Hava Filtresi Nedir?

0
17239

Motor hava filtresi nedir, neden önemlidir sorularını uzmanına sorduk!

Bir motorlu araçta motorun problemsiz çalışması için büyük önem taşıyan hava filtresi ne işe yarar, hava filtresi bakımı nasıl yapılır, hava filtresi, neden önemlidir…

Motorun yakıtı tepkimeye sokabilmek ve istenen enerjiye ulaşmak için oksijene ihtiyacı vardır. Bu amaçla içerideki havayı dışarıdan soğuran ve dışarıdan gelen havayı da temizleyen bir parçaya ihtiyaç duyulur.

Hava Filtresi Nedir?

Motorlu taşıtlarda motorun çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizleyen parçaya hava filtresi denir. Oto yedek parça alanında da çok önemli olan hava filtresi, aracın çekiş gücüne dahi etki eder.

Hava Filtresi Bozulursa Ne Olur?

Hava filtresi motorun randımanlı çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizlediği için motor çekiş gücü ve dolayısıyla aracın performansı konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Hava filtresi bozulursa ya da hava filtresi tıkanırsa aracın çekiş gücü zayıflar. Bu sefer de motor zorlanmaya başlar. Bu durum devam ederse motor arızası ortaya çıkar. Ayrıca aracın yakıt düzenini bozarak daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir.

Hava Filtresi Yakıt Tüketimine Nasıl Etki Eder?

Silindirler randımanlı çalışamayınca motor, yeterli çekiş gücüne erişmek için daha fazla kendini zorlar. Bu durumda zorlanan motor daha çok yakıt tüketir.

Hava Filtresi Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızın hava filtresinin tıkalı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Motor kaputunu açın. Ardından hava filtresi kapağı üzerindeki 4 mandalı açın. Motor hava filtresini çıkarın ve gözle kontrol edin.

Motor hava filtresi hakkında videomuzu da izleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here