Ön cam silecek lastiklerinizi ihtiyacınız olana kadar unutmak kolaydır. Hep göz ardı ederiz ancak camda gözle görülür bir etki bırakması cam sileceğinin varlığını hatırlamamıza yardımcı olur. Yağmur yağdığında veya kar yağdığında ve sileceklerinizi çalıştırdığınızda, bıçakların eskimiş ve aşınmış olduğunu ve işlerini düzgün yapmadığını görerek değişim zamanının geldiğini anlarız.

Ön Cam Silecekleri Neden Önemlidir?

Ön cam görüş ve güvenli sürüş için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle kötü hava, tozlu sürüş koşulları ve hatta böcek istilası sırasında yolda güvende kalmak için çalışan süpürge lastikleri gereklidir. süpürge lastiklerini değiştirmek genellikle basittir ve genellikle alet gerektirmez ve birçok otomobil parçası mağazası yeni süpürge lastiklerinin takılmasına yardımcı olabilir.

Yeni Silecek Bıçaklarının Takılması

Silecek lastikleri diğer adıyla süpürgesinin bozulması veya yıpranması sonrası aracınıza bu lastikleri kendiniz takmanız gerekebilir. Lastik parçayı değiştirmek için sadece bir çift karga burun ve penseye ihtiyacınız var. Birçok kişi onarım için her seferinde tamamen yeni bir silecek takmayı tercih ediyor. Sileceklerin aracınıza nasıl takılacağını görmek için yeni silecek lastiği paketindeki talimatları okuyun.

Doğru Silecek Bıçaklarının Seçilmesi

Her arabada, marka, model ve yıla özgü, üreticinin önerdiği boyutta bir silecesüpürge  lastiği bulunur. Özel aracınız için doğru boyutta bir süpürge lastiği seçmeniz çok önemlidir. Aracınız için doğru süpürge boyutunu bulmanın birkaç yolu vardır:

  • Aracınızın kullanma kılavuzuna bakın veya internette bununla ilgili araştırma yapın
  • Herhangi bir otomobil parçası mağazasına gidin ve “silecek lastiği boyutu bulucusunu” kullanın
  • Doğru süpürge boyutunuzu çevrimiçi olarak araştırın
  • Şu anda arabanızda bulunan silecek lastiklerini ölçün

Bazı araçlarda, iki kanat farklı boyutlardadır ve aracın hem sürücü hem de yolcu tarafına doğru boyutta takılması çok önemlidir.

Neden Boyut Önemlidir?

Aracınıza tavsiye edilenden daha uzun süpürge lastikleri takarsanız, silecekler birbirine çarparak silecek motoruna veya bıçakların kendilerinin hasar görmesine neden olabilir. Büyük boyutlu bir bıçak aynı zamanda pencerenin şekline tam olarak uymayabilir ve temizlenmemiş alanlar bırakarak görünürlüğü azaltır. Veya bıçak ön camın kenarındaki trime çarpabilir.

Araç için çok küçük olan süpürgeler ön camın tamamını temizlemiyor ve bu da görüş kaybına neden oluyor. Daima aracınızın markası, modeli ve yılı için doğru boyutta silecek lastikleri takın.

Ön Cam Sileceklerinin Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekir?

ön cam süpürgelerinizi en az yılda bir kez test edin ve aşağıdaki aşınma belirtilerine bakın:

  • Ön camda çizgi
  • Camda silecek sesi
  • Camda iz bırakan bıçaklar
  • Cama yapışan bıçaklar

Güvenliğinizin sürekliliğini sağlamak için yağmurda, karda, doluda veya tozda ihtiyacınız olmadan önce aşınma belirtileri görür görmez süpürge lastiklerini değiştirin.

Kaynak

 

2 YORUMLAR

  1. Bu konuyu önemsemeyen çok kullanıcı var direk sanayiden alıp geçiyor. 1 yıl sonra silecekler boşluk yapmaya başlıyor. Bir kez para verip uzun yıllar kullanılacak olan bir üründe cimriliğe gerek yok, ne önerilirse o yapılmalı

  2. yıprandığı zaman çok gıcık bir ses geliyor ya hani işte o sesi duymamak için silecekleri yıpranmadan değiştirdiğim çok olmuştur. 😀

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here