LPG’li Araçlar Kapalı Otoparklara Girebilecek!

0
8522
LPG'li Araçlar Yasası

LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilir mi? LPG’li arabaların otoparka alınmama sebebi ne? LPG’li araçlar için kapalı otoparklara giriş yasası onaylandı mı…

LPG’li Araçlar Kapalı Otoparklara Girebilecek!

LPG’li araç sahipleri için yeni bir yasa gündemde. Ülke genelinde LPG’li araç sahipleri ve sektörün ortak talebi ile LPG’li araçların kapalı otoparklara alınması konusu Çevre Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilecek. Peki, LPG’li araçların kapalı otoparklara girebilmesi üzerine yasa değişikliği ne zaman olacak ve neleri kapsayacak?

Türkiye’de LPG’li Araç Sayısı ve Sektör

Türkiye’de LPG’li araç sayısı, sanılandan fazla. Türkiye’de beş milyondan fazla LPG’li araç var. Benzin ve mazotun yüksek fiyatı, bu durumun ana nedeni. Ancak eskiden “LPG’li araçlar tehlikeli mi” gibi bir yaklaşım da yaygındı. Şimdi, geliştirilen LPG teknolojisi, bu algıyı yıktı. Hatta sıfır LPG’li araba modellerinin olması da söz konusu önyargıyı kırdı.

Sektör de kullanıcı da bekliyor!

LPG'li araçlar Kapalı Otopark5 milyon LPG’li araç kullanıcısı ve LPG sektörü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un vereceği müjdeye kilitlendi. Bakan Kurum’un AVM’lere, otellere ve kapalı otoparklara LPG’li araçların girmesine ilişkin yasal düzenleme yapılacağına dair açıklaması, LPG’li araç kullanıcıları kadar, otopark işletmelerini, LPG donanım şirketlerini ve oto gaz bayilerini de yakından ilgilendiriyor. Müstakil Likit Petrol Gazcıları Kit Satıcıları ve Otogaz Bayileri Derneği sözcüsü Ahmet Yavaşçı, “Avrupa’da LPG’li araçlar uzun yıllardır otoparklara serbestçe girebiliyorken Türkiye’de haksız bir yasak sürdürülüyordu. Sayın Bakan’ın bu yasağın kaldırılması yönündeki çalışmalarını destekliyoruz”

LPG’li araçların otoparklara alınması neleri değiştirir?

  • İkinci el LPG’li araç satışlarını etkiler.
  • Sıfır LPG’li araçların ülkeye gelme olasılığını arttırır.
  • LPG’li araç teknolojisi gelişir.
  • LPG’li araç hizmeti yaygınlaşır ve kalite artar.

LPG’li ikinci el araba ilanları için buraya tıklayın!

Türkiye karayollarında yaklaşık 5 milyon LPG’li araç seyrediyor. Ancak bu araçlar, kapalı otoparkların gerekli altyapıya sahip olmaması ve yasal mevzuatın engellemesi sebebiyle kapalı otoparklara giremiyor.Dolayısıyla karar çok önemli. 

LPG’li Araçlar Tehlikeli mi?

LPG'li araçlar Kapalı OtoparkTürkiye’deki LPG’li araçlar da Avrupa’dakiler ile aynı standartlarda üretiliyor ve 2004 yılındaki düzenlemeyle birlikte LPG’li araçların yakıt tanklarının emniyet valfi ile donatılması bir zorunluluk. LPG’li araçların yakıt tanklarında söz konusu emniyet valfi standart olarak bulunuyor ve araç yangında kalsa dahi tank patlamayarak ileri seviye güvenlik özellikleri sunuyor.

LPG'li araçlar Kapalı Otopark

LPG’li araçlar değil otoparklar değişmeli!

LPG’li araçların kapalı otoparkları girmesini engelleyen söz konusu yönetmeliklerin altında yatan bir diğer sebep ise otoparkların havalandırma sistemlerinin, zeminde gaz birikmesine izin vermeyecek şekilde sirkülasyonu sağlayacak uygun bir havalandırma sistemine sahip olmaması. Bunun yanı sıra otoparklara, herhangi bir gaz kaçağı oluşması halinde bunu tespit edecek gaz sensörleri konuşlandırılmış olması gerekiyor. Yapılacak yönetmelik değişikliklerinin AVM’lere, otellere ve kapalı otopark işletmelerine gerekli altyapıyı sağlama yükümlülüğü getirmesi bekleniyor.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Araçlar

LPG'li araçlar Kapalı OtoparkTürkiye pazarına gelen sıfır LPG’li araçlar var. Mesela Opel Corsa. Opel Corsa LPG’li her zaman ilgi gören bir otomobil. Piyasası iyi olan LPG’li sıfır arabalardan biri de Dacia Sandero II Stepway. Sıfır LPG’li Dacia Logan ve Citroén C3 de dikkat çekici seçenekler arasında…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here