TDCI motor ifadesi, otomotiv sektöründe sıkça karşılaştığımız bir terim. Turbo beslemeli dizel motorlar için kullanılan bu ifade, özellikle dizel motor teknolojisinin gelişiminde önemli bir yere sahip. Bu yazımızda; yakıt verimliliği, güçlü performans ve düşük emisyon değerleri ile öne çıkan TDCI motorların dünyasına giriş yapacağız. Siz de TDCI motor nedir ve çalışma prensipleri nelerdir merak ediyorsanız okumaya devam edin!

TDCI motor ibaresi

TDCI Motorun Özellikleri

TDCI motorun açılımı “Turbo Diesel Common Rail Injection” şeklinde ifade ediliyor. Bu terim, turbo beslemeli dizel motorlar için kullanılıyor. Yakıt verimliliği ve performans artışı sağlamak için tasarlanan TCDI motorlar, yüksek basınç altında doğrudan yakıt enjeksiyonu yapabiliyor.

TDCI sisteminde motor, daha verimli bir yanma süreci gerçekleştirebiliyor. Ayrıca bu tür motorlar genellikle turbo besleme teknolojisiyle donatılıyor. Bu da motorun daha fazla hava alarak daha güçlü performans sergilemesine imkan tanıyor.

Çalışma Prensibi

TDCI motorların çalışma prensibi, yakıtın yüksek basınç altında doğrudan silindirlere enjekte edilmesine dayanıyor. Bu işlem, motorun verimliliğini ve performansını artırırken emisyon seviyelerini de düşürmeyi sağlıyor. Modern dizel motor teknolojisinin bir ürünü olarak hem yakıt verimliliği hem de yüksek performans sunuyor. Bu motorların benzersiz çalışma prensibi, birkaç temel bileşene dayanıyor: yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonu, turbo besleme ve elektronik kontrol üniteleri.

Kaput içi tdci motor

Farklı hacimlere sahip TCDI motor; 1.4, 1.6, 1.8, 2.0, 2.2 gibi çeşitli alternatiflerle karşınıza çıkabilir. Nasıl çalıştığına şöyle bir bakacak olursak ilk olarak, motora bağlı olan mazot pompası basıncı Rail borusuna gönderiyor. Böylece tüm enjektörlere yakıt gönderilmiş oluyor. Ancak enjektörler ECU’dan aldığı sinyallere göre açılıp kapanıyor ve bu sayede daha yüksek basınç elde edilmiş oluyor.

Yüksek Basınçlı Yakıt Enjeksiyonu

TDCI motorların en önemli özelliklerinden biri, Common Rail (Ortak Ray) yakıt enjeksiyon sistemi. Bu sistemde, yakıt yüksek basınç altında bir depolama tankı olan ‘common rail’e gönderiliyor. Buradan da elektronik olarak kontrol edilen enjektörler aracılığıyla her silindire doğru miktarda yakıt püskürtülüyor. Kullanılan yakıt enjeksiyon yöntemi, motorun verimliliğini artırırken yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmaya yarıyor.

Turbo Besleme ve Hava Yönetimi

Bu tasarımda kullanılan turbo besleme sistemi, motorun performansını önemli ölçüde artırıyor. Turboşarj, egzoz gazlarını kullanarak bir türbin çarkını döndürüyor. Bu türbin, hava kompresörüne bağlı ve motora daha fazla hava basmayı sağlıyor. Artan hava akışı ise yanma verimliliğini artırarak daha fazla güç üretiyor. Ayrıca intercooler, turboşarjdan gelen sıcak havayı soğutarak motorun daha verimli çalışmasını sağlıyor.

tdci mini logo

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU)

TDCI motorlarda, yakıt enjeksiyon zamanlaması ve miktarı, motorun hava akışı ve turbo basıncı gibi birçok parametre Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından yönetiliyor. ECU, motorun çalışma koşullarını sürekli olarak izliyor ve en uygun performansı sağlamak için bu parametreleri ayarlıyor. Bu akıllı kontrol sistemi, TDCI motorların yakıt verimliliğini ve çevre dostu özelliklerini maksimize etmeyi sağlıyor.

Kronik Sorunları Neler?

TDCI motorlar, sorunlu motorlardan değiller. Bu motorların bakımını zamanında yaptırmanız halinde uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak çok da yeni olmayan bu motorlarda zamanla kurum birikebiliyor. Biriken kurum bildiğiniz gibi yanma verimini düşürüyor. Genellikle de egzozdan çıkan siyah duman şeklinde kendini gösteriyor.

Ford TDCI motorlar çok da yeni teknoloji olmadığı için sesli çalışan alternatifler arasında yer alıyor. Yakıt tasarrufu noktasında iddiası bulunmayan bu sistem, söz konusu performans ve sürüş keyfi olduğunda oldukça iyi bir seçim diyebiliriz. TDCI motorlarda soğutma sistemi de bir hayli önemli. Çünkü bu motorlar çalışma esnasında oldukça yüksek sıcaklıklara çıkabiliyor. Eğer aracınızın soğutma sisteminde bir sorun oluşursa hararet yapacağı ve sonrasında büyük masraflara neden olabileceği için bu noktada da bakımları aksatmamanızda fayda var.

TDCI motora sahip Ford modellerine göz atmak için tıklayın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here