Hatchback İle Sedan Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir ?

0
4057

Araç alırken ihtiyaçlar, zevkler ve tabiki bütçe gibi birçok konu hesaba katılır ve buna göre en iyi araç alınmaya çalışılır. Ancak bunlardan ayrı olarak birçok binek araç kullanıcısı hatchback ile sedan arasında kalır. Yazımızda bu iki konsept arasındaki farkları konuşacağız.

 

Sedan Nedir ?

Öncelikle hatchback ile sedan arasında karar verebilmek için bu iki segmenti de tanımak gerekir. Sedan iki ya da dört kapıya sahip, genel olarak geniş ve konforlu bir iç hacim sunan ve duruş olarak prestijli bir izlenim sunarlar. Kalabalık ve çocuklu aileler için uygun bir tercih olacaktır. Sedan araçlar motor bölmesi, yolcu bölmesi ve bagaj bölmesi olarak üç sütundan oluşmaktadır. Buradan da fark edileceği üzere bagaj ile yolcu bölmesinin ayrı olması, bu araçların daha rahat ve tercih edilir olmasındaki en önemli etken.

Hatchback Nedir ?

En temel ayrım olarak arka camı bagaj ile beraber açılıp kalkan modeller hatchback araç sınıfına girer diyebiliriz. Tabi bu durum da doğal olarak daha kısa uzunlukta bir araç imkanı sunuyor. Böylelikle hem daha kolay park imkanı sunuyor hem de şehir içi kullanımlarda sürücünün işini kolaylaştırıyor. 3 ya da 5 kapıdan oluşan hatchbackler genelde daha sportif görünüş sunarlar.

hatchback ile sedan

Hatchback İle Sedan Kıyaslaması

Hatchback denince akla kolayca park edebileceğin, şehir içerisinde trafikte zorlanmadan manevralar yapabileceğin sportif bir araç gelmektedir. Sedan denince ise akla daha geniş bir kullanım ve konfor alanı ile beraber sunulan daha prestijli bir araç gelmektedir. Bu yönden bakınca geniş veya çocuklu aileler için sedan araçlar daha uygun gözükmektedir. Ancak pratikte bu durum zaman zaman tam tersi işleyedebiliyor. Daha rahat bir kullanım açısından aileler tarafından sıkça hatchback araçlar da tercih edilebiliyor. Genel manada 2 arabaya sahip ailelere baktığımızda ise hatchback ile sedan tercihiniz nedir sorusuna aldığımız cevap her ikisi de oluyor. Bir hatchack ve bir sedan araç ailenin ihtiyaçlarını rahatça karşılayan ve gerektiği yerde birbirilerine karşı avantajlarını kullanma imkanı sunan bir durum diyorlar.

hatchback ile sedan

Türkiye’deki Hatchback Araç Örnekleri:

Hyundai i10, Hyundai i20, Volkswagen Polo, Volkswagen Golf, Nissan Micra, Renault Megane HB, Fiat Egea HB, Fiat Punto, Alfa Romeo Mito, BMW 116, Ford Fiesta ülkemizde sıkça tercih edilen hatchback modelleridir.

Türkiye’deki Sedan Araç Örnekleri:

Fiat Edea Sedan,  Fiat Albea, Fiat Linea, Opel Astra Sedan, Volkswagen Jetta, MercedesC180, Audi A4, Skoda Oktavia, Honda Civic de ülkemizde sıkça tercih edilen sedan modelleridir.

hatchback ile sedan

İkinci El Araba İlanları

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here