Resmi Plakalar Hangileri ? Renkler Ne Anlama Geliyor ?

1
15372
Türkiye'de plaka çeşitleri

Plaka Çeşitleri Nelerdir?

Plakalar, kullanım alanlarına ve renklerine göre farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Diplomatik temsilciler, kamu görevlileri, üst düzey devlet yetkilileri ve Cumhurbaşkanlığı gibi yetkili kişi ve kurumların farklı renk ve özelliklere sahip kendilerine ait plakaları bulunuyor. Türkiye’de de kullanımına göre birçok çeşit plaka vardır. Siyah plaka kim kullanır ? Türkiye’de plaka çeşitleri:

 • Özel Araç Plakası
 • Resmi Araç Plakası
 • Bedensel Engelli Araç Plakası
 • Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakası
 • Cumhurbaşkanlığı Üst Düzey Yönetici Plakaları
 • Büyükelçilik Resmi Hizmet Araç Plakaları
 • Emniyet Araçları Plakaları
 • Rektör, Emniyet Müdür ve Kaymakam Plakaları

Plaka Nedir ?

Aslında plakanın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Günlük hayatta gördüğümüz arabaların önünde ve arkasında sürekli görüyoruz. Plakayı basitçe kamyon, otomobil vb. kara taşıtlarına takılan numara levhası olarak tanımlayabiliriz.

Türkiye'de plaka çeşitleri

Türkiye’de Plaka Çeşitleri

Özel Araç Plakası

Üzerinde şahıs veya şirket ismi yazan bir plaka gördüğünüzde anlayın ki bu bir özel araç plakası. Gerekli şartları yerine getiren kişiler bu tip plakalara kolaylıkla sahip olabilmektedir. Eğer sizde bu plakaya sahip olmak istiyorsanız, daha önce alınmamış bir plaka için ilk olarak ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru yaptıktan sonra özel plaka vergisini ödeyip bu plakaya sahip olabilirsiniz. Burada belirtmemiz gereken şey özel araç plakalarının tamamı özeldir. Bu da demek oluyor ki aynı plakadan birden fazla bulunma şansı yoktur.

Siyah Plaka Kim Kullanır ? Resmi Araç Plakası

Siyah plaka kim kullanır sorusuna vereceğimiz cevap resmi araçlardır. Resmi hizmete tahsis edilmiş ambulans ve itfaiye gibi araçlar yani devlet hizmetinde kullanılan araçlar resmi araç plakası kullanırlar. Bu tip plakada siyah zemin üzerine beyaz karakterlerin yazılıdır. Aynı zamanda bakanlıklar, belediyeler ve bu kurumların müdürlüklerine ait kamu taşıtlarında da kullanılmaktadır. Bir diğer kuruluş olarak da meslek odası, birlikleri ve federasyonları gibi kamu kurumu niteliği taşıyan kuruluşlara ait araçlarda da siyah plaka yer alabilmektedir.

engelli araç plakası

Bedensel Engelli Araç Plakası

Bu plakalar adından da anlaşılacağı gibi bedensel engelli vatandaşların kullandığı araçlarda bulunan plakalardır. Tasarımları özel araç plakalarıyla aynıdır. Tek farkı ülke kodu ile plakanın yer aldığı yer arasında bedensel engelli simgesi bulunuyor olmasıdır.

Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakası

Bu plaka da adından da anlaşılacağı gibi Cumhurbaşkanlığı makamlığında bulunan makam araçlarının kullandığı plaka türüdür. Bir diğer tabir olarak protokol plakası olarak da adlandırılırlar. Kırmızı zemin üzerinde sarı renkte cumhurbaşkanlığı mozolesi bulunan bu plaka türü:

 • Cumhurbaşkanı,
 • TBMM başkanı,
 • Anayasa Mahkemesi Başkanı,
 • Genelkurmay Başkanı,
 • Vali ve
 • Bakanların makam araçlarında yer almaktadır.

*Şunu da belirtmeliyiz ki kırmızı plakaların üzerinde yalnızca sayılar bulunuyor. Örnek verecek olursak da, TBMM Başkanı’nın makam aracı plakası 0001 rakamlarından oluşuyor diyebiliriz.

kırmızı plaka

Cumhurbaşkanlığı Üst Düzey Yönetici Plakaları

Bu plakalarda kırmızı zemin üzerinde sarı harf ve sayılar yer alır. Cumhurbaşkanlığı makamında görevli üst düzey yöneticiler tarafından kullanılmaktadır.

Büyükelçilik Resmi Hizmet Araç Plakaları/Türkiye’de Plaka Çeşitleri

Bu plakalar yabancı ülkelerin Türkiye’de faaliyet gösteren diplomatik temsilcilikleri tarafından kullanılmaktadır. Bizler de bu plakaları İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon başta olmak üzere diplomatik kurumların yer aldığı 11 şehirde görme imkanına sahibiz. Yeşil zemin üzerinde beyaz renkte sayılar ve harfler bulunan yeşil plakalarda 4 çeşit orta karakter kullanılmaktadır.

Orta karakterlerin anlamları ise şu şekilde:

 • CC harfleri konsolos makam aracında,
 • CG harfleri diplomatik muafiyete sahip konsolosluk görevlilerinin araçlarında,
 • CD harfleri büyükelçi makam aracında,
 • CM harfleri ise diplomatik muafiyete sahip büyükelçilik görevlilerinin araçlarında kullanılıyor.

mavi plaka/Türkiye'de plaka çeşitleri

Emniyet Araçları Plakaları

Adı üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetinde yer alan araçların plakalarıdır. Mavi zemin üzerinde beyaz harf ve sayılar bulunmaktadır.

Rektör, Emniyet Müdür ve Kaymakam Plakaları

İlin üst düzey yöneticileri tarafından kullanılan plakalardır. Beyaz zemin üzerinde kırmızı sayı ve harfler yer almaktadır.

Sarı Plaka 

Türkiye’de plaka çeşitleri yazımızda son plaka çeşidi sarı plakalar. Sarı plakalar, henüz tescil işlemi gerçekleşmemiş araçların trafiğe çıkabilmeleri için kullandıkları geçici plaka anlamına gelmektedir. Karakterler, sarı zemin üzerine siyah harflerle yazılıdır. Aynı zamanda bu plakaların sol üst köşesinden sağ alt köşesine uzanan beyaz renkli bir şerit bulunmaktadır. Geçici plakalar 1 hafta, 30 gün veya 1 yıl süre ile verilebilmektedir.

Plakasız trafiğe çıkmanın da bir cezası vardır. 2021 itibari ile bu ceza 2270 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda sahte plaka kullanımının cezası 6687 TL, plakada değişiklik yapmak 505 TL ve plakanın okunmasını engelleyici unsurların cezası ise 551 TL olarak belirlenmiştir.

Sıfır km araba ilanları için tıklayın

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here