Klimasız Yolculuk Kaldı mı?

Eskiden bir lüks unsuru olan klima, sadece üst segment premium otomobillerde görülen bir konfor aygıtıydı. Şimdilerde ise uzun zamandır klimasız otomobil düşülemediği gibi üretilmiyor da. Klima, yaz-kış fark etmeksizin sürüş konforunu arttıran en önemli özelliklerden belki de birincisi. Özellikle yaz aylarında rahat sürüşe büyük yardımda bulunan klima, otomobil dünyasının vazgeçilmez bir öğesi olarak ön plana çıkıyor. Problem çıkarma noktasında ise araç klimalarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak karşılaşılmasa da elbette klima sistemlerinde de kimi zaman çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Klima gazının yeniden dolumunu gerektiren, ”klima gazı tükenmesi” bu problemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

klima görsel

Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçta bulunan klima, ısıtma ve soğutma işlemini randımanlı olarak gerçekleştiremiyorsa muhtemelen klima gazı bitmiştir. Normalde klima gazı araçlarda tükenen bir gaz değildir. Herhangi bir problem çıkmadığı sürece klima gazının yenilenmesine veya doldurulmasına gerek yoktur. Klima eskisi kadar iyi ısıtmıyor veya soğutmuyor ise muhtemelen klima sisteminde gaz eksilmesi yaşanmıştır. Bu eksilme; klimada arıza olduğunu veya klima borunlarında deformasyon olduğunu bildirir. Klima performansının düşmesine bağlı olarak klima gazının tükenmesinden şüpheleniyorsanız, klimanın dışında bulunan boruların karlanıp karlanmadığına bakabilirsiniz. Şayet karlanma mevcutsa klima gazı eksilmiştir veya bitmiştir.

klima gazı

Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

Klima gazının dolumu profosyonel bir şekilde yapılması gereken, teknik bir iştir. Mümkünse klima arızanızın, gaz dolayısıyla olup olmadığını bir teknisyenin belirlemesinde yarar vardır. Yapılan tespit işleminden sonra yine gaz dolumu teknik uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Klimaya gaz dolumu yapılmadan önce gazın nereden sızdığı tespit edilerek tamir işlemi yapılır. Ardından dolum işlemine geçilir. Klima gazı dolumu bir gaz tankı ve dolum cihazı aracılığıyla gerçekleştirilir. Klimanın içerisinde kalan gazın doldurma işlemi öncesinde tamamen boşaltılması gerekir. Bunun sebebi gazın hangi oranda hangi kimyasalı içerdiğinin tespit edilememesidir. Bütün gaz boşaldıktan sonra yeni gazın dolumu gerçekleştirilir. Araç klimalarında 2 farklı çeşit gaz kullanımı mevcuttur. Eski model yılına sahip araçlarda genel olarak R22 gazı kullanılır. Yeni araçlarda ise R410 gaz kullanımı yapılır.

İkinci el satılık otomobil ilanları

Arabada Klima Kullanırken Yapılan Hatalar!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here