MAP sensörü, bir aracın emme manifoldunda bulunan hava basıncı miktarını ölçen bir motor sensörü türüdür. Bu basınç okuması, motor yükünü belirlemek için motor devri (dakika başına devir veya RPM olarak ölçülür) ile birlikte kullanılır, bu da aracın motor kontrol ünitesinin (ECU) motora giren hava hacmine uyacak şekilde doğru miktarda yakıt vermesini sağlar.

MAP sensörünüz arızalanırsa, muhtemelen aracınızın hava / yakıt oranını etkileyecektir. Bir MAP sensörünün nasıl çalıştığını ve kötü bir MAP sensörünün dikkat edilmesi gereken genel semptomlarını anlamak için okumaya devam edin.

Kötü MAP Sensörü Belirtileri

MAP sensörü arızalıysa, sonuç genellikle yanlış bir hava-yakıt karışımıdır . Sensörün nasıl arızalandığına bağlı olarak, hava-yakıt karışımı çok zengin (çok fazla yakıt) veya zayıf (çok az yakıt) olabilir.

ECU, hatalı okumaları veya tam veri eksikliğini telafi etmek için diğer sensörlere geri dönmeyi deneyebilir. Bunlardan bii de O2 sensörüdür . Aracın egzoz sistemine yerleştirilen bir O2 sensörü, yanmanın zengin mi, zayıf mı yoksa doğru mu olduğunu belirlemek için yanmış hava-yakıt karışımındaki oksijen miktarını okur.

Aşağıda, hatalı bir MAP sensörünü gösteren en yaygın işaretlerden birkaçı bulunmaktadır.

# 1 – Zengin Hava Yakıt Karışımı

buji kirlendi

Hava yakıt karışımı aşırı derecede zenginse, aşağıdakiler meydana gelebilir:

  • Bujiler arızalanabilir.
  • Karbon birikintileri daha hızlı birikebilir.
  • Katalitik konvertör tıkanabilir.
  • Egzozda güçlü bir benzin kokusu olabilir.

# 2 – Hava Yakıt Karışımı

Hava yakıt karışımı aşırı derecede zayıfsa, sonuçlar daha da kötü olabilir:

  • Daha zayıf yanma motor sıcaklığını artırır ve bu durum, zaman içinde aşırı ısı nedeniyle motor bileşenlerine zarar verebilir veya ömrünü kısaltabilir.
  • Daha zayıf hava yakıt karışımları, karbon monoksit (CO) ve nitrojen oksit (NOx) gibi daha zararlı emisyonlar da üretir.
  • Predetonation (motor vuruntusu olarak da adlandırılır) meydana gelmesi daha olasıdır. Vuruntu yük altındayken meydana gelirse, feci bir arızaya neden olabilir ve tüm motorun arızalanmasına mal olabilir.

# 3 – Motor Işığını Kontrol Edin

Aracınız bir OBD2 portuna (1996 veya daha yeni) sahipse, MAP sensörüyle ilgili bir sorun tespit ederse bir kontrol motoru ışığı atabilir. Yaygın bir arıza kodu DTC P0106’dır. Kontrol motoru ışığının hatalı bir MAP sensöründen kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kodu bir serviste veya otomobil parçaları dükkanında baktırabilirsiniz

# 4 – Teklemeler

silindir tekleme nedenleri

Aracınız ideal bir hava-yakıt karışımı ile çalışmıyorsa, motorunuzun tam yanmayı sürdürmek için kendini zorlayacaktır. Buda sarsıntılı çalışmasına sebep olur. Motorda eksik yanma meydana gelirse, bu yanlış ateşlemelere neden olur. Bu sebepten aracınız teklemeye başlar.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here