Amortisör Nedir?

0
6225

Amortisör nedir, ne işe yarar sorularını ustasına sorduk!

Amortisör nedir, amortisör ne işe yarar gibi sorular araç sahiplerinin merak ettiği teknik konular arasında yer alıyor. arabam.com, işi ustasına sordu:

Amortisör, bir motorlu taşıt için son derece önemli bir parçadır. Bu nedenle bakımı önemsenmelidir. Amortisör bakımı, güvenli sürüş ve konforlu yolculuk için birinci derecede önem taşır. Peki, amortisör tam olarak nedir, amortisör ne işe yarar?

Amörtisörler, araç model ve kasa tipine göre değişmekle birlikte araçların yol sarsıntısını absorbe etmelerine yardımcı olan bir sistemdir. 

Araçlarda Amortisör Ne İşe Yarar?

Amortisörün işlevi şöyel özetlenebilir: Yapısındaki yayların yardımıyla yol sarsıntısını emerek araçta bu sarsıntının daha az hissedilmesini sağlar. Başka bir deyişle yoldaki engebeli zeminin, tümseklerin ya da çukurların neden olacağı sarsıntıyı emerek aracın savrulmasını önleyen mekanizmaya amörtisör denir.

Amortisör Arızaları Nelerdir?

Amortisörlerde en sık görülen arıza amortisör yayı dibindeki yağ kaçırmalarıdır. Bu sorun, motorlu taşıtın süspansiyon sistemine zarar verir. Araç amörtisör yaylarında kopukluk olursa araçta farklı hasarlar da ortaya çıkabilir çünkü aracın süspansiyonu zayıflar ve vuruntulara açık hale gelir. 

 

Amortisör Neden Bozulur?

Amortisörlerin bozulma nedenleri genellikle yol şartlarıyla ilgilidir. Aşırı engebelli zorlu arazide kullanılan araçların amortisörleri daha kolay bozulur. 

Amortisör Bakımı Nasıl Yapılır?

Amortisör bakımı çok önemlidir. Aracın hem yolcular hem de sürücü için konforlu bir sürüş sağlaması, güvenli sürüş ve aracın ömrünün uzmasında amortisörün etkisi büyüktür. Bu amaçla sıklıkla servise gidilerek amortisör kontrolü yapılmalıdır. Amortisör yaylarında yağ kaçırma ya da kopma varsa hemen değişim ve onarım yapılmalıdır. 

Amörtisör ve Konfor İlişkisi

Bir araçla konforlu bir sürüş deneyimi yaşamak genellike dış sesleri yani yoldan gelen sesleri daha az duymakla, yolun vereceği darbeleri ve salınımı daha az hissetmekle ilgilidir. İşte bir motorlu taşıtta bu konuda gereken düzenlemeyi sağlayan parçalara amortisör denir. Bu nedenle de amörtisör yaylarının bakımlı olmasının konforlu bir sürüşle yakından ilişkisi vardır. 

Amortisör nedir, amortisör arızaları nelerdir, amortisör bakımı nasıl yapılır, amortisörün bozulduğu nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtlarını Amortisör Nedir videomuzda bulabilirsiniz. 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here