Yıllık Ortalama Otomobil Masrafları

9
Otomobil Masrafları

Otomobiller hayatımızın bir parçası olmuş durumda, özellikle pandemi süreci ile birlikte toplu taşıma kullanımına olan çekinceler insanları bir otomobil sahibi olmaya teşvik etmiş durumda, peki arabanın bize masrafı ne oluyor? Yıllık ortalama otomobil masrafları nelerdir? gelin bir bakalım…

Elbette otomobil sahibinin durumuna göre, şehirden şehre ve otomobilin türüne göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Elimizden geldiğince ortalama veriler kullanmaya çalıştık. Bu yazıyla beraber en azından sizi bekleyen masraflarla ilgili fikriniz olmasını umuyoruz.

*Verilerimizi 2010 model 1.6 LT motorlu bir arabaya göre hesapladık.

1-) MTV (MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ)

Ocak ve Temmuz ayının son günlerine kadar olmak üzere senede 2 kere ödenir.

Ödenecek Yıllık Tutar 906,00

 

2-) TRAFİK SİGORTASI

Trafik sigortası her sene yenilenir ve yapılması mecburidir. Fakat ruhsat sahibi kişinin daha önce karışmış olduğu kazalar, kaç senedir ehliyet sahibi olduğu, arabasının model yılı ve değeri gibi birçok kişiye özel veri kullanıldığı için bu bölümde hesaplamayı size bırakıyoruz.

sigortam.net Trafik Sigortası Teklif Al.

Ödenecek Yıllık Tutar ₺830,00

 

3-) LASTİK MALİYETİ

otomobil masrafları lastik

Lastik bir otomobilin en önemli bileşenlerinden biridir. Yakıt ekonomisi, güvenlik, yol tutuş, konfor, gibi bir çok hayati önemi olan ve ihmal edilmemesi gereken bir otomobil parçasıdır. Doğru lastik hava basıncı ve yazlık kışlık lastik değişimini, ayrıca; lastik üreticileri tarafından önerilen maksimum Kilometresini ya da yıl olarak ömrünü tamamlamış lastiklerinizi yenilemenizi tavsiye ederiz.

Lastikler ortalama 4-5 sene de bir değiştirilmeli ve 16” lastik ortalama alınarak;

Ödenecek Yıllık Tutar ₺525,00 (adet)

 

4-) MUAYENE

Otomobil masrafları Muayene

Otomobil masrafları olarak binek bir otomobil 2 yılda bir zorunlu olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Bu ticari araçlarda her sene yapılmaktadır. Muayeneden geçemeyen araçlar eksiklerini tamamlayarak bir ay içinde ücretsiz olarak tekrar muayeneye girebilir. Ayrıca ön muayene hazırlık istasyonlarında araçlarıyla ilgili eksikleri belirleyebilirler.

Ödenecek Yıllık Tutar ₺372,88

 

5-) PERİYODİK BAKIM

Periyodik-bakim

Her taşıtın belirli aralıklarla düzenli bakımlarının yaptırması gerekir. Bu ileride doğabilecek arızaların önüne geçmekle birlikte aracınızın uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Ayrıca bakımları düzenli yapılan araçların çekiş ve yakıt ekonomisi özellikleri iyi anlamda değişiklik göstermektedir. Türkiye şartlarında 10.000 ile 15.000 kilometrelik ya da yılda bir olmak üzere periyodik bakımları yaptırılmalıdır. Bu bakımlarda genellikle;

Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi ve işçilik olarak hesaplanır.

Yılda bir bakım yapılacağı düşünülerek;

Ödenecek Yıllık Tutar ₺500,00-700,00

 

6-) AKÜ

Akü

 Ortalama bir akünün ömrü kullanıma bağlı olarak 4-5 sene olarak düşünülür.

Ödenecek Yıllık Tutar ₺350,00

 

7-) KASKO

Kaskonun da trafik sigortası gibi kişisel olarak değişim göstermektedir.

Kasko senelik periyotlarla yaptırılmaktadır. Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Ama olası kaza durumları için tavsiye edilir. Ve kendinize özel kasko seçenekleri yaratabilirsiniz.

sigortam.net Teklif Al.

 

Ödenecek Yıllık Tutar ₺2500,00

 

Akaryakıt giderleri, yıkama ve kuaför giderleri, köprü ve otoyol geçiş ücretleri, olası arıza durumları…vb. birçok gider kalemi hariç olarak ortalama yıllık otomobiliniz için  gideriniz ₺5833,00  olarak hesaplanmaktadır. Güvenli sürüşler dileriz.

2. El Satılık Otomobil İlanları

9 YORUMLAR

  1. Akaryakıt hesaplanmamış. Bir o kadar da Akaryakıt ilave edin. Arıca Köprü ve Oto yol geçişler de hesaplanmamış. Kullan kullanma 1.000TL de o ilave edildiğinde 10.000TL masraf ortaya çıkar. Fazlası olabilir eksiği olmaz inanın. Yani bir aracınız varsa bu günkü şartlarda yıllık 10.000TL masrafı çıkar.

  2. araba alırken kredi taksiti mazot falan hesaplanır ama bazı detaylar unutuluyor..ayrılacak bütçe hesaplanırken böyle detayları düşünmek önemli…

  3. Güzel bir yazı olmuş, kasko ve trafik sigortası, periyodik bakımı gibi şeyler haricinde her kalemi tek tek hesaplamamıştım, ayrıca eğer sürekli kendimiz yıkamayacaksak arada bir temizletmeye vermek kaçınılmaz, bu da yıllık bazda 600-1500 arası ekstra masrafa neden olur, yakıt ise kullanıma ve araç türüne bağlı olarak değişen en büyük masraflardan biri, araçlara insandan daha iyi bakılan bir devirde yaşıyoruz. Bu zamanda bunca masraf yetmiyormuş gibi ötv de araç almayı hepten zorlaştıran bir unsur, arada bir dilediğimiz aracı kiralamak satın almaktan daha mantıklı görünüyor.

  4. Araç masraflarınızı takip etmeye yönelik güzel bir uygulama buldum. Deneyebilirsiniz. Storeda arayabiirsiniz; Adı “KaçaGiderim”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here