otomobilin arka koltuklarında oturanlar için kapı içlerinde ve ön koltuk arkalarında cepler bulunması, özellikle aile ile yapılan uzun yolculuklarda işe yarayacaktır.

Hyundai Accent

2Küçük Fakat, Canlı Motor

Bu sınıf bir otomobildeki 1.4 litrelik bir motordan kimse fazla bir şey beklemez.

Fakat test aracımızda bulunan 1399 cc’lik, sıralı dört silindirli, üstten çift egzantrikli 97 HP’lik motor birçok kişinin beklentisinden fazlasını sunacaktır.

Devir çevirmeye istekli motor gaz pedalından gelen emirlere çabuk tepki vererek beğeni topluyor ve 120 km/s hıza kadar otomobili sorunsuz şekilde taşıyor.

Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 12.3 saniyede tamamlayan ve maksimum 177 km/s’lik hıza ulaşan otomobil testlerde 12.0 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri elde etti.

Performans yönünden sürücüsünü mutlu eden otomobil bunu test sürecinde elde ettiği 8.4 lt/100 km’lik yakıt tüketim değeriyle ödetti. Bu değer 1.4 litrelik bir motor için biraz yüksek.

 

3Hyundai Accent Kullanıcısını Yormuyor

Accent Era ferah görüş açılarıyla rahat bir kullanım sunuyor.

Yumuşak bir kullanıma sahip olan otomobil yoldan gelen darbeleri fazla hissettirmiyor.

Direksiyon ve pedal takımı da yormayan karaktere sahip olan otomobilin vites geçişleri rahat, fakat vites yolları performanslı kullanımda belirsiz kalarak işinizi biraz zorlaştırıyor.

Accent her yönden eski versiyonu aşmış. Buna yol tutuş da dahil. İz açıklıklarının ve dingil mesafesinin artması sürüş özelliklerini iyileştirmiş.

Fakat bunlar yol tutuşun mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. Bunu da aile kullanımına yönelik süspansiyonun bir sonucu olarak değerlendirebiliriz.

Otomobil yüksek hızlarda yan rüzgarlardan az da olsa etkileniyor.

 Hyundai Accent

STANDART DONANIM

ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastıkları, yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, immobilizer, devre dışı bırakılabilen yolcu hava yastığı, arka koltuklarda kol dayama yeri ve bardaklıklar, sis farları, yükseklik ayarlı elektro hidrolik direksiyon, radyo-CD-MP3 çalar, bagaj filesi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, klima, içeriden açılabilen yakıt deposu ve bagaj kapağı.

FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Sıralı dört silindirli, 16V Hızlanma
Motor Hacmi:  1399 cc 0-50 km/s :  3.6 sn
0-100 km/s :  12.0 sn
Motor Gücü:  97 HP – 6000 d/d 0-130 km/s :  19.0 sn
Hız
Max. Tork:  125 Nm – 4700 d/d Max. hız :  177 km/s
Frenler:  Hava kanallı disk/disk
Bagaj: Esneklik
Boyutlar: 4280/1695/1470 mm Esneklik (60-100 km/s)  11.5 sn
Dingil mesafesi  2580 mm Esneklik (80-120 km/s)  17.3 sn
Lastikler:  185/65 R14 100 – 0 km/s  42 m
Ağırlık: 1133 kg Test tüketimi:  8.4 lt/100 km
Depo kapasitesi:
Menzil:

 

İkinci El Hyundai Accent Era İlanları

Tekerinize taş değmesin.

Yazar: Tarık Akagün /2006

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here